اختلال‌هاي رواني رتبه دوم بار بيماري‌ها را در كشور دارد

۱۳۸۶/۰۴/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5154
اختلال‌هاي رواني رتبه دوم بار بيماري‌ها را در كشور دارد

محمد عمران رزاقي در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود:‌ بار بيماري‌ها شامل ميزان مرگ و ميز و ناتواني ناشي از يك بيماري است كه پس از حوادث، بيماري‌هاي قلبي به علت مرگ و مير بالا و بيماري‌هاي رواني به علت معلوليت و ناتواني بالايي كه دارند دومين بار بيماري‌ها در كشور به خود اختصاص مي‌دهند.
وي اضافه كرد:‌‌ به طور كل بين 15 تا 20 درصد مردم كشور دچار بيماري‌هاي رواني مختلف هستند و حدود يك درصد مردم از اختلالات شديد رواني رنج مي‌برند، افسردگي شايع‌ترين بيماري رواني در كشور ماست كه در جامعه زنان بار اول بيماري‌ها را به خود اختصاص مي‌دهد و حتي تأثير آن از حوادث و بيماري‌هاي قلبي نيز بيش‌تر است.
وي ادامه داد:‌ در واقع بيماري‌هاي قلبي طول زندگي را كاهش مي‌دهند و بيماري‌هاي رواني عرض و كيفيت زندگي را متأثر مي‌كنند، شاخص عرض زندگي شاخصي است كه اخيراً اهميت بيش‌تري نسبت به گذشته در جهان پيدا كرده است و به عملكرد افراد، پويايي و مولد بودن انسان‌ها مربوط مي‌شود.
رزاقي گفت: فردي كه دچار افسردگي يا يك بيماري رواني ديگر مبتلا مي‌شود، توان انجام بسياري از كارهاي روزمره خود را از دست مي‌دهد،‌ فعاليت‌هاي شغلي و تحصيلي او مختل مي‌شود و نمي‌تواند از زندگي لذت ببرد.
وي افزود: بيماري‌هاي رواني درست مانند بيماري‌هاي جسمي عمق و اهميت دارند اما در كشور ما چون بعد روان پيدا نيست كسي براي آن تره هم خرد نمي‌كند و در بين مردم هم معمولاً اكراه وجود دارد كه درباره آن صحبت شود و اين وظيفه نظام سلامت است كه درستي به خدمات اين بيماري‌ها‌ را فراهم كند و درباره آن اطلاع‌رساني كند.
وي ادامه داد:‌ با وجود اين، هنوز بيمه‌ها سهم خود را در پرداخت هزينه بيماري‌هاي رواني پرداخت نمي‌كنند و گر چه عده زيادي از بيماران رواني به روانپزشك مراجعه نمي‌كنند اما همان تعدادي كه وارد فاز درمان مي‌شوند سهم پرداخت از جيبي كه براي درمان اين بيماري‌ها مي‌دهند، بسيار بالاست.
وي گفت: بيماري‌هاي رواني به طور ذاتي بيماري‌هاي مزمني هستند در حالي كه بيمه‌ها اكنون براي بستري اين بيماران فقط هزينه 56 روز را پرداخت مي‌كند و اين با توجه به ماهيت اين نو بيماري‌ها بي انصافي است.
رزاقي افزود: مسئله ديگر محدوديت تعداد تخت روانپزشكي در بخش دولتي در كشور است و بيماران مجبورند براي درمان به بخش خصوصي مراجعه كنند و اين مسئله باز هم باعث افزايش هزينه‌هاي آن‌ها مي‌شود.
وي گفت:‌ در زمان حاضر حداكثر 8 هزار تخت روانپزشكي فعال در كشور داريم در حالي حداقل به 20 هزار تخت روانپزشكي در كشور نياز داريم و اين كار سرمايه‌گذاري كلاني را طلب مي‌كند و چون امكان چنين سرمايه‌گذاري وجود ندارد افزايش پوشش و عمق دادن به بيمه بيماري‌هاي رواني كاملاً ضروري است.
وي ادامه داد:‌ به طور كلي حدود يك درصد افراد جامعه به طور متوسط يك ماه در سال نيازمند خدمات بستري روانپزشكي هستند.
مدير كل سلامت روان و اجتماعي وزارت بهداشت گفت:‌ ما در وزارت بهداشت برنامه‌هاي مختلفي را براي گسترش خدمات سرپايي و بستري به بيماران رواني داريم اما متأسفانه بودجه‌اي كه براي اين كار اختصاص مي‌يابد جوابگو نيست براي همين امسال ما درخواست 10 ميليارد تومان اعتبار كرديم كه فكر مي‌كنم در نهايت حدود 8/1 ميليارد تومان آن اختصاص يابد.
وي گفت: ‌برنامه‌هاي مختلفي مه براي ارائه خدمات پيشگيري و درمان بيماري‌هاي رواني در نظام شبكه داريم اما با توجه به مشكلات ساختاري افق روشني را براي ارتقاي اين خدمات در كشور نمي‌بينيم.
 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53522s, 18q