كشف راهي براي جلوگيري از ريزش مو در شيمي‌درماني

۱۳۸۶/۰۴/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5266
كشف راهي براي جلوگيري از ريزش مو در شيمي‌درماني

معمولاً يکي از مشکلات بيماران مبتلا به سرطان اين است که با شروع شيمي‌درماني دچار ريزش مو مي‌شوند و با وجود اينکه پس از طي دوره درمان، اين موها دوباره مي‌رويند، اين ريزش‌ها در همان دوره زماني هم باعث افسردگي اين بيماران مي‌شوند.

حالا اين مژده را مي‌توان به بيماران مبتلا به سرطان داد که لازم نيست ديگر نگران موهايتان باشيد، چرا که پژوهشگران ژاپني در دانشگاه پزشكي كيوتو، موفق به يافتن ماده‌اي شده‌اند كه ميزان ريزش موي بيماران سرطاني در هنگام شيمي درماني را كاهش مي‌دهد و اگر فقط در هنگامي كه عوارض جانبي ناشي از به‌كارگيري از داروهاي شيميايي ضدسرطان در بيمار پديدار مي‌شود، اين دارو را به پوست سر بماليد، اين احتمال وجود دارد كه بتوان از ريزش موي بيمار پيشگيري كرد.

اين محققان مي‌گويندکه اين ماده كه «آروپستاتين» نامگذاري شده، دوره تجزيه و تكثير سلول در بدن را كندتر كرده و به همين دليل زمان ريزش مو در هنگام استفاده از داروهاي شيمي‌درماني، به عقب مي‌افتد.

از آنجا که در هنگام درمان سرطان‌هايي همچون سرطان ريه، دارويي به نام «اتوپوزيد» بكار گرفته مي‌شود كه ريزش موي بيمار را در پي‌دارد، پژوهشگران هم با آزمايش بر روي موشي كه به او داروي اتوپوزيد داده شده بود، تحقيقاتي را انجام دادند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.03744s, 19q