انرژي درماني از فيلتر علم عبور نكرده است

۱۳۸۶/۰۴/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5304
انرژي درماني از فيلتر علم عبور نكرده است
دكتر ناظري متخصص اعصاب و روان درگفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: در انسان‌ها ميل به بقا و جاودانگي و گريز از مرگ بسيار قوي است و بيماري‌ها نيز يك قدم از دانش روز جلوتر هستند بنابراين افراد به دنبال راه‌هاي فرابشري براي فرار از بيماري‌هاي صعب العلاج بوده و عده‌اي نيز در اين ميان اقدام به انواع سوء استفاده ها مي‌كنند.
وي گفت: افرادي كه مدعي انرژي درماني هستند نقش باور و تلقين را محور عمل خود قرار مي‌دهند و از قدرت تلقين پذيري و وابستگي فرد براي نفوذ به شخصيت‌ دروني اش استفاده مي‌كنند كه البته اين روش در مواردي خاص و به اشكال محدود مي‌تواند تا حدودي تأثير گذار باشد.
ناظري تصريح كرد: افرادي كه براي درمان به اين روش روي مي‌آورند از قبيل انتظارات و توقعاتي را در ذهن خود پرورانده‌اند به اين باور مي‌رسند كه درحال درمان شدن هستند غافل از اينكه زماني كه بر روي محرك‌ خاصي تمركز مي كنيم اين قدرت در مغز وجود دارد كه ساير محرك‌ها را كم رنگ و يا محو مي‌كند و در اين هنگام خطاي باصره، شنوايي و يا ساير خطاهاي حواس پنج گانه رخ مي‌دهد.
وي تأكيد كرد: اساس كار اين گونه اشخاص براساس ميزان تلقين پذيري فرد بيمار است ضمن اين كه كلام، چهره، موقعيت جسماني و اجتماعي خاص فرد درمانگر نيز به عنوان عامل تلقين كننده درافراد تأثير بسزايي دارد
*توجه به بعد روان شناختي بيماري مهم ترين عامل درمان است
ناظري همچنين در خصوص بهبود علايم بيماري بعضي از افرادي كه با مراجعه به افراد انرژي درمانگر مدعي هستند بيماري شان بهبود يافته است ،گفت: در علم پزشكي نوين بيماري ها را به انواع گوناگون تقسيم مي‌كنند كه يكي از آن‌ها بيماري‌هاي روان تني است كه هم بعد جسمي و هم بعد روان شناختي بيماري بايد مورد توجه قرار گيرد.
وي تصريح كرد: اگر در درمان‌هاي طبي به بعد رواني بيماري توجهي نشود كه درواقع نياز بيمار را به دارو نيز كمتر مي‌كند بيماري شديدتر شده و يا درمان مدت‌هاي طولاني به طول مي‌انجامد و انرژي درمان گر نيز از همين غفلت در طب استفاده كرده وبا اطمينان دهي، ايجاد جو آرام و حمايتي، استفاده از ميزان سلطه پذيري و شخصيت  تلقين پذير بيمار به اصطلاح به درمان مي‌پردازد.
اين متخصص اعصاب و روان خاطرنشان كرد: شايد بعضي از علائم بيماري بهبودي موقتي پيدا كند و در مقاطعي بيمار از سلامت نسبي بهره ببرد اما بيماري دوباره عود كرده و بيمار نياز به درمان واقعي طبي دارد.
وي همچنين يادآور شد: درمان بيماري ها بايد بوسيله پزشك و درچارچوب قوانين علمي و اخلاقي صورت گيرد و هيچ درماني در دنيا به جز درمان‌هاي علمي وجود ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.25267s, 18q