الزامي براي فعاليت پزشكان در مناطق محروم كشور وجود ندارد

۱۳۸۶/۰۴/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5299
الزامي براي فعاليت پزشكان در مناطق محروم كشور وجود ندارد
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در مورد طرح پزشك خانواده گفت: طرح پزشك خانواده بر خلاف نظر مسئولان و صاحب نظران كه از اهداف اين طرح، ارتقاي شاخص‌هاي بهداشتي و تحت پوشش قرار دادن كامل هزينه‌هاي درماني و كاهش تردد و سرگرداني روستائيان در مراكز درماني متعدد شهري است، متاسفانه عملي نشده و به مرحله اجرا نرسيد.
حيدري افزود: هم اكنون طرح پزشك خانواده يا اجرا نشده و در صورت اجرا شدن به طور صحيح روند اجرايي خود را طي نمي‌كند و متاسفانه بر خلاف توقعات و انتظاراتي كه مسئولان بخش بهداشت و سلامت از اجراي موفقيت آميز اين طرح داشتند و آن را يكي از طرح‌هاي موفقيت آميز وزارت بهداشت و درمان عنوان كردند اين طرح نتوانسته به خوبي اجرا شود.
حيدري با اشاره به مشكلات اين طرح ادامه داد: نبود الزام براي خدمت پزشكان در مناطق محروم و مناطق روستايي، نظارت نكردن وزارت بهداشت و درمان در توزيع پزشكان متخصص ، نبود يك قانون منسجم و مدون براي اجرا شدن اين طرح و مشكلات مديريتي از مشكلات اساسي در موفق نبودن اين طرح است.
با اجراي طرح پزشك خانواده بيمارستان‌ها عاري از بيمار مي‌شود
رئيس انجمن متخصصان داخلي ايران در مورد اين طرح گفت: متاسفانه افراد و مردم كشور ما ياد گرفته‌اند كه در هنگام بيماري به چند متخصص و فوق متخصص مراجعه كنند در صورتي كه با مراجعه به يك متخصص هم مي‌توان از اتلاف وقت و انرژي افراد و هم از اتلاف سرمايه ملي براي تامين دارو  جلوگيري كرد.
دكتر ايرج خسرونيا ادامه داد: به نظر مي‌رسد با اجراي موفق طرح پزشك خانواده كه متاسفانه پس از دو سال هنوز از اجراي آن خبري نيست درمانگاه‌ها و بيمارستان‌هايي كه تا نيمه‌هاي شب اقدام به پذيرش بيماران كرده و آن‌ها را بستري مي‌كنند عاري از بيمار شوند كه البته اين كار نياز به همكاري همه جانبه و كار گروهي مشترك در اين زمينه با سازمان‌ها و ارگان‌هاي مربوطه دارد.
اين مقام مسئول صرف يك بودجه هنگفت براي استخدام پزشكان در اين طرح، آشنايي با بيماري‌هاي شايع و بومي مناطق محروم روستايي و حمايت دولت و مجلس از اجراي اين طرح را از كارهاي مفيد در انجام طرح پزشك خانواده عنوان كرد.
يادآور مي‌شود، مشاور وزير بهداشت در امور سلامت 25 آبان ماه سال گذشته در مورد طرح پزشك خانواده گفت: طرح پزشك خانواده نقش موثري در دسترسي افراد به امكانات بهداشتي درماني افراد جامعه به ويژه روستائيان در زمينه مراجعه افراد دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.80747s, 18q