آشنایی با بیماری های مقاربتی

۱۳۹۱/۰۴/۲۸ - ۱۶:۱۶ - کد خبر: 52856
سلامت نیوز: متاسفانه این روزها شیوع بیماری‌ها و عفونت‌هایی كه از طریق ارتباطات جنسی منتقل می‌شوند، بسیار گسترده‌تر شده و بسیاری از افراد در معرض خطرات ناشی از این بیماری‌ها قرار دارند.

بیماری‌های مقاربتی ناشی از عفونت‌های آمیزشی هستند كه واگیر دارند و به‌طور عمده از طریق آمیزش جنسی با فرد آلوده انتقال می‌یابند. البته این عفونت‌ها در بیشتر كشورها شایع بوده و كشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست اما آمار نگران‌كننده‌ای نداریم.

باید گفت نقص در تشخیص و درمان اكثر این بیماری‌ها در مراحل اولیه ممكن است عوارض و مشكلات شدیدی از جمله نازایی، بارداری خارج از رحم، عفونت رحم و لوله‌های رحمی، سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان، ناهنجاری‌های مادرزادی نوزادان، مرگ و میر داخل رحمی و یا دوره نوزادی و دردهای مزمن شكمی را ایجاد كند اما اكثر آنها اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

 آیا بیماری‌های مقاربتی در خانم‌ها شایع‌تر است؟
بله، محیط دستگاه تناسلی زن به گونه‌ای است كه احتمال ابتلای زنان به عفونت‌های تناسلی بیشتر از مردان است و این عفونت‌ها برای زنان مسایل و مشكلات بیشتری به وجود می‌آورند اما مردان هم در اثر عفونت‌های تناسلی ممكن است دچار ناباروری، درد طولانی‌مدت و بیماری‌های خطرناك (ایدز، هپاتیت و...) شوند.

 این بیماری‌ها بیشتر با چه علایمی بروز می‌كنند؟
یكی از علامت‌های مهم عفونت‌های آمیزشی وجود زخم و ترشحات غیر عادی است و اكثر خانم‌های مبتلا به این بیماری‌ها با مراجعه به پزشك از درد زیر دل، مقاربت دردناك، ترشحات مهبلی، خون‌ریزی زیاد و طولانی‌مدت، سوزش ادرار، عادت ماهیانه دردناك، تب و گاهی تهوع و استفراغ و خون‌ریزی در فواصل عادات ماهیانه یا در زمان نزدیكی، وجود ترشحات چركی، زخمی یا شكننده بودن دهانه رحم و زخم تناسلی شكایت دارند.
 
سوزاك یكی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است. این بیماری‌ در خانم‌ها چه علایمی دارد و از چه طریقی منتقل می‌شود؟
سوزاك یك بیماری عفونی قابل درمان و منتقله از طریق تماس جنسی است. باكتری ایجاد كننده سوزاك می‌تواند مجاری تناسلی، دهان و ركتوم را در هر دو جنس درگیر كند.
بانوان اكثرا بدون علامت هستند اما افزایش ترشحات مهبلی، سوزش به هنگام خروج ادرار و خون‌ریزی‌های نامرتب قاعدگی هم می‌تواند علایم ابتلا به این بیماری باشد.
در هر صورت، مجرای تناسلی و گردن رحم فرد مبتلا آلوده‌كننده است. در اینجا باید تاكید كنم كه همه عفونت‌های آمیزشی علامت ندارند. به همین علت برای تشخیص دقیق لازم است از معاینه یا آزمایش كمك گرفته شود. در هر حال این بیماری از طریق ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و همچنین از طریق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداری منتقل می‌شود.

در مورد سیفلیس هم كه جزو بیماری‌های مقاربتی است، توضیح می‌دهید؟
سیفلیس در اثر تماس مستقیم با یك زخم از شخص مبتلا به شخص سالم منتقل می‌شود. ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی یا لمس كردن قسمت‌های عفونی از جمله راه‌های انتقال این بیماری است و علایم پس از گذشت مدت زمان 2 تا 4 هفته پس از ابتلا به‌صورت زخم‌های شدید گرد و بی دردی در محل عفونی شده پدیدار می‌شوند و مانند سوزاك درمان آنتی بیوتیكی دارد. البته بیماری كلامیدیا هم با استفاده از همین روش درمان می‌شود.
 
