عوارض جانبی لوازم آرایشی از ۲ ماه آینده ثبت می‌شود

۱۳۹۱/۰۴/۲۸ - ۰۸:۰۴ - کد خبر: 52773
سلامت نیوز : عبدالعظم بهفر امروز در مراسم آغاز طرح ملی درجه بندی تولیدکنندگان مواد غذایی و آ‌رایشی و بهداشتی در هتل کوثر تهران افزود: متأسفانه در گذشته نظارت بر لوازم آرایشی و بهداشتی در وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی در حد یک اداره و بسیار ضعیف بود و نگاه جامعی در این حوزه وجود نداشت.

وی ادامه داد:‌ با تشکیل سازمان غذا و دارو نگاه به این حوزه تقویت و جامع نگر شد و با توجه به اینکه کشور ما به دلایل اقتصادی و فرهنگی از مصرف کنندگان بالای لوازم آرایشی در منطقه است نیازمند اجرای برنامه های منسجم تر و جامع تری در این حوزه هستیم.

مدیرکل نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو اضافه کرد: در گذشته حتی رشته آکادمیک برای تربیت نیروهای متخصص برای نظارت بر لوازم آ‌رایشی و بهداشتی در کشور نداشتیم اما پیشنهاد ایجاد این رشته را به معاونت آموزشی وزارت بهداشت داده‌ایم و امیدواریم به زودی این رشته مصوب شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ بهفر ادامه داد: از دانشگاههای علوم پزشکی نیز خواسته‌ایم افراد مجرب و کارشناس را در این حوزه به کار بگیرند.علاوه بر آن اصلاح زنجیره پایش لوازم و مواد آرایشی و بهداشتی نیز از جمله اولویتهای وزارت بهداشت است که با ایجاد سامانه پایش مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی از مهر به انجام می شود.وی گفت: علاوه بر آن دستورالعمل ایجاد و ساماندهی شرکتهای توزیع را نیز تدوین کرده‌ایم و برای تصویب به وزیر بهداشت داده‌ایم. 

مدیرکل نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی سازمامن غذا و دارو افزود: درج برچسب اصالت بر لوازم آرایشی و بهداشتی مجاز نیز تا ۲ ماه آینده کامل میشود و بعد از آن برای آموزش مردم درباره نحوزه استفاده از این برچسبها آموزش همگانی خواهیم داشت.

وی گفت: تمام فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی مجاز نیز در صورتی از گمرگ ترخیص می‌شوند که بر چسب اصالت و سلامت داشته باشند و بعد از آن با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گشتهایی را برای جمع آوری کالاهای قاچاق در سطح بازار خواهیم داشت.وی تأکید کرد: با توجه به اینکه برخی اقلام آرایشی و بهداشتی ادعای دارویی دارند و در واقع شبه دارو هستند باید نگاه ما برای نظارت آنها سختگیرانه تر و در حد دارو باشد.

بهفر ادامه داد: بعد از اجرای طرح درج برچسب اصالت بر مواد آرایشی و بهداشتی نظام ثبت عوارض این اقلام نیز مانند دارو در کشور ایجاد می‌شود و می‌توانیم از تمام افرادی یک یک نوع ماده آرایشی خاص را مصرف کرده‌اند در مورد عوارض آن استعلام کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.36195s, 18q