بان‌كي‌مون در پيامي اعلام كرد: مرگ سالانه بيش از نيم ميليون زن در دوران بارداري و وضع حمل

۱۳۸۶/۰۴/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5275
بان‌كي‌مون در پيامي اعلام كرد: مرگ سالانه بيش از نيم ميليون زن در دوران بارداري و وضع حمل

به گزارش سلامت نیوز بان كي مون در پيام خود افزود: موضوع امسال روز جهاني جمعيت: «مردان به عنوان شريكي براي سلامت مادران» تمركز بر نقش اساسي مردان در حمايت از حقوق زنان، شامل حق بهداشت باروري و جنسي آنان دارد.
وي با اشاره به اين كه مردان به عنوان شركاي سلامت مادران مي‌توانند زندگي‌ها را نجات دهند، تصريح كرد: همسران غالبا درباره تنظيم خانواده و استفاده از منابع خانه تصميم مي‌گيرند كه اين بر بهبودي و دورنماي تمامي خانواده اثر دارد.
بان‌كي‌مون تصريح كرد: حمايت شوهر مطلع، نتايج حاملگي و تولد كودك را بهبود مي‌بخشد و مي‌تواند به معني مرگ و زندگي در موارد مشكلات بارداري و وضع حمل باشد؛ يعني زماني كه زنان بيشترين مراقبتهاي فوري پزشكي را نياز دارند،‌ پدران حامي، مي‌توانند نقش مهمي در عشق، مراقبت و پرورش كودكان خود ايفاء كنند.
به گفته وي تعداد زيادي از زنان به دليل ناديده گرفتن حق بهداشت باروري و جنسي طي بارداري و زمان وضع حمل جان خود را از دست مي‌دهند و از سويي ديگر، گسترش هشدار دهنده ويروس ايدز در ميان زنان يادآور تلخ اين واقعيت است كه در بسياري از مكانها زنان قادر نيستند مراقب سلامت خود باشند.
دبيركل سازمان ملل متحد خاطرنشان كرد: هنگامي كه زني بتواند براي خانواده خود برنامه‌ريزي كند، خواهد توانست براي بقيه زندگي نيز برنامه‌ريزي داشته باشد. وقتي كه او سالم باشد، مي‌تواند مولدتر عمل كند و زماني كه حق باروري وي ارتقاء يابد و حمايت شود، آزادانه در جامعه مشاركت كامل و برابر خواهد داشت.
بان‌كي‌مون افزود: هنگامي كه در چندين كشور زنان به برنامه تنظيم خانواده، ‌ماما و مراقبتهاي اورژانسي زايماني دسترسي پيدا كردند، با موفقيت و به گونه‌اي چشمگير ميزان مرگ و مير مادران را در يك دهه كاهش دادند.
وي تاكيد كرد: در عين حال اقدامات بيشتري براي دسترسي به اين هدف توسعه هزاره، يعني بهبود سلامت مادران در سراسر جهان تا سال 2015 بايد انجام شود.
وي خاطرنشان كرد: مشاركت با مردان خط مشي مهمي براي پيشبرد حقوق بهداشت باروري است و برابري جنسيتي كه ديگر هدف توسعه هزاره است احتمالا هنگامي به دست خواهد آمد كه مردان درك كنند زندگي مردان و زنان لازم و ملزوم يكديگرند و همگان از توانمندسازي زنان بهره مي‌برند.
دبيركل سازمان ملل در روز جهاني جمعيت، تمامي مردان را ترغيب كرد كه شركا و عاملاني براي حمايت حقوق بشر و حامي مادران باشند و از اين رو به ايجاد جهاني با فرصتها و سلامت بيشتر براي همگان كمك كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.33882s, 18q