دندان قروچه در كودكان

۱۳۹۱/۰۴/۲۷ - ۱۰:۴۳ - کد خبر: 52706
دندان قروچه در كودكان
سلامت نیوز : امروزه «بهداشت دهان و دندان»موضوع بسیار مهّمی است كه باید مدّ نظر عموم مردم قرار گرفته و مربیان این امور رعایت این مهّم را در تمام موارد ضمن آموزش‌های لازم برای افراد ناآگاه گوشزد كنند...

«بهداشت دهان» از بدو تولّد كودك حائز اهمیت است و والدین یك نوزاد خصوصاً «مادر» باید بداند كه نوزاد وی زمانی می‌تواند به راحتی شیر بخورد كه دهان و زبان‌اش سالم بوده و به عنوان مثال دچار «آفت» نشده باشد...و لزوم معاین? دهان و دندان‌های كودكان از یك سالگی به بعد به این دلیل است كه سلامت بهداشت دهان و دندان آنان از همان دوران تأمین شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اطلاعات ؛ یكی از عارضه‌هایی كه فرزندان ما، در سنین نسبتاً پایین دچار آن می‌شوند، «دندان‌ قروچه» است. شاید برای ما پیش آمده باشد و دیده باشیم كودكی را كه ظاهراً آرام خوابیده امّا در سكوت صدای ساییده شدن دندان‌هایش به وضوح شنیده می‌شود. به این وضعیت «دندان قروچه» می‌گویند. براساس آمار اعلام شده «دندان قروچه» تقریباً در 60 درصد كودكان 3 تا 5 ساله دیده می‌شود...

نتیجه‌ای كه این عارضه به وجود می‌آورد، اثرات سوء بسیار ناگواری است كه بر اجزاء مختلف دستگاه جونده كودك خواهد داشت و علاوه بر این به لثه‌های حساس و نازك وی آسیب‌ خواهد رساند و مهم‌تر آن كه در طول مدّتی نه چندان طولانی دندان‌های او «ساییده» خواهند شد. دلایل متقن و آشكاری برای «دندان قروچه» مطرح نشده برخی بروز آن را خیلی غیرطبیعی ندانسته و برخی دیگر استفاده دراز مدت از «پستانك» را دلیل عارض? فوق ذكر كرده‌اند. به این جهت كه كودك برحسب عادت و غریزه و به طور غیرارادی دندان‌های خود را به یكدیگر می‌ساید. به رغم این گفته‌ها، اطلاعات اندكی دربار? این موضوع در منابع وجود دارد.

حدود 10 سال قبل، باهدف بررسی و مطالع? بیشتر در این مورد دو گروه از كودكان 3 تا 5 ساله را كه دچار عارض? دندان قروچه بودند انتخاب كردند. یكی از این دو گروه به عنوان گروه شاهد تحت درمان قرار نگرفتند و برای گروه دیگر به منظور كنترل دندان قروچ? آنان «بایت پلیت» در نظر گرفته شد. همچنین چند مدل «گچی» برای ارزیابی پیشرفت سطوح سایش در طول 8 ماه برای هر دو گروه ساخته شد، نتایج به دست آمده نشان داد كه 4 كودك گروه شاهد در طول زمان بررسی نشان از افزایش سطوح سایش داشتند، از سوی دیگر 5 كودكی كه از بایت پلیت شبانه استفاده می‌كردند، نشان از هیچگونه افزایش سطوح سایش حتی پس از برداشتن وسیله نداشتند. «بایت پلیت» به عنوان یك روش قابل برگشت درمانی می‌تواند به گونه‌ای مؤثر و قابل قبول برای بچّه‌های 3 تا 5 ساله در كنترل دندان قروچه به كار رود. البته باید تأكید كرد كه این كار باید با دقت و تشخیص اوّلیه و شناسایی عواملی كه به تشدید «دندان قروچه» منجر می‌شود، صورت پذیرد كه در این صورت درمان با «بایت پلیت» مؤثر خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06322s, 18q