نکاتی مهم درباره بزرگ شدن بافت سینه مردان

مشکل شایع پسران نوجوان چیست؟

۱۳۹۱/۰۵/۰۳ - ۱۳:۲۶ - کد خبر: 53231
سلامت نیوز : بزرگ شدن سینه در مردان حالتی است كه در آن، بافت نرم سینه ایجاد می شود. به این حالت ژنیكوماستی گفته می شود. بافت سینه طبیعی در مردان، معمولاً كمتر از 5/2 تا 3 سانتیمتر است و درست درسطح زیر نوك سینه قرار می گیرد. بزرگی سینه ممكن است در یك سمت و یا در هر دو طرف ایجاد شود.

ممكن است این افزایش اندازه موجب حساس شدن و دردناك شدن بافت سینه شود.برخی از پسران و مردان، در قفسه سینه خود بافت چربی زیادی دارند و ممكن است این بافت چربی طوری به نظر برسد كه انگار سینه ها بزرگ شده اند.به این حالت ژنیكوماستی كاذب گفته می شود.

این وضعیت معمولاً درا ثر تغییرات هورمونی،در هنگام بلوغ و یا در طی افزایش سن رخ می دهد.هنگامیكه تعادل بین دو هورمون استروژن وتستوسترون به هم می خورد ممكن است سینه ها بزرگ شوند. شاید تعجب کنید اما در بدن زنان و مردان ا ز هورمونهای جنس مخالف به مقدار بسیار کم ترشح می شود.

در موارد نادری ممكن است داروهایی كه تجویز می شوند، برخی داروهایی كه بدون نسخه فروخته و مصرف می شوند، داروهای غیر قانونی،برخی داروهایی كه برای افزایش حجم عضله و دوپینگ استفاده می شود، برخی تومورها و بیماریها موجب بزرگی سینه ها شوند.

مشکل شایع پسران نوجوان
ژنیكوماستی بین پسران نوجوان ) 13 تا 19سال( شایع است. بزرگي غدد پستان در پسران نوجوان بسيار رايج است. حدود يك سوم از اين پسران در سن بلوغ دچار اين وضعيت مي شوند ولي احتمال اين عارضه در بزرگسالي كمتر از یک درصد است.

بزرگي غدد پستان اغلب خفيف و بدون درد است اما يك سوم از مردان در مورد حساسيت آن اعتراض دارند.

معمولا علت بزرگ شدن غدد پستان قابل تشخيص است و در اكثر موارد به دليل مصرف بعضي داروها و يا بيماري كبدي بروز مي كند. به طوری كه 65 درصد ازپسران 14 ساله ژنیكوماستی دارند.

اگر شما نوجوان هستید احتمالاً به انجام دادن آزمایش نیاز ندارید و بزرگی سینه طی دو تا سه سال، خود به خود برطرف خواهد شد اما پسران بزرگتر و مردان جوان ممكن است به انجام دادن آزمایش نیاز داشته باشند. در چنین مواردی ممكن است نوعی بیماری عامل ایجادكننده این مشكل باشد.

چه باید کرد؟
در بسیاری از موارد درمان خاصی مورد نیاز نیست. پزشك شما ممكن است هر ماه اندازه سینه را پیگیری كند و تحت نظر داشته باشد. در 90درصد پسران نوجوان، ژنیكوماستی در مدت كمتراز سه سال خود به خود برطرف می شود. برخی اوقات با قطع مصرف دارویی كه به ژنیكوماستی منجر شده است مانند مواد دوپینگ، مشكل برطرف می شود. در موارد نادری درمان های دارویی برای درمان ژنیكوماستی استفاده می شوند مخصوصاً اگر درد و حساسیت وجود داشته باشد.

درمان دارویی ممكن است بتواند بافت اضافی سینه را برطرف كند. گاهی برای از بین بردن بافت اضافی جراحی انجام می شود. اگر علت بزرگ شدن سینه ها، بیماری یا تومور باشد درمان باید انجام شود. در این صورت بیماری اصلی باید درمان شود. در اغلب مردان، ژنیکوماستی اين وضعيت در هر دو پستان مشاهده مي شود ولي اگر تنها يكي از سينه ها برآمده بود بايد جهت معاينه دقيق تر به پزشك مراجعه شود.

بعضي ازمردان تنها به دليل چاقي داراي پستان هاي برآمده هستند اما در وضعيت بزرگي پستان كه به دليل بزرگ شدن بافت غدد پستان رخ مي دهد، چاقي موثر نيست. بافت غده دقيقا زير نيپل سينه )نوك سينه( متمركز است ولي چربي در كليه مناطق سينه پخش مي شود.


و اما داروها
بعضي از مهمترين داروهايي كه باعث بروز اين حالت مي شوند عبارت اند از: ديگوكسين (لانوكسين) براي بيماري قلبي، اسپرونولاكتين (آلداكتون)، سايمتيدين بلوك كننده اسيد معده،كتوكونازول (نيزورال) براي عفونت قارچي،فيناسترايد (پروسكار) و داناسترايد (اودارت) براي بزرگي پروستات، لازم به ذكر است كه داروهاي مخدري نظير آمفتامين، ماري جوانا و هروئين وبيماري كبدي ناشي از افراط در مصرف الكل نيزباعث بزرگ شدن پستان مي گردد.
منبع : هفته نامه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.23483s, 18q