دانشمندان آلماني براي مبارزه با ويروس "ايدز" "قيچي ملكولي" طراحي كردند

۱۳۸۶/۰۴/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5199
دانشمندان آلماني براي مبارزه با ويروس "ايدز" "قيچي ملكولي" طراحي كردند

به گزارش روز يكشنبه پايگاه اينترنتي "دويچه وله"، پروفسور "يوآخيم هاوبر" مدير اين پروژه گفت: بزرگترين مشكل درباره ويروس ايدز اين است كه بعد از ورود به سلولهاي بدن نمي‌توان آن را خارج كرد.

ژنهاي ويروس ايدز بخشي از ژنوم ميزبان شده و نسل به نسل منتقل مي‌شود.

يوآخيم افزود: تصور كنيد يك رشته مهره داريد كه هر كدام از مهره‌هاي اين رشته يك ژن را تشكيل مي‌دهند.

ويروس ايدز اين رشته را برش مي‌دهد و بعد ژن‌هايش را بين مهره‌ها جايگزين مي‌كند، از اين جا به بعد است كه ژنهاي ويروس ايدز بخشي از ژنوم سلول ميزبان مي‌شوند.

با استفاده از روش‌هاي بيوتكنولوژي موفق شده‌ايم قيچي ملكولي طراحي كنيم كه درون سلول كاملا تخصصي عمل كرده، ژن‌هاي ايدز را شناسايي و آنها را جدا مي‌كند.

قيچي ملكولي طراحي شده، در اصل آنزيمي از خانواده آنزيم‌هاي ركمبينازها است كه آن را درون لوله‌هاي آزمايشگاه كشت داده‌ايم.

به گفته مدير اين پروژه، قيچي مولكولي مدل اوليه آنزيمي است كه در باكتريها، مخمرها و دسته‌اي از قارچ‌ها يافت مي‌شود، با اين تفاوت كه نمونه اوليه دقت كافي را براي شناسايي ژنهاي ويروس ايدز ندارد.

به همين دليل اين آنزيم تا ‪ ۱۲۰‬نسل كشت داده شده تا به‌دقت لازم برسد.

اين آنزيم با دقت كافي اولين و آخرين ژن ويروس ايدز را پيدا مي‌كند و بدون اينكه به ژنوم سلول آسيبي بزند، ژنهاي اضافي را قيچي مي‌كند.

يوآخيم ادامه داد: "ما يك راه‌حل بيوتكنولوژي در اختيار داريم كه مي‌توانيم به كمك آن ويروس ايدز را از درون سلولي بيرون بياوريم، براي تبديل نتيجه اين تحقيقات به يك روش درماني، دستكم ‪ ۱۰‬سال زمان نياز داريم.

ابتدا بايد دوره سه ساله تحقيق بر روي حيوانات آزمايشگاهي را طي كرد.

در مدت اين سه سال بر روي موش‌هاي آزمايشگاهي كار مي‌كنيم، بايد مشخص شود استفاده از اين روش تا چه حد اثرات جانبي خواهد داشت و اينكه خارج از لوله آزمايشگاه و درون يك ارگانيسم زنده مثل بدن موش با چه شرايطي روبرو هستيم.

اگر نتيجه اين سه سال مثبت باشد بعد از آن تحقيقات باليني شروع مي‌شود، يعني اين روش بر روي بيمارن مبتلا به ويروس ايدز آزمايش مي‌شود.

اين دوره هفت سال طول مي‌كشد كه مدت زمان استاندارد براي اطمينان از اثربخشي هر روش درماني است كه تازه كشف مي‌شود."
وي در پايان افزود: در اين روش درماني ابتدا بايد سلولهاي خوني آلوده به ويروس را جدا كرد و بعد با استفاده از اين قيچي ملكولي، ژنهاي ويروس ايدز را از درون آنها حذف كرد و در مرحله آخر سلولهاي سالم را به بدن بازگرداند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.05429s, 18q