 كلامیدیا هم جزو همین بیماری‌ها است؟
بله. كلامیدیا یكی از متداول‌ترین عفونت‌های باكتریایی مقاربتی به شمار می‌رود و در خانم‌ها موجب عفونت دهانه رحم می‌شود. چنانچه این بیماری به موقع درمان نشود می‌تواند مشكلات جدی را برای فرد ایجاد كند. نشانه‌ها و علایم بیماری غالبا بین یك تا 3 هفته پس از ابتلا به صورت افزایش اندك ترشحات رحمی (كه در اثر ملتهب شدن دهانه رحم ایجاد می‌شود)، درد زیر شكم، احساس درد هنگام آمیزش جنسی و حتی سوزش و تورم دردناك چشم‌ها آشكار می‌شود اما ممكن است تا مدت زیادی هم نشانه‌ای ظاهر نشود.

همه این بیماری‌هایی كه گفتید قابل درمان هستند. آیا بیماری مقاربتی غیر قابل درمان هم وجود دارد؟
تبخال ناحیه تناسلی یكی از مهم‌ترین این بیماری‌ها و یك عفونت ویروسی ناحیه تناسلی است كه از راه آمیزشی انتقال می‌یابد. در حال حاضر نمی‌توان تبخال ناحیه تناسلی را معالجه كرد اما با درمان می‌توان علایم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری كرد. داروهای ضدویروسی خوراكی غالبا برای درمان اولین حمله عفونت تبخال ناحیه تناسلی و عود عفونت تجویز می‌شوند و در بعضی از بیماران این داروها ممكن است برای پیشگیری نیز تجویز شوند. البته نوع موضعی مالیدنی این داروها ضدویروسی نیز موجود هستند اما به اندازه خوراكی مؤثر نیستند. تاول‌های دردناك و زخم‌های باز كه قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه تناسلی وجود دارد، از علایم ابتلا به این بیماری است. هنگامی كه علایم وجود ندارد، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی كه ویروس دوباره فعال شود، علایم باز می‌گردند اما بازگشت علایم به معنای عفونت جدید نیست. از طرفی، تاول‌ها ممكن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و نیز پیشابراه گسترش یابند. پس از چند روز، تاول‌ها می‌تركند و از آنها زخم‌هایی كم عمق و دردناك بر جای می‌ماند كه یك تا سه هفته به طول می‌انجامد ولی ویروس برای همیشه در بدن باقی می‌ماند.
 
زگیل ‌تناسلی هم مشابه تبخال تناسلی غیرقابل درمان است؟
بسیاری از افراد جامعه این‌طور فكر می‌كنند اما ویروس عامل این بیماری (زگیل تناسلی) موجب زگیل در ناحیه تناسلی می‌شود. در ابتدا، زگیل‌های تناسلی كوچك، سفت و بدون درد هستند و ممكن است در ناحیه واژن باشند. همچنین ممكن است در اطراف مقعد به وجود بیایند و اگر در مراحل اولیه درمان نشوند، ممكن است بزرگ شوند و نمایی گل‌كلمی و گوشتی پیدا كنند اما اهمیت این زگیل‌ها در آن است كه برخی از آنها ممكن است خطر سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان‌های منطقه تناسلی را افزایش دهند. درمان آنها با یك پماد كه روی ضایعه مالیده می‌شود، امكان‌پذیر است. البته راه‌های درمانی دیگر نیز وجود دارد كه از جمله آنها می‌توان به فریز ‌كردن آن با یك جسم بسیار سرد اشاره كرد كه توسط پزشك انجام می‌شود.

همچنین برای برداشتن زگیل‌های بزرگ ممكن است نیاز به جراحی باشد.: چگونه می‌توان از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی پیشگیری كرد؟
رعایت اصول اخلاقی و بهداشتی در روابط جنسی و نداشتن رفتارهای جنسی پرخطر، وفاداری به همسر و داشتن رفتار جنسی مسوولانه، خویشتن‌داری و اجتناب از روابط جنسی با شركای جنسی متعدد، استفاده از كاندوم، شستشوی دستگاه تناسلی، ادرار كردن بعد از تماس جنسی، شستشو و انتخاب لباس زیر مناسب از جمله راه‌های پیشگیری از این بیماری‌ها هستند.

منبع:سیمرغ
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سارا
با تشکر آیا زگیل تناسلی در مرحله درمان با داشتن رابطه جنسی به داخل وازن سرایت میکند؟
1.2441s, 19q