رییس کل نظام پرستاری خبر داد: اجرای قانون ارتقای بهره وری برای پرستاران دیالیز و اورژانس

۱۳۹۱/۰۴/۱۶ - ۱۶:۳۸ - کد خبر: 51997
سلامت نیوز : رییس کل سازمان نظام پرستاری از اعمال مزایای قانون ارتقای بهره وری برای مدیران پرستاری، پرستاران دیالیز، اورژانس و آنکال و اعمال ضریب 1/5 برای کار در تمام ساعات شب و ایام تعطیل از جمله ساعات تعطیل ماه رمضان و تعطیلات مرتبط با آلودگی هوا خبر داد.

غضنفر میرزابیگی با اشاره به تشكیل کمیته پیگیری اجرای قوانین پرستاری به صورت مشترک بین مسئولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری، گفت:‌ از این پس این کمیته هر دو هفته یکبار روند اجرای این قوانین را پیگیری می کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ وی در ادامه تصریح كرد: این کمیته متشکل از معاون درمان وزارت بهداشت، قائم مقام وزیر بهداشت در امور پرستاری، نماینده معاونت توسعه و منابع وزارت بهداشت و رئیس کل و نمایندگان سازمان نظام پرستاری است که مصوباتی را برای تسریع در روند اجرای این قوانین دارد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: در آخرین جلسه این کمیته مباحث مختلفی از جمله اجرای قانون ارتقای بهره وری برای پرستاران حوزه فوریتها و اورژانس، پرستاران آنکال، پرستاران بخشهای دیالیز و مدیران پرستاری اعم از مترون، سوپروایزر و سرپرستار مطرح شد.

وی در ادامه اظهار كرد: بر اساس مصوبه این کمیته کشوری از این پس در تمام مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور هر مسئله ای که به علت نقص سیستم مطرح می‌شود مانند اجبار در فعالیت بیش از 12 ساعت متوالی یا اضافه کار بیش از 80 ساعت، مانع برخورداری پرستاران از مزایای قانون ارتقای بهره وری نمی‌شود.

میرزابیگی ادامه داد: در کمیته مطرح شد که اکثر پرستاران به خصوص زنان پرستار به طور طبیعی خودشان خواستار کار کردن بیش از 12 ساعت متوالی یا بیش از 80 ساعت اضافه کار نیستند.

رئیس كل سازمان نظام پرستاری اظهار كرد:اگر اعلام کنیم که پرستاران نباید بیش از 80 ساعت اضافه کار ماهانه داشته باشند، به علت کمبود پرستار قطعاً سیستم بهداشتی و درمانی کشور دچار مشکلات جدی می شود.

وی افزود: در این کمیته کشوری توافق شد که هر جا مشکل به نقص سیستم بر می گردد پرستاران از مزایای قانون ارتقای بهره وری محروم نشوند، بنابراین از این پس پرستاران حوزه فوریت‌های پزشکی و اورژانس نیز از مزایای این قانون برخوردار می شوند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در ادامه گفت: در مورد پرستاران آنکال نیز که در ساعات خاصی باید آماده باش باشند تا در صورت لزوم مانند انجام یک عمل جراحی یا هر مسئله عاجل و ضروری در مرکز بهداشتی و درمانی حاضر شوند، قرار بر این شد که اگر ساعات حضور آنها در ساعات آنکال، شب یا ایام تعطیل باشد، ساعت کاری آنها با ضریب 1/5 محاسبه شود.

وی ادامه داد: این بحث درباره مدیران پرستاری اعم از سرپرستار، سوپروایزر و مترون بیمارستانها مطرح شده بود که اگر این افراد در ساعات غیر ساعت اداری یعنی ایام تعطیل یا شب در محل کار حاضر شوند، ساعت کار آن‌ها مانند یک پرستار عادی محاسبه شود اما در کمیته کشوری پیگیری قوانین پرستاری این مسئله نیز حل و قرار شد این افراد نیز در صورتی که در ساعات شب و ایام تعطیل در محل کار برای سرکشی حاضر شوند با احتساب حقوق و مزایای جایگاه خود از ضریب 1/5 برخوردار شوند.

میرزابیگی با اشاره به پرستاران بخش دیالیز اظهاركرد: در مورد پرستاران بخش‌های دیالیز نیز که در بسیاری اوقات تا ساعت 11 یا 12 شب نیز برای دیالیز بیماران در مراكز درمانی حضور دارند، تصویب شد که لزومی به ادامه شیفت کاری تا صبح برای استفاده از ضریب 1/5 ندارند و هر میزان ساعتی که این پرستاران از ساعت 7 شب به بعد یا ایام تعطیل در محل کار در مركز درمانی حاضر شوند برای آنها با ضریب 1/5 محاسبه شود.

وی اضافه کرد: موضوع دیگری که در جلسه کمیته کشوری پیگیری قوانین پرستاری بررسی شد، مسئله تعیین روزهای تعطیل بود و تأکید شد منظور از روزهای تعطیل همه روزهایی است که در تقویم رسمی کشور تعطیل اعلام شده و مناسبت‌های تعطیل ملی، مذهبی و سیاسی را هم شامل می شود ضمن اینکه هر روزی که به علتی از جمله آلودگی هوا، ریزگردها یا تعطیلات مربوط به ماه مبارک رمضان به صورت ملی یا محلی تعطیل اعلام شود برای پرستاران ساعت کاری با ضریب 1/5 محاسبه می شود.

میرزابیگی تأکید کرد: این مصوبه از هم اکنون قابل اجراست و معنای آن این است که از ماه مبارک رمضان امسال که دولت ساعت کاری را در بخش دولتی 9 تا 14 اعلام می کند فعالیت پرستاران در خارج از این ساعات باید با ضریب 1/5 محاسبه شود.

وی ادامه داد: در مواردی مانند تعطیلات به علت افزایش ریزگردها نیز که در شهرهای جنوبی کشور تعطیل اعلام می شود نباید کاری کنیم که پرستاران نیز آرزو کنند مانند بقیه مردم تعطیل باشند زیرا در این ایام اتفاقاً مردم به خدمات آنان بیشتر نیاز دارند بنابراین ساعات حضور پرستاران در چنین روزهایی که به صورت محلی تعطیل اعلام می شود نیز با ضریب 1/5 محاسبه می شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: در این کمیته قرار شد که مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی که در اجرای قوانین پرستاری تعلل، تأخیر، برداشت غلط یا تخلف كرده‌اند نیز به این کمیته فراخوانده شوند و از آنان توضیح خواسته شود.

وی تأکید کرد: روح قانون ارتقای بهره وری به عنوان امتیازی برای پرستاران محسوب می شود و نباید برخی دانشگاهها و مراکز بهداشتی و درمانی این قانون را به عنوان حربه ای علیه پرستاران مورد استفاده قرار دهند و مصوبات کمیته پیگیری قوانین پرستاری برای همه مراکز بهداشتی ودرمانی کشور لازم الاجراست.

میرزابیگی در پایان گفت: این کمیته که به دستور وزیر بهداشت تشکیل شده است هر دو هفته یکبار تشکیل جلسه می دهد؛ اما برای سرعت عمل در کار قرار شد یک گروه چهار نفره از این کمیته 12 نفره جلسات هفتگی داشته باشند تا در جلسه اصلی به سرعت بتوانیم مطالب را جمع بندی و تصمیم گیری کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.87686s, 18q