وداع با «سليكون»

۱۳۸۶/۰۴/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5343
وداع با «سليكون»

آگهي‌‌هاي جورواجور براي تزريق ژل توجه شما را نيز به خود جلب کرده است. با‌اين که به نظر مي‌رسد امروزه بر تعداد متقاضيان تزريق ژل بسيار افزوده شده باشد، اما در مصاحبه با بيماران در مي‌يابيم که اطلاعات اغلب‌اين افراد در مورد ‌اين روش درماني، بسيار ناچيز است.

با توجه به‌اين که در حال حاضر تزريق ژل گاه توسط افراد بدون صلاحيت و با موادي غير استاندارد صورت مي‌گيرد، اقدام به تزريق ژل، بدون داشتن اطلاعات کافي در‌اين مورد مي‌تواند عواقب جبران‌ناپذيري به‌دنبال داشته باشد.بنابراين در صورتي که تصور مي‌کنيد كانديداي خوبي براي ‌اين روش درماني مي‌باشيد و تمايل داريد آن را تجربه نماييد، لطفاً به نکات کليدي زير توجه كنيد.

در صورتي که از ژل غيراستاندارد و تکنيک نامناسب استفاده شود مسلماً تزريق ژل مي‌تواند خطرآفرين باشد. از عوارض تزريق ژل‌‌هاي غير استاندارد چون ژل پاژ (که متأسفانه به دليل ارزان بودن بسيار مورد استفاده نيز قرار مي‌گيرد) مي‌توان به تورم طولاني مدت، عفونت‌‌هاي مکرر و راجعه، تغيير شکل و بدفرمي اندامي که تزريق در آن صورت گرفته و گلوله گلوله شدن و جابجايي ژل اشاره کرد.

اما چه نوع ژلي براي تزريق مناسب است؟ هيالورونيک اسيد NASHA (هيالورونيک اسيد بدون منشاء حيواني)، تنها ژل مورد تاييد مجامع پزشکي در سراسر دنياست. پزشکان در طي 100 سال اخير همواره در پي يافتن ماده بي‌خطري بودند که بتواند جايگزين مناسب بافت تحليل يافته اندام‌‌هاي چهره شود. در دهه 1930 محققين ماده‌اي طبيعي در بدن يافتند که هيالورونيک اسيد نامگذاري شد.‌اين ماده نقش کليدي و مهمي در سلامت بسياري از نقاط بدن دارد و به طور مثال مسئوليت حجم بخشيدن و حفظ رطوبت در پوست بر عهده‌اين ماده است.

 در طي چند دهه، هيالورونيک اسيد راه خود را به عنوان ماده‌اي اساسي و اصلي به بسياري از محصولات درماني و زيبايي معتبر گشود و در سال 2003 نيز تحت عنوان يک فيلر ( پرکننده ) مورد تاييد FDA قرار گرفت.

 هيالورونيک اسيد چيست؟

 هيالورونيک اسيد نوعي پلي‌ساکاريد (ترکيبي از قند) است که به طور طبيعي در بدن تمامي موجودات زنده يافت مي‌شود و مسئول حفظ آب در بدن است.‌اين ماده مي‌تواند 1000 برابر بيش از وزن خود آب جذب کند. هيالورونيک اسيد در بسياري از نقاط بدن ما وجود دارد.‌اين ماده به کره چشم شکل مي‌دهد و موجب‌ايجاد حالت الاستيسيته در مفاصل است. بيشترين حجم‌اين ماده (56 درصد) در پوست وجود دارد و مسئول حفظ رطوبت و حجم بخشيدن به پوست است.

مدت‌‌هاست پزشکان سراسر دنيا از روش‌‌هايي استفاده مي‌کنند تا بتوانند به اندام‌‌هايي چون گونه و لب حجم ببخشند و معايب چهره را برطرف نمايند. در گذشته براي‌اين منظور از موادي چون سليکون، کلاژن و چربي استفاده مي‌شده است، اما تمام‌اين مواد داراي معايب گوناگوني هستند. سليکون به عنوان يک ماده کاملاً بيگانه با بدن، بدن را وادار به واکنش جدي در برابر خود مي‌کند و از‌اين رو داراي عوارض جانبي بسياري است (در بندهاي قبلي به عوارض ژل پاژ اشاره شد).

