تولد دوقلوها را به تعویق نیندازید

۱۳۹۱/۰۴/۰۹ - ۱۴:۳۰ - کد خبر: 51606
سلامت نیوز: براساس مطالعات انجام شده، بهتر است به منظور پیشگیری از مواجه شدن با مشكلات جدی، تولد دوقلوها پیش از هفته 37 بارداری انجام شود.

گروهی از محققان استرالیایی برای نخستین بار درباره تعیین بهترین زمان تولد دوقلوها در گروهی از خانم‌های باردار كه در این دوره با مشكلات جدی مواجه نبوده‌اند، مطالعات جامع و گسترده‌ای انجام داده‌اند.

جنین‌های دوقلو در مقایسه با تك‌قلوها بیشتر در معرض ابتلا به مشكلاتی مانند كاهش سرعت رشد در دوره جنینی هستند كه گاهی هر دو جنین و گاهی تنها یكی از آنها با چنین مشكلاتی مواجه می‌شود.

كاهش سرعت رشد جنینی به كمبود وزن نوزاد هنگام تولد منجر می‌شود كه می‌تواند پیامدهایی نظیر افزایش نیاز به مراقبت‌های دوران نوزادی در زمان تولد و همچنین افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌ها و مشكلات مختلف مانند بیماری‌های قلبی و دیابت در زندگی آینده آنها را به همراه داشته باشد.

علاوه بر این ممكن است یك یا هر دو جنین به علت كمبود وزن یا نارس بودن، مرده متولد شوند؛ از این رو تعیین زمان دقیق برای تولد دوقلوها اهمیت بسیاری دارد.

اگر دوقلو‌ها پیش از تكمیل بارداری در هفته 38 و به عبارتی فقط یك هفته زودتر و در هفته 37 بارداری متولد شوند، احتمال ابتلا به بیماری‌های دوران نوزادی به میزان قابل توجهی كاهش می‌یابد. محققان امیدوارند براساس این یافته‌ها، احتمال تولد دوقلوهای سالم را افزایش دهند.

اگرچه این نخستین بار است كه مطالعاتی جامع در این زمینه انجام شده، اما پیش از این نیز محققان به یافته‌های دیگری در این زمینه دست یافته بودند كه یافته‌های اخیر را مورد تایید قرار می‌دهد.

برخلاف آنچه تصور می‌شود، تولد جنین در پایان هفته 38 بارداری به این معنی نیست كه اگر دوقلوها در این زمان متولد شوند وزن بیشتری هنگام تولد دارند، بلكه نوزادان دوقلویی كه یك هفته زودتر متولد شوند نه‌تنها هنگام تولد وزن بیشتری دارند، بلكه از سلامت جسمانی بهتری نیز برخوردارند.

به ازای هر یك روزی كه جنین‌های دوقلو بیشتر به زندگی جنینی ادامه می‌دهند، خطر رویارویی با مشكلات و بیماری‌هایی كه در دوره نوزادی یا حتی در بزرگسالی می‌تواند زندگی آنها را در معرض تهدید قرار دهد، بیشتر می‌شود بنابراین بهترین راه برای كاهش پیامدهای ناشی از دوقلوزایی این است كه دوقلوها یك هفته زودتر متولد شوند.

تولد زود هنگام دوقلوها نیز تهدیدی علیه سلامت آنها به شمار می‌آید بنابرین لازم است مادرانی كه در انتظار تولد فرزندان دوقلو هستند در ماه‌های آخر بارداری به دقت تحت نظر قرار گیرند تا از تولد زودهنگام نوزادان و پیامدهای آن در امان باشند.
منبع:روزنامه جام جم
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.72934s, 19q