وزير بهداشت: موارد شيوع آنفلوآنزاي پرندگان در ايران مربوط به پرندگان مهاجر بوده است

۱۳۸۶/۰۴/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5340
وزير بهداشت: موارد شيوع آنفلوآنزاي پرندگان در ايران مربوط به پرندگان مهاجر بوده است

وي در نشست معاونان بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور در تهران در گفتگو با  ایرنا افزود: بيماري آنفولانزاي پرندگان در كشورهاي همسايه ايران شايع شده است و مواردي از اين بيماري كه در چند ماه گذشته در ايران مشاهد شد از پرندگان مهاجر بوده است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي توضيحي در خصوص موارد انتقال آنفولانزاي پرندگان مهاجر به پرندگان ايران" نداد، اما از معاونت‌هاي بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور خواست تيم‌هاي بهداشتي خود را در استان‌ها و شهرهاي مرزي مستقر كنند.

"لنكراني" در خصوص بيماري‌هاي واگير مشخصا به بيماري "وبا" و "مالاريا" اشاره كرد و گفت: طرح پزشك خانواده يكي از اقدامات اساسي و بنيادي جهت ارتقاي سطح سلامت مردم است.

وي با بيان اينكه "در نتيجه اجراي اين طرح ‪ ۳۵‬درصد ابتلاي به بيماري مالاريا در كشور كاهش يافته است"، گفت: در خصوص مبارزه با بيماري وبا نيز اقدامات اساسي در سال گذشته انجام شده است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي افزود: در نتيجه اين اقدامات، شيوع بيماري وبا در سال گذشته نسبت به سال‌هاي قبل كاهش چشمگيري داشته است.

"لنكراني" با ارائه آماري از ميزان شيوع بيماري وبا در ايران در سال گذشته گفت: در سال گذشته ‪ ۲۰‬نفر در كشور به بيماري وبا مبتلا شده‌اند كه نيمي از آنان افراد اتباع خارجي بودند.

وي گفت: خوشبختانه در چهار ماه نخست امسال اين بيماري در كشور شيوع نيافته است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به معاونت‌هاي بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور دستور داد، همچنان اقدامات پيشگيرانه‌اي براي مقابله با وبا در استان‌ها اعمال كنند.

"باقري لنكراني" اصول مهم مبارزه با بيماري وبا و پيشگيري از آن را "آموزش عمومي" دانست و گفت: آموزش به مردم در خصوص استفاده از آب آشاميدني سالم، رعايت بهداشت فردي و توجه به توصيه‌هاي بهداشتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در پيشگيري از بيماري وبا موثر است.

وي با اشاره به اينكه "همه مشكلات بهداشت و درمان كشور را نمي‌توان با هزينه‌هاي مالي حل كرد"، گفت: آموزش عمومي، نظارت به محصولات غذايي، آرايشي و بهداشتي اصل مهم و كم هزينه براي كاستن از مشكلات بهداشت و درمان كشور است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.27879s, 18q