استرس و بی‌خوابی از عمده‌ترین علل ابتلا به «فیبرومیالژیا» است

۱۳۹۱/۰۴/۲۸ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 52819
سلامت نیوز : یك فوق تخصص روماتولوژی با بیان اینكه خستگی، كوفتگی، بی‌حالی و بی‌رمقی بارزترین نشانه‌های ابتلای 15 درصدی افراد جامعه به بیماری فیبرومیالژیا است، گفت: استرس، كم‌ تحركی و بی‌خوابی از عمده‌ترین علل ایجاد این عارضه هستند.

دكتر محمدمهدی امام در گفت‌وگو با (ایسنا)، در پاسخ به این پرسش كه عمده‌ترین علت مراجعه مردم به كلینیك‌های روماتولوژی چیست، اظهار كرد: روماتولوژی علمی است كه با بیماری‌های مفاصل و عناصر اطراف آن در ارتباط است. بنابراین آرتروز شایع‌ترین علت مراجعه به روماتولوژیست‌هاست.وی ضمن بیان اینكه آرتروز شایع‌ترین بیماری مفصلی نیز هست، گفت: بیماری‌های دیگری نیز وجود دارند كه ممكن است بسیاری از مردم درباره آنها اطلاع چندانی نداشته باشند. "فیبرومیالژیا" از جمله آنهاست كه درصد شیوع بالایی هم دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران اضافه كرد: فیبرومیالژیا در زنان بیشتر مشاهده می‌شود. خستگی، كوفتگی، بی‌حالی، بی‌رمقی و خوابی كه شادابی به همراه ندارد از علائم ابتلا به این بیماری است.وی با اشاره به اینكه 10 تا 15 درصد افراد جامعه بر اساس شرایط ممكن است به فیبرومیالژیا مبتلا باشند، گفت: حدود 40 تا 50 درصد مراجعان به كلینیك‌های روماتولوژی حتی اگر بیماری دیگری داشته باشند، همزمان گرفتار فیبرومیالژیا نیز هستند.امام اضافه كرد: این بیماری با سندرم خستگی مزمن كه به دنبال عفونت‌های ویروسی رخ می‌دهد، تفاوت دارد. اما فیبرومیالژیا به دنبال استرس، كم تحركی و بی‌خوابی ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد كه صبح‌ها خسته هستند و رمق بیدار شدن از خواب را ندارند گرفتار این عارضه‌اند.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان اینكه در فاز بعدی بیماری‌های روماتیسمی درصد شیوع بالایی دارند، گفت: یك درصد افراد جامعه به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند، البته آرتریت روماتوئید یك تورم مفصلی قابل درمان است.وی ضمن تاكید بر مراجعه زودهنگام مبتلایان به تورم مفصلی و بیماری‌های روماتیسمی به پزشكان متخصص، اظهار كرد: درمان بیمار‌های مفصلی دارای یك بازه زمانی طلایی است و اگر از دست برود، تخریب مفاصل آغاز می‌شود.امام با بیان اینكه عمده بیماران ما مبتلایان به بیماری‌های پوكی استخوان، فیبرومیالژی، آرتروز، كمر درد و رماتیسم‌های مفصلی هستند، گفت: در این میان فیبرومیالژی دارای راهكارهای درمانی بوده و كاملا بهبود می‌یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.62135s, 18q