مشكلات روانشناختي در تشديد ناباروري زوجين نابارور موثر است

۱۳۸۶/۰۴/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5289
مشكلات روانشناختي در تشديد ناباروري زوجين نابارور موثر است

در مقاله‌اي كه در آخرين شماره فصلنامه علمي، پژوهشي باروري و ناباروري پژوهشكده فناوري‌هاي نوين علوم پزشكي جهاددانشگاهي ارايه شده عوامل روانشناختي افراد نابارور مورد بررسي قرار گرفته است.

در اين مقاله اثرات روحي و رواني افراد تحت درمان با لقاح خارج رحمي يا آي‌وي‌اف (‪ (IVF‬مورد بررسي قرار گرفته است.

بر اساس اين مقاله علمي مشكلات روان‌شناختي ناشي از ناباروري مي‌تواند يك عامل كمكي در تشديد ناباروري باشد، فشارهاي روحي و نگراني حاصل از مشكل بر عملكرد فيزيولوژي بدن اثر مستقيم گذاشته و در نهايت بر باروري تاثير منفي مي‌گذارد.

افراديكه از آرامش خاطر و سلامت رواني برخوردارند و فشارهاي روحي كمتري را تجربه مي‌كنند، احتمال باروري بيشتري دارند.

لقاح خارج رحمي (‪ (IVF‬توانسته بر تعدادي از موانع بر سر راه باروري فائق آيد و روزنه‌هاي اميد بسياري را براي زوج‌هاي نابارور بگشايد اما در مواردي كه با شكست روبرو شود منجر به افسردگي در بيمار مي‌شود.

بررسي‌ها نشان داده كه اختلالات روحي و رواني در زنان ناباروري كه با روش‌هاي لقاح خارج رحمي تحت درمان قرار مي‌گيرند، جدي است.

از يك طرف مشكلات رواني باعث كاهش كارآيي جسمي و پاسخ‌دهي بيمار به درمان‌هاي طبي ناباروري مي‌شود و از طرف ديگر ادامه تداوم ناباروري و شكست‌هاي احتمالي در مراحل درماني منجر به افزايش مشكلات رواني اين بيماران مي‌گردد.

با توجه به اهيمت موضوع سلامت روان و نقش آن در باروري، محققين پيشنهاد مي‌كنند كه برنامه درمان ناباروري با درمان روحي و رواني همراه باشد.

باروري و تجربه حس مادري در زنان موجب احساس رضايت از خويش مي‌شود و شادماني و آستانه تحمل مشكلات را در آنان افزايش مي‌دهد.

ناباروري ضربه رواني شديدي محسوب مي‌شود كه علاوه بر كاهش احساس ارزشمندي و اعتماد به نفس در زنان موجب بروز تنش در رابطه بين فردي، اجتماعي و زناشويي مي‌شود.

اين مشكل همچنين مي‌تواند منجر به بروز اختلال در سلامت رواني فرد و مشكلات زناشويي شود و زمينه‌سازي جدايي زوجين را فراهم كند به همين دليل درمان توام ناباروري و روان‌پزشكي در پيشگيري يا رفع مشكلات موجود بسيار موثر است.

علاقه‌مندان مي‌توانند جهت تهيه فصلنامه علمي و پژوهشي باروري و ناباروري با شماره ‪ ۲۲۴۳۲۰۲۰‬پژوهشكده ابن‌سينا تماس بگيرند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.58213s, 18q