 از آن جايي که کلاژن، از بدن حيوانات گرفته مي‌شود، احتمال بروز واکنش‌‌هاي آلرژيک و يا ابتلا به بيماري‌‌هاي مشترک دام و انسان که امروزه بسيار شايع نيز هست، وجود دارد. گرچه چربي از بدن خود فرد استخراج و به وي تزريق مي‌شود، اما در طي مراحل استخراج و تصفيه (البته اگر تصفيه چربي صورت بگيرد زيرا برخي‌اين مرحله را انجام نمي دهند) غشاي بسياري از سلول‌‌هاي چربي شکسته، از بين مي‌رود و از‌اين رو ماندگاري آن بويژه در حجم بخشيدن به اندام‌‌ها بسيار کم است و اصلاً مقرون به صرفه نيست.

 استفاده از هيالورونيک اسيد چند فايده مهم دربرخواهد داشت. از آن جايي که‌اين ماده ساختاري بسيار نزديک به هيالورونيک اسيد موجود در بدن انسان دارد، احتمال بروز واکنش‌‌هاي سيستم‌ايمني منتفي خواهد بود.‌اين ماده از بدن حيوانات گرفته نمي‌شود بنابراين آلرژي‌زا نيست و همچنين به دليل‌اين که تحت شرايط آزمايشگاهي در غلظت‌‌هاي گوناگون، برحسب موارد استفاده تهيه شده، ماندگاري آن در مقايسه با ساير فيلرها به مراتب بيشتر است.

 كاربرد هيالورونيک اسيد در طب زيبايي

 امروزه در تمامي دنيا تزريق هيالورونيک اسيد به عنوان يک روش شناخته شده و مطمئن براي رفع معايب چهره و متناسب سازي صورت به شمار مي‌آيد. از هيالورونيک اسيد مي‌توان جهت درمان‌‌هاي زير بهره گرفت:

برجسته کردن لب: يکي از پرطرفدارترين کاربردهاي تزريق ژل در سراسر دنيا، حجم بخشيدن به لب‌‌ها و برجسته‌تر نمودن آن‌‌هاست. شايد بتوان گفت که اکنون کمتر هنرپيشه و مانکن‌‌ هاليوودي است که از‌اين روش براي زيباسازي بهره نگرفته باشد. به‌خاطر داشته باشيد برجسته تر کردن لب، به معناي به وجود آوردن لب‌‌هاي اردکي نيست. تغيير شکل لب بايد بر اساس شکل طبيعي لب و حجم مورد نياز آن صورت گيرد تا فرمي طبيعي و زيبا به آن ببخشد.

پرکردن جاهاي خالي صورت: افرادي هستند که لاغري مفرط و وجود جاهاي خالي در چهره، آن‌‌ها را آزار مي‌دهد. براي رفع‌اين مشکل هيچ روش درماني مناسب ديگري که جايگزين تزريق ژل هيالورونيک شود وجود ندارد.

 رفع خطوط عميق چهره (چون خط خنده) و برطرف نمودن چروک‌‌ها: مسلماً يکي از واضح ترين نشانه‌‌هاي پيري، ظاهر شدن چروک‌‌ها بر سطح پوست است. روش‌‌هاي بسيار متعددي جهت رفع چروک‌‌ها، بر اساس عامل به وجود آورنده آن‌‌ها وجود دارد اما مي‌توان ‌اين چروک‌‌ها را با کمک تزريق هيالورونيک اسيد نيز از بين برد. هيالورونيک اسيد در محل تزريق، ساخت کلاژن نوع 4 را تحريک کرده و شما نه تنها پس از تزريق شاهد از بين رفتن چروک خواهيد بود بلکه چروک به‌تدريج و با گذشت زمان کاملاً محو و نابود خواهد شد.

