مرگ و مير حين زايمان را در كشور به حداقل برسانيم

۱۳۸۶/۰۴/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5320
مرگ و مير حين زايمان را در كشور به حداقل برسانيم

به گزارش سلامت نیوز، كامران باقري لنكراني وزير بهداشت  صبح امروز در همايش روز جهاني جمعيت گفت: 92 درصد زايمانها در كشور ما تحت نظر افراد دوره ديده انجام مي‌شود به همين علت طي دو سال گذشته ميزان مرگ و مير ناشي از بارداري در ايران بين 15 تا 30 درصد و به طور ميانگين 20 درصد كاهش يافته است.
وي گفت: سالانه 500 هزار زن باردار در جهان مي‌ميرند كه 99 درصد آنها در كشورهاي در حال توسعه است و 75 درصد آنها در 13 كشور است و اين ناعادلانه ترين شاخص سلامت در جهان است، در كشورهاي پيشرفته از هر 4 هزار زن باردار احتمال مرگ يك نفر وجود دارد اما در برخي كشورهاي افريقايي از بين هر 17 مادر يك نفر مي‌ميرد، خونريزي، عفونت، فشار خون بالا، سقط و تنگي لگن مهمترين عوامل مرگ مادران باردار است.
وزير بهداشت افزود: تلاش ما اين است كه مرگ و مير حين زايمان را در كشور به حداقل برسانيم و با تلاشي كه در اين زمينه انجام داده ايم طي دو سال گذشته مرگ و مير مادران باردار بين 15 تا 25 درصد كاهش يافته است.
وي تصريح کرد: بر اساس تعهد ما در اهداف هزاره سوم بايد ميزان مرگ و مير مادران از سال 90 تا 2015 ميلادي 75 درصد كاهش يابد كه قطعا تا دو سال آينده و زودتر از زمان موعد به اين هدف مي‌رسيم.
باقري لنكراني افزود: ما در اسلام فقط يك انسان داريم و زن و مرد هيچ تفاوتي با هم ندارند و بلكه بر مرد واجب است كه از سلامت همسر خود مراقبت كند و فضاي آرامش و آسايش مادي و معنوي را براي خانواده خود فراهم كند در دين ما تكريم زنان توصيه شده است و اين كار حتي از عبادت در مسجد بالاتر دانسته شده است.
لنکراني افزود: در دولت جديد براي ارتقاي سطح سلامت مادران لايحه از سوي وزارت بهداشت به مجلس رفت و مصوب شد كه مطابق آن مرخصي زايمان از 4 ماه به 6 ماه و مرخصي شيردهي از 20 ماه به 24 ماه افزايش يافت زير ما معتقديم كه توجه به سلامت مادران و نوزادان لازمه داشتن نسلي سالم و قوي است و بايد بپذيريم كه مادران شاغل در واقع دو شغله هستند و بايد تسهيلات خاص داشته باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.15289s, 18q