معاون بهداشتی وزیر بهداشت:

رشد بیماری‌های غیرواگیر در کشورهای در حال پیشرفت بیشتر است

۱۳۹۱/۰۴/۳۰ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 52881
سلامت نیوز: معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: با صنعتی شدن جوامع و تغییر سبک زندگی رشد بیماری‌های غیرواگیر در کشورهای در حال پیشرفت مانند کشور ما بیشتر از کشورهای پیشرفته است چرا که آنها سالها پیش برای جلوگیری از پیشرفت آن برنامه‌ریزی کرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، علیرضا مصداقی‌نیا امروز در جلسه شبکه‌های ملی تحقیقات دیابت و استئوپروز کشور که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: طی 50 تا 60 سال اخیر اتفاقاتی در وضعیت سلامت جهان به وجود آمد و به دلیل افزایش خدمات بهداشتی مناسب در سراسر جهان بیماری‌های واگیردار که ناشی از عوالم فاتوژن و میکروبی بودند کاهش یافته‌اند ولی به مرور زمان با گسترش صنعت سبک زندگی تغییر کرد  و  مردم به شهرنشینی روی آوردند که به تبع آن نوع بیماری‌ها تغییر یافت.

وی افزود: این موضوع به حدی جدی است که سازمان ملل2 سال پیش جلسه سران خود را به بیماری‌های غیر واگیر اختصاص داد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: جایگاه کشور ما در این زمینه با جامعه جهانی تفاوت چندانی ندارد و می‌توان گفت تنها در برخی موارد مشکلات بیشتری داریم و اکنون رشد بیماری‌های غیرواگیر در کشورهای در حال پیشرفت از جمله ایران نسبت به کشورهای پیشرفته بیشتر است چرا که آنها سالها قبل متوجه این مشکل شدند و برای آن برنامه‌ریزی کردند ولی ما تازه در حال برنامه‌ریزی هستیم.

مصداقی نیا جایگاه ایران در مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر را در سطح منطقه مطلوب عنوان کرد و افزود: طی چند سال اخیر استراتژی کشور در مورد بیماری‌های غیر واگیر دستخوش تغییراتی شده است تا جایی که مجلس شورای اسلامی در برنامه پنجم توسعه موارد بسیاری را برای کنترل عوامل خطر بیماری‌زا به تصویب رساند که اکنون در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی اذعان داشت: بر اساس ماده‌های مصوب باید مواد آسیب‌رسان به سلامتی را در بیماری‌های غیرواگیر مشخص کنیم و سبد غذایی سالم را به مردم معرفی نماییم.

وی در مورد عملکرد وزارت بهداشت گفت: این وزارتخانه طی 3 سال اخیر اداره بیماری‌های واگیر و غیر واگیر را از هم جدا کرد که مرکز مدیریت غیر واگیر برنامه‌های مهمی را مانند بخش ورزش همگانی، غربالگری سرطان پستان، سرطان‌های کلونورکتال و برنامه دیابت را جزء تکالیف اصلی خود قرار داده است.

وی اظهار داشت: آمار در کشورمان نشان می‌دهد که 60 درصد علت مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است که بیماری‌های قلبی و عروقی مقام اول و سرطان‌ها در درجه دوم قرار دارند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند بیماری‌های غیرواگیر را به کنترل درآورد تأکید کرد: برای کنترل بیماریهای واگیردار شبکه‌ای در وزارت بهداشت به وجود آمد که این بیماری‌ها را کنترل کرد ولی در بیماری‌های غیرواگیر عوامل خطر به سازمان‌های زیادی مرتبط می‌شود که هماهنگی بین بخشی را می‌طلبد و فقط وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد.

وی ورود شبکه‌های تحقیقاتی را برای تدوین پروتکل و دستور‌العملهای اجرایی در زمینه‌های کاری خود مؤثر دانست و افزود: ما به دستور‌العمل‌های اجرایی نیاز داریم که شبکه‌های تحقیقاتی می‌توانند در این میان مؤثر باشند تا گایدلاین‌های متعددی برای ارائه بهتر کارها به وجود بیاید.

وی گفت: اکنون برنامه اصلی وزارت بهداشت انجام برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع است که با این طرح برنامه‌های غیرواگیر به خوبی قابل کنترل خواهند شد و این گونه بیماری‌ها در شبکه پزشک خانواده خیلی زود شناسایی می‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54122s, 18q