 رفع افتادگي لب: بالا رفتن سن، قرار گرفتن در برابر نور خورشيد، استرس، بارداري، تغييرات هورموني، يائسگي، بالا رفتن و يا کاهش وزن مکرر و علاوه بر‌اين‌‌ها کمي رطوبت موجود در پوست همگي مي‌توانند از حجم لب و گونه کم کنند. شايد شما نيز متوجه شده باشيد که گونه‌‌ها و يا لب‌‌هايتان چون گذشته پر و سفت به نظر نمي‌رسند و يا گوشه لب‌‌هايتان به طرف پايين آويخته شده است. بايد بدانيد که دليل اصلي‌اين امر کاهش ميزان هيالورونيک اسيد و کلاژن موجود در پوست شماست. زيرا که‌اين مواد از عوامل اصلي حجم و رطوبت بخشيدن در پوست به شمار مي‌آيند.

 متناسب سازي چهره (تغيير شکل فرم صورت، چانه، گونه و بيني): شايد يکي از جالب‌ترين کاربرد‌‌هاي هيالورونيک اسيد، عملکرد آن در Face Contouring (متناسب سازي چهره) است که گاه مي‌تواند جايگزين مناسبي براي جراحي‌‌هاي دشوار و پرهزينه به شمار‌آيد. جلو کشيدن چانه‌‌هاي کوچک و تورفته، پر کردن خط آرواره، بالا بردن نوک بيني، حجم بخشيدن به گونه‌‌ها و در برخي موارد پر کردن گودي زير چشم از جمله موارد کاربرد هيالورونيک اسيد در متناسب سازي چهره است.

 به‌خاطر داشته باشيد که تغيير شکل هر کدام از اندام‌‌هاي چهره، به دلخواه و بدون محاسبات مخصوص در اندازه‌‌هاي صورت، بي شک نه تنها چهره را زيباتر نمي‌کند بلکه مي‌تواند آن را دفرمه و غير طبيعي سازد. متناسب سازي چهره علمي است که نه تنها به دانش پزشکي نياز دارد بلکه محتاج دانش زيباشناسي، تجربه و هنر نيز هست.

 برطرف نمودن محل جوش‌‌هاي قديمي و در برخي موارد اسکارهاي زخم: يکي از بيشترين شکايت‌‌ها نزد بيماران جوان، اسکار بوجود آمده به‌دليل جوش در چهره است. در مورد درمان ‌اين مشکل نيز روش‌‌هاي متعددي وجود دارد اما تزريق ژل شايد روش بهتري باشد، شايد به‌اين دليل كه بيمار لازم نيست مدت زيادي از کار و فعاليت اجتماعي خود دور بماند.

چه کساني كانديداي مناسبي براي تزريق ژل به شمار مي‌آيند؟

 مي‌توان تمامي افراد را کانديداي مناسبي براي‌اين روش درماني دانست، زيرا احتمال آلرژي و عوارض جانبي وجود ندارد. اما مسلماً ‌اين که کسي کانديداي مناسبي براي‌اين روش و يا هر روش زيباسازي ديگري هست يا خير با معاينه پزشک، گرفتن تاريخچه پزشکي بيمار و همچنين بررسي بسيار دقيق ساختار چهره و طراحي براي‌ايجاد تغييرات مناسب، تعيين خواهد شد.

 بار ديگر بايد يادآور شد که‌ايجاد هر تغييري در چهره، ولو با انتخاب يک روش معتبر، لزوماً به معناي به‌دست آوردن يک چهره مطلوب و زيبا نيست. انتخاب روش‌‌هاي زيباسازي کاري کاملاً تخصصي است و حتماً بايد با توجه به فوايد و مضرات روش درماني، خواسته بيمار، آناتومي بيمار و شرايط فيزيکي و روحي رواني وي صورت گيرد تا بتوان آن را موفقيت آميز دانست.
 
    
      
  
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.64226s, 19q