مزایا و عوارض درمان با پلاسمای غنی از پلاکت تشریح شد

۱۳۹۱/۰۴/۲۴ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 52480

سلامت نیوز : لطفعلی پورکاظمی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به برگزاری همایش PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) اظهار داشت: واژه  PRP «پی آر‌پی » را در سال‌های اخیر زیاد می‌شنوید ولی تاریخ عملکرد آن به سال 1990 بر می‌گردد که جراحان زیبایی، قلب و چشم از آن در تسریع بهبود زخم‌ها، پوست چروکیده و پیر استفاده کرده‌اند.

وی افزود: PRP یک نوع پلاسمای غنی شده پلاکتی است که میزان پلاکت در آن به میزان 8 تا 9 برابر تغلیظ شده است و آن را با ترومبین و کلسیم فلوراید فعال می‌کنند تا آرتروگرانول آن خارج شده و فاکتورهای رشدی که تاثیرات مثبت و زیادی در ترمیم زخم، استخوان و عصب دارند به وجود آید زیرا از این طریق سلول‌های بنیادی تحریک شده و تکثیر فیبرو پلاست‌ها افزایش می‌یابد و سبب تسریع در ترمیم و بازسازی بافت‌های بدن انسان و به ویژه ورزشکاران می‌شود.

پورکاظمی ادامه داد: از آنجائیکه به ویژه در ورزشکاران حرفه‌‌ای و قهرمانی، آسیب‌های بافت‌ها و تاندون‌ها و منیسک‌ها به طور مکرر رخ می‌دهد در نتیجه با این روش می‌توان سبب بهبودی زودتر این بافت‌های آسیب‌دیده شد.وی تصریح کرد: در PRP معمولا 10تا 20 سی‌سی از خون تازه و لخته نشده فرد را از سیاهرگ وی خارج ساخته و با استفاده از کیت مخصوص و جداسازی از طریق سانتریفوژ، می‌توان غلظت پلاکت‌ها را تا حدود 8 برابر افزایش داد و با تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های بافت‌های آسیب دیده در ترمیم آن بافت تسریع کرد.

پورکاظمی بیان داشت: در روش PRP معمولاً نقش اساسی را سلول‌های بنیادی (Stem Cells) دارند که به صورت غیرفعال در خون انسان شناور هستند و توانایی تبدیل به هر شکلی که نیاز باشد دارند و در واقع برای فعال شدن به پلاکت نیاز دارند.وی ادامه داد: فعال شدن سلول‌های بنیادی از طریق ترشح اکتور رشد است که توسط پلاکت‌ها صورت می‌پذیرد و فاکتورهای رشد پلاکتی عبارتند از TGF-B VEGF PDGF در نتیجه سلول‌های بنیادی از این طریق قادرند بافت‌های ماهیچه‌ای، استخوانی، غضروفی و پوست و مو تولید کنند.

وی اظهارداشت: این بدان معنی است که سلول‌های بنیادی در کنار ریشه غضروف باعث رویش مجدد مو به حالت اولیه می‌شوند و همچنین در پوست باعث ترمیم ضایعات پوستی از قبیل چین و چروک، فرو رفتگی و اسکارهای پوستی می‌شوند یا اینکه در استخوان یا غضروف باعث ترمیم ضایعات این بافت‌ها از قبیل شکستگی استخوانی، تخریب غضروف‌ها و تاندون‌ها می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد پلاکت‌های نرمال خون حدود 200هزار عدد در میکروفلیتر است که در PRP به یک میلیون می‌رسد و جمعاً معادل حجم 5CC از پلاسما را در بر می‌گیرد.پورکاظمی گفت: از آنجایی که فرایند فعال شدن سلول‌های بنیادی تا ترمیم بافتی فرایند بسیار کندی است و گاهگاهی به چند ماه طول می‌کشد در نتیجه از روش PRP این فرایند بسیار تسریع می‌یابد. در روش PRP معمولاً ساخت عروق جدید، کلاژن، الاستین  و ماتریکس خارج سلولی رخ می‌دهد.

پورکاظمی ادامه داد: پلاکت‌ها با توجه به اینکه هسته ندارند به‌عنوان سلول‌های بنیادی محسوب نمی‌شود ولی ترشح فاکتور رشد توسط پلاکت‌ها سبب می‌شود که سلول‌های بنیادی در گردش خون از حالت غیرفعال به حالت فعال در آیند.وی تصریح کرد: یک لخته خون شامل 95 درصد گلبول قرمز، 5 درصد پلاکت و یک درصد گلبول سفید و همچنین دارای مشتقات فیبری است در حالی که در PRP به این میزان 95 درصد پلاکت و 4 درصد گلبول قرمز و یک درصد گلبول سفید است.

پورکاظمی خاطرنشان کرد: مراحل تکنیکی PRP نیز از جمله گرفتن حدود 10 تا 20 سی‌سی از خون فرد، قرار دادن آن در یک سانتریفوژ برای متراکم کردن پلاکت‌ها و تزریق مجدد این محلول پلاسما به بدن فرد است.وی به عوارض احتمالی PRP نیز اشاره کرد و گفت: معمولاً به جز اینکه احتمال مختصری کبودی در محل تزریق رخ می‌دهد عارضه دیگری وجود ندارد هر چند بایستی در انتخاب کیت و دستگاه سانتریفوژ و پزشک حاذق شرایط استریل پزشکی و استانداردهای مورد نیاز رعایت شود.

وی با اشاره کاربردهای PRP در پزشکی از جمله در جراحی‌های ارتوپدی برای ترمیم زودتر بافت استخوانی، غضروفی، تاندون‌ها و آرتروز و ناهنجاری‌های مادرزادی، افزود: در دندانپزشکی برای ایمپلنت (کاشتن دندان) و ترمیم بافت‌های لثه و جراحی دهان و در جراحی پلاستیک و زیبایی صورت و پوست و ترمیم مو و ریزش مو و طاسی نیز کاربردهای PRP وجود دارد.

پورکاظمی با اشاره دیگر کاربردهای PRP از جمله در چشم پزشکی به ویژه در خشکی چشم، در گوش و حلق و بینی برای پیوند بافتی، در جراحی قلب و عروق در ترمیم زودتر و ایجاد بافت مورد نیاز نیز خاطرنشان کرد: در بهبود زخم‌های مزمن دیابتی‌ها به ویژه زخم دست‌ها و پاها، تسریع در بهبود سوختگی‌ها و پوست‌اندازی بیشتر و درمان بسیاری از ناهنجاری‌های مادرزادی که نیازمند ترمیم استخوانی، عصبی و عضلانی است نیز این روش استفاده می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
لطفا بگویید prp برای کسی که سرطان داشته بد نیست
maryam
با سلام من تزریق prpچشم داشتم و هنگام تزریق کبودی زیادی اطراف چشمم رخ داد به مدت یک هفته و الان با گذشت 2 ماه سیاهی اطراف چششامم هست و چروکهها هم بیشتر شده البته من اطراف چشمم به هیچ وجه سیاهی و یا کبودی نداشت
0.89963s, 20q