دیدگاه ۷ مرجع تقلید درباره سیگاركشی در ماه رمضان

۱۳۹۱/۰۵/۰۲ - ۱۴:۰۷ - کد خبر: 53124
سلامت نیوز : در حال حاضر بر اساس آمارها ۲۵ درصد جمعیت ایران سیگار می‌كشند! بسیاری از این افراد در ماه رمضان، مدعی هستند كه مراجع تقلید كشیدن سیگار را سبب باطل شدن روزه نمی‌دانند! این افراد برای اینكه بتوانند برای سیگار كشیدن خود در این ماه بهانه شرعی بتراشند، به هر ریسمانی چنگ می‌اندازند. برخی‌شان معتقدند كه دود سیگار به حلقشان نمی‌رسد، برخی با اشاره به اینكه سیگار جزو خوراكی‌ها نیست، سیگاركشی خود را توجیه می‌كنند و برخی دیگر هم عادت و حتی سرد درد خود را عاملی برای سیگار كشیدن قلمداد می‌كنند. 

نظر مراجع در ارتباط با كشیدن سیگار

از آنجا كه برای آگاهی از باید و نباید‌های احكام دینی، باید به مراجع تقلید رجوع كرد، پاسخ این سؤال را كه آیا سیگار كشیدن روزه را باطل می‌كند یا نه، در رساله‌ها و استفتائات این علمای دینی جست‌وجو كردیم. در این رابطه، در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری در بخش استفتائات جدید و در پاسخ به سؤال آیا كسى كه معتاد به سیگار است و باید در روز حتماً چند سیگار بكشد، مى‌تواند روزه بگیرد و روزه او صحیح است؟ آمده است:«بنابر احتیاط واجب روزه‌دار باید از دود‌هاى انواع دخانیات خوددارى كند و در صورت اضطرار وجوب روزه ساقط نیست.» 

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در استفتایی در پاسخ به سؤال كشیدن سیگار و استعمال قلیان آیا مبطل روزه هست، اظهار كرده است: «بنابر احتیاط واجب، روزه‌دار نباید دود سیگار یا قلیان را به حلق برساند» و در پاسخ به این پرسش كه «آیا كشیدن سیگار، به صورتی كه دود آن را فرو نبرند، روزه را باطل مى‌كند؟» تأكید دارد:« اگر دود آن را فرو نبرند روزه را باطل نمى‌كند، ولى تظاهر به آن در این صورت، مناسب نیست و به احترام ماه مبارك ترك شود.» 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جوان آنلاین ؛ در رساله آیت‌الله حسین وحید خراسانی نیز آمده است: «بنابر احتیاط واجب، سیگار روزه را باطل می‌كند ولی اگر كسی این كار را انجام داد واجب است در بقیه روز از مفطرات (چیزهایی كه روزه را باطل می‌كند) پرهیز كند و قضا و كفاره بنابر احتیاط بر او واجب می‌شود.» مرحوم آیت‌الله محمدتقی بهجت نیز كشیدن سیگار حتی در حالت عادی را حرام می‌داند. آیت‌الله ناصر مكارم شیرازی نیز در رساله خود، احتیاط واجب را این دانسته‌اند كه روزه‌دار از كشیدن سیگار و تنباكو و سایر دخانیات پرهیز كند و بخار غلیظ نیز به حلق نرساند. 

یكی از بهانه‌های سیگاری‌ها برای سیگار كشیدن در ماه مبارك رمضان این است كه می‌گویند دود را وارد حلق‌شان نمی‌كنند. اما آیت‌الله نوری همدانی در خصوص این افراد گفته‌است:« این افراد تنها توجیهی برای خود ساخته‌اند و سیگار كشیدن از مبطلات روزه است. » این مرجع شیعی همچنین درباره این موضوع كه آیا روزه فردی كه دركنار كسی كه در حال استعمال دخانیات است نشسته باشد باطل می‌شود یا نه، حكم داده ‌است: «اگر دود وارد حلق روزه‌دار نشود، روزه وی صحیح است.» آیت‌الله جعفر سبحانی نیز در خصوص نشستن روزه‌دار كنار فرد سیگاری، تصریح كرده‌است كه اگر دود به حلق روزه‌دار راه نیابد، روزه وی صحیح خواهد بود. 

سیگار كشیدن اشكالی ندارد!
در شرایطی كه بسیاری از مراجع معتقدند كه سیگار روزه را باطل می‌كند اما در كمال تعجب برخی سایت‌های اطلاع‌رسانی با انتشار نظری متفاوت، نوعی دوگانگی و شك را در میان مردم به وجود آورده‌اند. در این سایت‌ها و در بخش «پاسخ به پرسش‌های دینی» در پاسخ به این پرسش كه آیا استشمام دود سیگار روزه را باطل می‌كند، نوشته شده است: «دود سیگار اگر غلیظ باشد و انسان آن را فرو ببرد، روزه باطل می‌شود اما اگر غلیظ نباشد، اشكالی ایجاد نمی‌كند!» البته در این سایت‌ها روشن نشده است كه میزان غلظت دود با چه دستگاهی قابل اندازه‌گیری است!
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.39082s, 18q