معرفي كانون اصلي بيماري سالك در كشور

۱۳۸۶/۰۴/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5279
معرفي كانون اصلي بيماري سالك در كشور
دكتر محمدرضا يعقوبي متخصص بيماري‌هاي عفوني در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: بيماري سالك خطرناك و كشنده است و در كشور ما بيش از 75 درصد موارد در كودكان زير پنج سال مشاهده مي‌شود كه انتقال بيماري سالك از طريق پشه خاكي است.
وي گفت:پشه خاكي به هنگام خونخواري از حيوان آلوده مثل جوندگان، سگ و يا انسان آلوده مي‌شود و پشه خاكي آلوده براي خونخواري مجبور است چند بار عمل گزش را انجام دهد و در هر مرتبه انگل انتقال مي‌يابد و سبب ايجاد زخم‌هاي متعددي مي‌شود.
وي يادآور شد: كانون اصلي بيماري در كشور ما شهرهاي مشهد، تهران، شيراز، كرمان، بم و يزد است و بيماري به طور يكنواخت در سطح اين شهرها پراكنده نيست.
وي يادآور شد: تراكم جمعيت به خصوص در حومه شهرها، وضعيت بهداشت محيط خيلي نامناسب سوتغذيه، مهاجران افغاني و نگهداري كبوتر و پرندگان سبب افزايش جمعيت پشه خاكي ناقل و نهايتا تماس بيشتر افراد با پشه خاكي و انتقال سالك شده است.
وي اظهار كرد: با توجه به اينكه در اين نوع بيماري ناقل اهلي است و اغلب در اماكن داخلي به سر مي‌برد، در زمان بروز اپيدمي‌  استفاده از حشره كش ابقايي است كه به دليل حساس بودن پشه‌هاي خاكي كاملا موثر است.
وي توصيه كرد:آسفالت‌ كردن خيابان‌ها، كوچه‌ها، مرمت حفرات و شكاف‌هاي موجود، جمع آوري زباله‌ها و دفن بهداشتي انها از انتقال بيماري جلوگيري مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.40173s, 18q