برای جلوگیری از اشعه uv از عینک‌های مخصوص استفاده کنید

۱۳۹۱/۰۴/۲۱ - ۱۰:۱۸ - کد خبر: 52334
برای جلوگیری از اشعه uv از عینک‌های مخصوص استفاده کنید
سلامت نیوز : پرویز زرین بخش جراح و متخصص بیماری‌های چشمی در گفت‌وگو با برنا اظهار داشت: بیشترین مراجعات جوانان به چشم پزشکی خستگی در چشم و سردرد است،خستگی چشم، خشكی چشم، سوزش و تاری دید از مهمترین عوامل استفاده مداوم کامپیوتر است.

زرین بخش با بیان این مطلب که که افراد سعی كنند به‌طور ارادی پلک بزنید. این كار سبب می‌شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود، ادامه داد: در صورتی‌كه مشكل شما شدید باشد می‌توانید از قطره‌های اشک مصنوعی استفاده كنید.جراح و متخصص بیماری‌های چشمی بااشاره به این مطلب که نحوه مطالعه و نحوه نور برای افرادی که استفاده مداوم از کامپیوتر دارند بسیار اثر گذار و مهم است، افزود: همچنین افراد با توجه به استفاده مداوم از می‌تواند از عینک‌های خاص استفاده کنند تا از اشعه uv و اشعه مانیتور جلوگیری شود.

توصیه
مركز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتیمتر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر این‌كه باعث می‌شود پلک‌ها پایین‌تر قرار گیرند و سطح كمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه‌ها نیز می‌كاهد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزكار تنظیم كرد به‌طوری‌كه ساعد شما هنگام كار باصفحه کلید موازی با سطح زمین باشد.

مانیتور خود را طوری قرار دهید كه نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید پرده ها را بكشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی كاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفاده می‌كنید آن را طوری قرار دهید كه به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. همچنین می‌توانید از صفحه‌های فیلتر نیز بر روی صفحه مانیتور استفاده كنید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب كاهش كنتراست و خستگی چشم می‌شود. این مسأله به‌خصوص زمانی‌كه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود. 

به چشمان خود استراحت دهید. سعی كنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه‍ای دور نگاه كنید. این كار سبب استراحت عضلات چشم می‌شود. همچنین به شما وقت می‌دهد پلک بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود. اگر مجبورید كه متناوبا به یک صفحه نوشته و مانیتور نگاه كنید (خصوصا در مورد تایپیستها) ممكن است چشم شما خسته شود، زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مسأله سعی كنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و همسطح با مانیتور قرار دهید. برای این‌كار می‌توانید از copyholder استفاده كنید. 

فاصله مانیتور با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتیمتر باشد. 

روشنایی و كنتراست مانیتور خود را تنظیم كنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یک روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است كه به یک صفحه وب با زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه كنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را كم كنید. در مقابل، اگر صفحه كمی خاكستری به نظر می‌رسد روشنایی را زیاد كنید. در مجموع روشنایی باید در حدی باشد كه چشمان شما احساس راحتی كنند. كنتراست مانیتور باید حداكثر باشد تا لبه‌های حروف بیشترین كنتراست را با نوشته خود پیدا كند. مشخصات دیگر مانیتور خود را تنظیم كنید. كیفیت نمایش تصاویر بر روی مانیتور به سه عامل بستگی دارد: Resolution ، Refresh Rate ، و DotePitch.

Refresh Rate نشاندهنده فركانس تجدید تصویر بر روی مانیتور است. فركانس پایین میتواند برای چشم خسته كننده باشد و فركانس‌های خیلی پایین سبب پرش تصویر می‌شوند. بهترین Refresh Rate حدود 70 هرتز یا بیشتر است. Resolution یا وضوح تصویر كه به Refresh Rate نیز بستگی دارد به تراكم پیكسل‌های تصویر بر روی مانیتور گفته می‌شود. هرچه تعداد پیكسل‌ها بیشتر باشد جزئیات بیشتری از تصویر دیده می‌شود. به‌طوركلی هرچه Resolution بیشتر باشد بهتر است ولی باید به Refresh Rate نیز توجه داشت. گاهی Resolution بالا Refresh Rate پایین دارند بنابراین باید وضعیتی را انتخاب كرد كه هر دو بیشترین تعداد را داشته باشند. 

Dot Pitch بر sharpness تصویر مؤثر است و هر چه عدد آن كمتر باشد تصویر sharp تر است. بیشتر مانیتورها dot pitch بین 25/0 تا 28/0 میلیمتر دارند. 28/0 میلیمتر یا كمتر عدد مطلوب است. Refresh Rate و Resolution را در ویندوز میتوانید در Display Properties تنظیم كنید ولی dot pitch قابل تنظیم نیست (روش تنظیم در زیر این متن آمده است). 

اگر علیرغم رعایت توصیه‌های گفته شده باز هم دچار علائم CVS هستید می‌توانید از عینك‌های مخصوص استفاده كنید زیرا گاهی مشكل در دید متوسط است. ما به‌طور معمول كمتر از دید متوسط استفاده می‌كنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می‌کنیم یا اشیاء نزدیک. ولی مانیتور كامپیوتر دقیقا در فاصله‌ای از چشم قرار می‌گیرد كه مربوط به دید متوسط است. اگر شما عینكی هستید عینك شما به احتمال زیاد برای كار با كامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی‌كند. برای دریافت عینك مناسب كامپیوتر به چشم پزشك مراجعه كنید. هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می‌شود. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم كنید كه كاملا به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم كنید كه كف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیک دستان شما قرار داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.48904s, 18q