وسایل آرایشی- بهداشتی خطر ابتلا به دیابت را در زنان افزایش می دهد

۱۳۹۱/۰۴/۲۴ - ۰۹:۲۷ - کد خبر: 52461
وسایل آرایشی- بهداشتی خطر ابتلا به دیابت را در زنان افزایش می دهد
سلامت نیوز :  فتالات ها موادشیمیایی هستند كه در غدد درون ریز بدن اختلال ایجاد می كنند. این مواد شیمیایی در محصولات بهداشت شخصی مانند مرطوب كننده ها ، لاك ناخن ، صابون، اسپری های مو و عطرها وجود دارند. همچنین از این مواد در ساخت چسب، وسایل الكترونیكی اسباب بازی و دیگر محصولات نیز استفاده می شود.

محققان بیمارستان زنان بریگهام غلظت فتالات ها را در ادرار2350 زن بررسی كردند.آنها دریافتند هر چه میزان فتالات ها در بدن زنان بیشتر باشد خطر ابتلا به دیابت در آنها نیز بیشتر است.زنانی كه بیشترین میزان مواد شیمیایی 'مونو بنزیل فتالات ' و 'مونو ایزوبوتیل فتالات ' را در بدن خود داشتند تقریبا دو برابر زنانی كه كمترین میزان این مواد در بدنشان وجود داشت ، در خطر ابتلا به دیابت بودند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ؛ همچنین وجود بیش از حد ماده 'مونو كربوكسی پروپیل فتالات ' در بدن زنان ، خطر ابتلا به دیابت را تقریبا 60 درصد افزایش می دهد.علاوه بر این ، ماده شیمیایی' مونو-n- بوتیل فتالات 'و 'دی-2- اتیل هگزیل فتالات ' نیز خطر دیابت را 70 درصد افزایش می دهد.دكتر' جیمز تاد ' مجری این تحقیقات گفت : علاوه بر محصولات بهداشت شخصی ، فتالات ها در انواع خاصی از دستگاه های پزشكی و داروهای درمان دیابت نیز وجود دارد و این می تواند دلیل وجود میزان زیاد فتالات ها را در بدن زنان دیابتی باشد . با این حال برای تایید این تحقیقات باید بررسی های بیشتری انجام شود.نتایج این تحقیقات در نشریه Environmental Health Perspectives منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.8985s, 18q