تاثیر شغل پدر در ابتلای نوزاد به نقایص مادرزادی

۱۳۹۱/۰۴/۲۹ - ۰۹:۳۷ - کد خبر: 52877
سلامت نیوز: یك مطالعه كه به تازگی انجام شده است، نشان می دهد: برخی مشاغل پدرها چند ماه قبل از تولد نوزاد، خطر ابتلای كودك به نقایص مادرزادی را افزایش می دهد.

به گزارش شبكه خبری ان.بی.سی، محققان در این مطالعه با بررسی شغل 14 هزار پدر متوجه شدند كه برخی مشاغل با افزایش خطر ابتلا به چند نوع نقایص مادرزادی در كودكان ارتباط دارد.

محققان، مشاغل پدران حاضر در این مطالعه را بر اساس مواد شیمیایی كه در محل كار در معرض آن قرار می گرفتند یا سایر مواد بالقوه خطرناك به 63 گروه تقسیم بندی كردند.

محققان ارتباط میان این مشاغل و بیش از 60 نقص مادرزادی را مورد بررسی قرار دادند.

آنها متوجه شدند كه دست كم یك سوم مشاغل پدران ربطی به ابتلای نوزادشان به نقایص مادرزادی نداشت.

اما شاغلی كه خطر ابتلای نوزاد را به نقایص مادرزادی افزایش می دهند عبارتند از: پزشكان، دانشمندان رایانه، هنرمندان، عكاسان و پردازش گران عكس، كارگران خدمات غذایی، آرایشگران،كارگرانی كه عملیات ماشین های اره كشی را هدایت می كنند، افرادی كه با نفت و گاز سر و كار دارند یا در صنایع شیمایی و رنگ كار می كنند و نیز رانندگان جرثقیل و حفاران.

محققان در مورد مواد شیمیایی یا عواملی كه مردان احتمالا در محل كارشان در معرض آنها قرار می گیرند و می تواند خطر نقایص مادرزادی را در كودكانشان افزایش دهد، اطلاعی نداشتند. بنابراین این موضوع نمی تواند تعیین كند كه آیا این مشاغل واقعا عامل بروز این نقایص هستند یا خیر.

با این وجود، محققان بیان كردند: مشاغلی كه در آن افراد معمولا در معرض حلال ها قرار می گیرند مانند داروسازی ، مهندسی شیمی، رنگرزی، نقاشی و لوله كشی با افزایش خطر ابتلای نوزاد به نقایص چشمی، قلبی و روده ای و شكاف لب و كام ارتباط دارد.

به گفته محققان، این نتایج همچنین می تواند به آنان كمك كند تا دریابند كه وجود چه ماده شیمیایی در برخی مشاغل خطر ابتلای نوزاد به این نقایص مادرزادی را افزایش دهد.

طبق اعلام مركز كنترل و پیشگیری از بیماری آمریكا، در این كشور از هر 33 كودكی كه متولد می شوند، یك نفر آنها به نقایص مادرزادی مبتلا هستند.

این مطالعه در مجله Occupational and Environmental Medicine منتشر شده است.

منبع: ایرنا
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27693s, 18q