آموزش احياي قلبي در ايستگاه‌هاي مترو

۱۳۸۶/۰۴/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5267
آموزش احياي قلبي در ايستگاه‌هاي مترو

چندي پيش، سيد مؤيد علويان، معاون سلامت وزارت بهداشت با اعلام اين كه امسال 20 ميليون ايراني دوره‌هاي آموزش احياء و كمك‌هاي اوليه را مي‌بينند، گفت: روزانه 780 الي 800 مرگ در كشور اتفاق مي‌افتد كه نقش حوادث، بيماري‌هاي قلبي و عروق و سرطانها در اين مرگ و ميرها بيش از بقيه عوامل است و مردم با آموزش احياي كمك‌هاي اوليه نقش بسيار مهمي در كاهش مرگ و مير خواهند داشت.

در همين رابطه، دكتر محمدمهدي قيامت، رئيس انجمن بيهوشي و مراقبتهاي ويژه ايران و عضو هيأت مديره نظام پزشكي در گفتگو با همشهري از آموزش احياء  به‌عنوان پروژه‌اي مشترك بين معاونت سلامت وزارت بهداشت و انجمن بيهوشي ايران ياد كرد كه در حال حاضر در مرحله برنامه‌ريزي گروه‌ها و پكيج‌هاي آموزشي است.

وي گفت: شروع اين آموزش از بيمارستانها و كادر پزشكي، پيراپزشكي و پزشكان عمومي خواهد بود و براي افرادي كه اين دوره‌ها را طي كنند، گواهي صادر مي‌شود و هرچند سال يك بار بايد بازآموزي CPR انجام شود و در غير اين‌صورت، پزشكان اجازه مطب نخواهند داشت.

دكتر قيامت با تاكيد بر اين‌كه در مرحله بعد اين آموزش به بانكها، ايستگاه‌هاي مترو و  قطار و به عموم مردم تعميم داده خواهد شد، گفت: مشكل فعلي ما در بحث احيا، نگهداري بيمار و احياي قلبي - ريوي پايه بدون هيچ وسيله، تجهيزات و متخصص است كه تنها هدف رساندن بيمار به مراكز درماني است و برنامه بعدي كه با همكاري اورژانس كشور قرار است تدوين شود، نگهداري و مراقبت از زندگي مصدومين ناشي از تصادفات است كه بستگي به امكانات وزارتخانه دارد.

وي ادامه داد: با توجه به اينكه تصادفات و بيماري‌هاي قلبي كه دو علت مهم مرگ و مير در كشورمان هستند، اين آموزش يك وظيفه ملي است و آموزش احياي قلبي ريوي (سي پي آر)  بايد به طور خيلي جدي دنبال شود.

سي پي  آر يا احياي قلبي - ريوي شامل سلسله اعمالي است که توسط افراد آگاه و حاضر در صحنه براي بازگرداندن عملکرد اين دو عضو حياتي (قلب و شش) صورت گرفته و سعي مي‌شود تا زماني که وضعيت مصدوم يا بيمار، عادي و طبيعي نشده گردش خون و تنفس را به طور مصنوعي حفظ و حمايت کنند.

گفتني است آموزش همگاني سي‌پي‌آر در شهرهاي بزرگ ايالت متحده از سال 1971 آغاز گرديد و تا سال 1988 نزديک به  40 درصد افراد بالاي 12 سال آموزش ديدند. نتيجه اين بود كه بعد از اجراي اين طرح، 55 درصد موارد ايست قلبي قبل از اينکه به بيمارستان برسند، توسط مردم تحت مراقبت قرار گرفته بودند.

به گفته كارشناسان، سي پي  آر سه مشخصه بارز دارد: ارزش ثانيه‌ها؛ تقدم و تأخر عمل درماني؛ زمان درست انجام و قطع هر عمل. مشخصه اصلي سي‌پي‌آر در ارزش ثانيه‌هاست و اگر سي‌پي آر در 4 دقيقه اول انجام شود، امکان زنده ماندن بيمار تا 30 درصد افزايش مي‌يابد.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67609s, 18q