پايان بي سوادي را تا سه سال آينده در كشور جشن مي‌گيريم

۱۳۸۶/۰۴/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5325
پايان بي سوادي را تا سه سال آينده در كشور جشن مي‌گيريم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، كامران باقري لنكراني صبح امروز در همايش روز جهاني جمعيت گفت:92 درصد زايمانها در كشور ما تحت نظر افراد دوره ديده انجام مي‌شود به همين علت طي دو سال گذشته ميزان مرگ و مير ناشي از بارداري در ايران بين 15 تا 30 درصد و به طور ميانگين 20 درصد كاهش يافته است.
وي گفت: سالانه 500 هزار زن باردار در جهان مي‌ميرند كه 99 درصد آنها در كشورهاي در حال توسعه است و 75 درصد آنها در 13 كشور است و اين ناعادلانه ترين شاخص سلامت در جهان است.
وي ادامه داد: در كشورهاي پيشرفته از هر 4 هزار زن باردار احتمال مرگ يك نفر وجود دارد اما در برخي كشورهاي افريقايي از بين هر 17 مادر يك نفر مي‌ميرد، خونريزي، عفونت، فشار خون بالا، سقط و تنگي لگن مهمترين عوامل مرگ مادران باردار است.
وزير بهداشت اضافه كرد: تلاش ما اين است كه مرگ و مير حين زايمان را در كشور به حداقل برسانيم و با تلاشي كه در اين زمينه انجام داده ايم طي دو سال گذشته مرگ و مير مادران باردار بين 15 تا 25 درصد كاهش يافته است.
وي گفت: بر اساس تعهد ما در اهداف هزاره سوم بايد ميزان مرگ و مير مادران از سال 90 تا 2015 ميلادي 75 درصد كاهش يابد كه قطعا تا دو سال آينده و زودتر از زمان موعد به اين هدف مي‌رسيم.
باقري لنكراني افزود: ما در اسلام فقط يك انسان داريم و زن و مرد هيچ تفاوتي با هم ندارند و بلكه بر مرد واجب است كه از سلامت همسر خود مراقبت كند و فضاي آرامش و آسايش مادي و معنوي را براي خانواده خود فراهم كند در دين ما تكريم زنان توصيه شده است و اين كار حتي از عبادت در مسجد بالاتر دانسته شده است.
وي گفت:‌ مرگ و مير مادران در كشور از 140 در صد هزار نفر اكنون به 12درصد هزار نفر كاهش يافته است، كيفيت آموزش به مردم و نيروهاي متخصص بالارفته است، اكنون دختران ما پا به پاي پسران در دانشگاهها قبول مي شوند و نيمي از 11 هزار عضو هيئت علمي دانشگاههاي علوم پزشكي كشور اكنون زن هستند.
وي افزود: ميزان باسواد اكنون هم جامعه مردان و هم زنان 86 درصد است و در برخي استانها بالاي 90درصد و اين شاخص ظرف دو يا سه سال آينده به صفر نزديك مي‌شود و جشن پايان بي سوادي را مي‌گيريم.
وزير بهداشت گفت: براي كاهش مرگ و مير مادران آموزش به خانواده ها قبل از ازدواج ضروري است و بايد اجباري شود،‌بسته هاي خدمتي اين آموزش براي 8 جلسه آموزش تدوين شده و بايد مردان نيز در جلسه پنجم و هشتم در كنار همسران خود در اين كلاسها شركت كنند ضمن اينكه غربالگري از زوجها براي يك بيماري (تالاسمي) اكنون در كشور در حال انجام است.
وي افزود: در دولت جديد براي ارتقاي سطح سلامت مادران لايحه از سوي وزارت بهداشت به مجلس رفت و مصوب شد كه مطابق آن مرخصي زايمان از 4 ماه به 6 ماه و مرخصي شيردهي از 20 ماه به 24 ماه افزايش يافت زير ما معتقديم كه توجه به سلامت مادران و نوزادان لازمه داشتن نسلي سالم و قوي است و بايد بپذيريم كه مادران شاغل در واقع دو شغله هستند و بايد تسهيلات خاص داشته باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.59608s, 18q