بررسی مکانیزمهای بیماری ام اس با شبیه سازی کامپیوتری توسط محقق ایرانی

۱۳۸۶/۰۴/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5312
بررسی مکانیزمهای بیماری ام اس با شبیه سازی کامپیوتری توسط محقق ایرانی

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، مهندس محمد رضا هاشم مجری طرح هدف از اجرای این پروژه را شناخت مکانیزم بیماری ام اس عنوان کرد و افزود : بیماری ام اس یکی از بیماریهای سیستم اعصاب مرکزی است که علت اصلی این بیماری هنوز شناخته نشده است. برای این منظور در این پروژه سعی شده تا مکانیزم بیماری ام اس شناخته شود.

وی گفت : در این پژوهش شناخت بیماری ام اس با استفاده از هدایت آکسونی توسط کامپیوتر شبیه سازی شده تا به وسیله آن مکانیزم این بیماری شناسایی شود تا شاید بتوان به اصل و مبدا این بیماری دست پیدا کرد.

هاشم یادآور شد : بیماری ام اس به سیستم اعصاب مرکزی انسان که شامل مغز و نخاع است مرتبط می شود و زمانی که آکسونهای این سیستم آسیب می بینند، بسته به آنکه آکسونهای آسیب دیده مسئولیت کنترل چه قسمت از بدن را داشته اند، علائم مربوطه ظاهر می شود.

وی گفت : نقص های هدایتی که روی این آکسونها اتفاق می افتد شامل از بین رفتن غلافهای میلین هستند که باعث ایجاد تسریع در انتقال پیام های عصبی می شوند. در این بیماری سیستم خود ایمنی بدن نمی تواند سلولهای خودی و ناخودی را شناسایی کند بدین ترتیب وقتی سیستم ایمنی حمله می کند سلولهای خودی را از بین می برد که این سلولهای خودی، بافتهای چربی مانندی به نام میلین هستند.

مجری طرح اضافه کرد: در بروز این بیماری عواملی از قبیل وراثت، ویروس، محیط جغرافیایی توسط محققین گزارش شده است که البته هنوز به اثبات علمی نرسیده است.

وی گفت : با استفاده از مدل هدایت آکسونی شبیه سازی شده نشان داده شد که با کمک افزایش اثر القایی بین آکسونها می توان به هدایت آکسونهای آسیب دیده کمک کرد.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31807s, 18q