اختلال در حافظه از عوارض جسماني مصرف حشيش است

۱۳۸۶/۰۴/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5272
اختلال در حافظه از عوارض جسماني مصرف حشيش است

مهندس اميرحسين امينيان در گفت‌ وگو با ایسنا، افزود: "حشيش" شايع‌ترين ماده غير قانوني در سراسر جهان است كه از گياهي بنام "شاهدانه هندي" كه شبيه گزنه است، بدست مي‌آيد.

وي اضافه كرد: ‌صمغ چسبنده‌ گياه شاهدانه را به صورت قالبي كه به رنگ سبز خاكستري و يا قهوه‌اي مايل به سبز است، در مي‌آورند و به آن حشيش مي‌گويند و از برگ‌هاي خشك شده آن نيز ماده مخدر ضعيف‌تري به نام "ماري جوانا" بدست مي‌آيد.

مهندس امينيان نام‌هاي رايج اين ماده مخدر را ماري جوانا، گراس، ‌علف، ‌بنگ، ‌جرس، سيگاري و حشيش عنوان و مواردي همچون افزايش فشار خون، ‌گيجي،‌ افزايش اشتها‌، قرمز شدن چشم‌ها، تند شدن ضربان قلب،‌ اختلال در حافظه، ‌بي‌توجهي‌، تغيير در درك و رنگ و صدا را از عوارض جسماني مصرف حشيش برشمرد و گفت: شنيدن صداهاي غير واقعي، ‌صحبت‌هاي نامربوط، ‌رفتارهاي غيرعادي‌، اضطراب‌ و افسردگي از علائم شديد رواني مصرف حشيش است.

وي علائمي همچون سرخوشي‌، احساس اعتماد به نفس، ‌احساس عمومي خوب بودن بعد از مصرف حشيش را يادآور شد و تصريح كرد: يك مصرف كننده تازه كار بعد از يك بار مصرف سيگاري و يك مصرف كننده سابقه دار تا روزانه 20 بار مصرف، به علائم دلخواه مي‌رسند.

اين كارشناس ارشد روانشناسي ادامه داد: مصرف حشيش در مقادير بالا خطر بروز حملات اضطرابي، ‌هول و بدبيني و توهم را در پي دارد، بنابراين افرادي كه از اين ماده استفاده مي‌كنند به دليل عدم تعادل ناشي از آن نبايست رانندگي كنند.

وي با بيان اين كه مصرف حشيش امكان بروز يا تشديد حالات جنون را زياد مي‌كند، تاكيد كرد: ‌در صورتي كه چنين حالتي در فرد بروز نمايد، حتما مي‌بايست بيمار را به بخش روانپزشكي ارجاع داد و همچنين بايد مصرف كننده را مطمئن كرد كه علائم تحريك پذيري، ‌كسالت‌ و اختلال الگوي خواب، پس از خروج دارو از بدن مرتفع خواهد شد و نيازي به تجويز دارو مگر به توصيه پزشك وجود ندارد.

رئيس مركز مشاوره و راهنمايي دانشگاه علوم پزشكي يزد در پايان يادآور شد: ‌از جمله عوارض طولاني مدت مصرف حشيش ابتلا فرد به بي‌انگيزگي‌، عدم تمايل براي شروع هر كاري، بي‌احساسي،‌ بي انرژي بودن و چاق شدن است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.78004s, 18q