صفات جنسی که نوجوانان را می ترساند

۱۳۹۱/۰۴/۲۸ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 52843
سلامت نیوز : بلوغ به معناي رسيدن و كامل شدن است و در اصطلاح به مرحله اي از رشد و تكامل در مسير زندگي هر فرد اطلاق مي شود كه به تغييرات خاص جسماني و توانايي باروري جنسي منجر مي شود. سن رسيدن به بلوغ متفاوت است. متخصصان اطفال آمریکا نوعی طبقه بندی کلی را مطرح می کنند که برای ادامه مباحث ما در رابطه با دوره نوجوانی مفید است.

به این صورت که به سنین 10 سالگی تا 14 سالگی در دخترها و به سنین 12 تا 15 سالگی در پسرها اوایل نوجوانی می گویند و به دو سال پس از آن اواسط نوجوانی اطلاق می کنند و ادامه این سنین تا زمان شروع بزرگسالی را اواخر نوجوانی می گویند. اين تفاوتها در سن بلوغ به همان اندازه كه مربوط به خود فرد است، به مسايل اجتماعي هم مربوط مي شود.

در این دوران تغییر ظاهر نوجوان موجب بروز نگرانی هایی برای او می شود که بیشتر ممکن است به علت بروز صفات ثانویه جنسی باشد. درمرحله بعد از بلوغ، صفات ثانويه جنسي كاملا ظاهر شده و اعضاي تناسلي و توليد مثل كامل می شود.

تغييرات ناگهاني و سريعي كه هنگام بلوغ اتفاق مي افتد موجب سراسيمه شدن، دستپاچگي و نگراني نوجوانان مي شود و در خيلي از موارد به بروز رفتارهاي ناهنجار و غير مطلوبي در آنان منجر مي شود.

بلوغ، دوره منفي گرايي

نوجوان در اوايل بلوغ دچار منفي بافي مي شود و نگرش و رفتاري منفي درپيش مي گيرد. جملاتي همچون »نه! خودم از پسش بر م يآيم « ،» به من نگوييد چه كار بكنم و چه كار نكنم كاري به كارم نداشته باشيد « در اين دوره به وفور شنيده مي شود.

اين روش و كوشش جديدي است تا نوجوان به والدين و اطرافيان خود بگويد و بفهماند كه نوجوانان، افكار و رفتاري دارند كه مربوط به خودشان است.

منفي بافي در واقع وسيله اي كلامي براي بيان خشم است چون در مراحل بلوغ ) قبل از بلوغ، بلوغ جنسي و بعد از بلوغ ( نوجوان با تغييرات و مشكلاتي مواجه مي شود، بايد والدين و يا آنان كه به نوجوان نزدك اند به آرامي و با توضيح كافي او را در جريان اين تغييرات قرار دهند.

آغاز نوجوانی، شروع نگران یها

دوران بلوغ که با اوایل نوجوانی آغاز می شود، دوران دگرگونیهای عظیمی است. دراین دوران نه تنها تغییرات جسمی مهمی در نوجوان پدید می آید بلکه دگرگونیهای برجسته اجتماعی و روانی نیز در او ایجاد می شود.

بیشتر والدین از آشفتگی دوران بلوغ آگاه اند و دوران بلوغ را با احساساتی متناقض به خاطر می آورند. مانند بهترین زمان یا بدترین زمان، سن دانایی یا سن نادانی، بهار امید یا زمستان ناامیدی که این احساسات حاکی از فراز و نشیبهای رفتاری و روانی یک نوجوان دارد. او گاهی شاداب، خوشحال، سرزنده و گاهی پژمرده، اندوهگین و ساکت است.

نگرانی تازه

نوجوانان و جوانان به دلیل تشدید انگیزه های جنسی و ترس شدید از نتایج فعالیت جنسی، نسبت به امورجنسی حساس هستند.این حساسیت مفرط که با ترشح هورمو نهای جنسی توأم است تمایلات جنسی نوجوان را تشدید می کند که باید از طریق مشروع و قانونی با آن برخورد شود.

مهمترین نگرانی های دوره اول بلوغ عبارت اند از: نگرانی درباره عادی بودن،نگرانی درباره خصایص جنسی، نگرانی درباره قد،نگرانی درباره وزن،نگرانی درباره آلت تناسلی ،نگرانی درباره خصایص ثانوی جنسی (مثل رشد سینه در دختران، رشد ریش و سبیل در پسران( که در این زمینه والدین و مربیان با دادن آگاهی های مناسب باید منشأ این نگرانیها را از نوجوان بزدایند.

یکی از بزرگترین نگرانیهای نوجوانان، نگرانی از ظاهر خود است. تغییر در شکل بدن، رویش ناخواسته مو در برخی از نواحی بدن و جوشهای صورت.

هیچ شکی نیست که نوجوانان وقت زیادی را در جلوی آینه می گذرانند. اگر نوجوانتان از آنچه در آینه می بیند ناراضی است که در واقع عده کمی در این موقعیت راضی هستند، این مساله می تواند آسیبی به اعتماد بنفس او باشد. سعی کنید از تمسخر ظاهر نوجوانتان خودداری کنید حتی اگر قصد بدی نداشته باشید و به صورت غیر جدی و ملایم آن را مطرح کرده باشید.

همچنین تمسخر چیزی که موجب نگرانی نوجوانتان است، کاری خطاست حتی اگر آن مساله برایتان چیزی احمقانه و بی ارزش باشد. سعی کنید به نوجوانتان توضیح دهید که سایر افراد به ندرت متوجه جزییاتی می شوند که خودمان متوجه آنها هستیم. هر قدر نوجوانتان در مورد خود احساس مطلو بتری داشته باشد، اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت و توانایی بیشتری برای رویارویی با این مشکلات موقتی خواهد یافت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55032s, 18q