گوشت‌ قزل آلا و شاه‌ماهي مانع ‌از بيماري ‌قلبي ‌عروقي ‌مي شود

۱۳۸۶/۰۴/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5260
گوشت‌ قزل آلا و شاه‌ماهي مانع ‌از بيماري ‌قلبي ‌عروقي ‌مي شود

دكتر انوش برزيگر فوق تخصص قلب و عروق در گفت و گو با ایسنا، با بيان اين كه اسيدهاي چرب غيراشباع دو گونه‌اند، گفت: امروزه بحث بر اين است كه اسيدهاي امگا 3 و 6 براي بيماري‌هاي قلبي عروقي بسيار مفيد است.

وي تصريح كرد: امگا 3 بيشتر در گوشت و روغن حيوانات دريايي يافت مي‌شود. اما جگر برخي از اين حيوانات به علت داشتن ويتامين A ممكن است باعث مسموميت در افراد شوند.

دكتر برزيگر در ادامه افزود: همچنين امگا 3 در اسيد لينولينيك وجود دارد كه اين اسيد در گوشت ماهي،‌ ذرت، مغز گردو، سويا، گل آفتابگردان و گندم موجود است.

وي اسيد كزاپنتانوئيك و دكوزاپنتانوئيك را داراي مواد امگا 3 دانست و اظهار داشت: امگا 6 در اسيد لينولئيك وجود دارد كه اين اسيد در دانه ذرت، گل آفتابگردان، سويا و مغز گردو موجود است. بنابراين اين دو اسيد ماده‌هايي هستند كه چربي‌ها به خصوص تري گليسريد را به مقدار زياد پايين آورده و HDL (نوعي ازكلسترول خون) را بالا مي‌برد.

برزيگر با بيان اين كه در مصرف اين مواد بايد دقت لازم را انجام داد زيرا باعث فعاليت فاكتور انعقادي7 مي‌شود، اذعان داشت: بنابراين بايد همزمان با مفارين (داروي رقيق كننده خون) وارفارين داده نشود زيرا ممكن است اثر آن را تشديد و باعث خونريزي شود.

وي با بيان اينكه مصرف داروهاي امگا 3 و 6 در قلب از انسداد عروق جلوگيري مي‌كند يادآور شد: اين داروها از تصلب شرايين كه نهايتا سبب انسداد عروق قلب مي‌شود جلوگيري مي‌كند و جدار داخلي عروق را بهبود مي‌بخشد. اين مكانيزم‌ها سبب پيشگيري از بيماريهاي قلبي عروقي مي‌شود.

اين فوق تخصص قلب و عروق با بيان اين كه شايع ترين عوارض گوارشي اين داروها تهوع، اسهال و يبوست است، اظهار داشت: دردهاي شكم از ديگر عوارض اين بيماري‌ مي‌باشد. چنانچه بيماران داروهاي امگا 3 و 6 را به مقدار زياد مصرف كنند باعث اختلال در قند خون آنها مي‌شود. همچنين مصرف اين داروها با دوز بالا، انعقاد خون را طولاني كرده و باعث خونريزي بيني مي‌شود.

وي همچنين مصرف اين داروها با دوز بالا را در ديابت نوع يك باعث افزايش ترشح انسولين دانست و اذعان داشت: حداقل در روز بايد از گوشت و روغن ماهي، يك گرم مصرف شود و با مقداري امگا 6 نيز همراه باشد كه منشا گياهي دارد. همچنين امگا 6 اثر خوبي در پايين آوردن تري گليسيريد دارد و مصرف 2 تا 3 گرم زير نظر پزشك توصيه مي‌شود.

دكتر برزيگر مصرف ماهي آزاد، قزل آلا، تن، شاه ماهي و غيره به غير از جگرشان را توصيه كرد و گفت: ‌بايد در مصرف گوشت و روغن ماهي به جيوه موجود در آنها توجه كرد و از مصرف آن در نوزادان و زنان باردار جلوگيري كرد زيرا باعث مسموميت در آنها مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.94797s, 18q