آنژیوگرافی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

۱۳۹۱/۰۵/۰۲ - ۰۹:۱۵ - کد خبر: 53077
آنژیوگرافی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
سلامت نیوز : رگ نگاری یا آنژیوگرافی angiography پرتونگاری از رگ های خونی است که پس از پر کردن رگ ها از ماده حاجب امکان مشاهده و معاینه دقیق رگ ها را برای تشخیص فضای داخلی رگ های خونی فراهم می کند.

آنژیوگرافی روندی است که دقیق ترین اطلاعات ممکن را از عروق تهیه و قبل از عمل در اختیار جراح قرار می دهد.بر مبنای این اطلاعات جراح می تواند برخی از بیماری ها را بدون نیاز به عمل جراحی باز درمان کند و در صورت نیاز به عمل باز این اطلاعات در انجام سریع و دقیق جراح را یاری می کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ برای جلوگیری از حمله قلبی ناشی از انسداد عروق می توان از روش مطمئن آنژیوگرافی در عروق خونرسان به خود عضله قلب با نام رگهای کرونر بهره برد.رگهای کرونر مسئول رساندن خون با اکسیژن به خود قلب هستند و گرفتگی آنها در اثر رسوبات چربی یکی از عوامل گرفتگی رگ ها و سکته قلبی است.

دکتر احمد حسین تاش، جراح قلب و عروق بیان کرد: برای انجام آنژیوگرافی در محل کشاله ران یا دیگر عروق بدن مانند شریان مچ دست سوراخی کوچکی ایجاد می شود.
سپس کانتر که لوله ای بلند، باریک و توخالی است به داخل رگ رانده می شود و سپس به داخل قلب و رگ های کرونر فرستاده می شود، پس از رسیدن نوک کانتر به داخل رگ کرونر، ماده ای حاوی ید با نام حاجب تزریق می شود تا تصویر رگ ها با کمک اشعه x نمایان شود.

از کاربردهای آنژیوگرافی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ایجاد تصویری مستقیم از رگ های قلب و تعیین تنگی آنها به صورت نسبتأ دقیق.

2. در صورت وجود تنگی شدید رگهای کرونری را می توان با بالن زدن یا استنت گذاری درمان کرد.

دکتر احمد حسن تاش تصریح کرد: در واقع آنژیوگرافی سه حالت دارد، در مورد اول تنگی وجود ندارد.در حالت دوم که انسداد عروقی کم است بیمار یا با درمان دارویی بهبود می یابد یا از بالن و استنت استفاده می شود که این کار آنژیوپلاستی نام دارد.در حالت سوم تنگی و گرفتگی عروق وسیع است و عمل باز by pass و پیوند عروق کرونر صورت می گیرد.آنژوگرافی معمولا نیم ساعت طول می کشد و بیمار یک روز در بیمارستان می ماند. این بررسی معمولا بدون عارضه است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
parvaneh
سلام و تشكر از اطلاع رساني هاي مفيد و هشدار دهنده ي شما .
پيوسته به روز و دانشگام با شيد .در ضمن اين پست را در فضاي "مردمان دانشگام" دانلود نمودم. با سپاس مجدد از گروه شما.
5.1683s, 19q