افزایش مرخصی زایمان مادران و لحاظ مرخصی پدران در انتظار تصویب دولت

۱۳۹۱/۰۴/۱۲ - ۱۳:۵۳ - کد خبر: 51834

سلامت نیوز : رییس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت از بازنگری در قانون ترویج تغذیه با شیرمادر، خبر داد و گفت: پیشنهادات لازم برای افزایش مرخصی زمان زایمان مادران و همچنین لحاظ مرخصی برای پدران به دولت ارائه شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دكتر سید حامد بركاتی در نشستی خبری با اشاره به اهمیت تغذیه با شیر مادر برای سلامت كودك و همچنین ارتباط این موضوع با سلامت افراد در بزرگسالی، گفت: بر این اساس لایحه‌ای از سوی وزارت بهداشت به دولت فرستاده‌ایم و درخواست افزایش مرخصی زایمان برای مادران به 9 ماه و همچنین لحاظ مرخصی به مدت 10 روز كاری برای پدران را ارائه كرده‌ایم.وی افزود: در این لایحه پیشنهاد مرخصی برای مادرانی كه فرزندان دوقلو و یا بیشتر به دنیا آورده‌اند، 12 ماه و برای پدران 1 ماه ارائه شده است. همچنین پیشنهاد شده تا پالس شیردهی تا 1 سال از 1 ساعت به 2 ساعت افزایش یابد.

بركاتی افزود: بر اساس قانون جدید ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران شیرده، پیشنهاد داده‌ایم تا مهدكودك‌ها در جوار محل كار كاركنان خانم برای كودكان زیر دو سال، در نظر گرفته شود.رییس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت افزود: پرورش كودك یكی از مباحثی است كه بسیار اهمیت دارد، بر این اساس افزایش مرخصی زایمان مادران از 6 ماه به 9 ماه و همچنین درخواست مرخصی برای پدران را مطرح كرده‌ایم. جامعه امروز، جامعه تك‌فرزندی است و مسئله دیگر آن است كه ازدواج‌ها دیرهنگام صورت می‌گیرد. شغل بچه زیر 5 سال، بازی است و بهترین هم‌بازی برای وی مادر است. بر این اساس لازم است كه برای پرورش كودك، فضای لازم در جامعه باز شود.

وی افزود: بر اساس آخرین مطالعه كشوری، مقدار كم‌وزنی در كودكان تا 5 سال كشور، حدود 4 درصد، كوتاه قدی 6 درصد و لاغری 4 درصد است كه این وضعیت نسبت به سال‌های 78 و 83 بهتر شده است.بركاتی ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد، كودكانی كه از شیر مادر كمتر استفاده كرده‌اند به بیماری‌های عفونی و واگیر و همچنین بیماری‌های غیرواگیر بیشتر مبتلا شده‌اند. همچنین مطالعات نشان داده كه میانسالانی كه به بیماری‌های قلبی - عروقی و مغزی مبتلا می‌شوند، در خردسالی كمتر از نعمت شیر مادر برخوردار بوده‌اند. همچنین ثابت شده ضریب هوشی كودكانی كه تغذیه با شیر مادر در آنها رعایت شده است، 8 تا 10 درصد بیشتر از دیگر كودكان بوده است.

رییس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت با تاكید بر لزوم تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماهگی، ادامه داد: در سال 83، تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماهگی حدود 23 درصد بود، در این سال‌ها اقدامات لازم برای افزایش میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر از جمله پایش بیشتر بیمارستان‌های دوستدار كودك و ... صورت گرفت و اكنون آمار تغذیه انحصاری با شیر مادر در 6 ماه اول حدود 53 درصد است. 97 درصد مادران توانایی دارند تا كودك خود را به صورت انحصاری شیر دهند.

وی ادامه داد: نكته‌ای كه از آن نگرانیم و باید برنامه‌های جدید برای آن در نظر گرفته شود، مبحث تداوم شیر مادر است. به طوری كه تا 1سالگی باید قوت غالب كودك، شیر مادر باشد و از 1 سالگی تا 2سالگی شیر مادر به عنوان غذای كمكی مورد استفاده قرار گیرد. در این زمینه نسبت به سال 83 حدود 5 درصد كاهش داشته‌ایم. این موضوع زنگ خطری است و دریچه جدیدی برای برنامه‌ریزی‌ها می‌طلبد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
الهام
باسلام
این طرح کی به مجلس ارائه میشود وچه زمانی تایید واجرایی میشود من 3ماهه که درمرخصی به سرمی برم یه به من هم می رسه
1.23944s, 20q