استفاده از سلولهاي بنيادين، نوين‌ترين درمان ديستروفي است

۱۳۸۶/۰۴/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5355
استفاده از سلولهاي بنيادين، نوين‌ترين درمان ديستروفي است

دكتر معنوي عضوهيات مديره انجمن ديستروفي در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين كه بيماري ديستروفي يا ميوپاتي بيماري اوليه عضله است، گفت: سلولهاي عضله در اين بيماري درگير ‌شده و اغلب به صورت مادرزادي و يا از طريق ژنتيك ( والدين يا بستگان نزديك) بروز مي‌كنند.

وي ادامه داد: البته به صورت تك گير نيز ديده شده است كه آن هم زمينه ژنتيك دارد. ولي از نظر وراثتي مغلوب بوده و در يك زمان و در يك نسل خاص نمايان مي‌شود.

دكتر معنوي با بيان اينكه انواع ديستروفي متنوع است، اظهار داشت: از طريق اين بيماري سلولهاي ماهيچه از بين ‌رفته و نمي‌توانند فعاليت انقباضي خود را انجام دهند و به دنبال آن اختلال حركتي بروز مي‌كند.

وي با بيان اين كه از بين رفتن سلول‌هاي ماهيچه در گونه‌هاي مختلف بيماري دلايل متفاوتي دارد، اذعان داشت: آنزيم‌هاي مختلفي هستند كه در ساخت آنها اختلال وجود دارد و يا سلول عضله، نمي‌تواند انرژي موجود خود را استفاده كند كه در نهايت سلول از بين ‌رفته و توده عضلاني بدن نيز كاهش مي‌يابد. در نتيجه انقباض درعضله مشاهده نمي‌شود كه به دنبال آن اختلال حركتي اتفاق مي‌افتد.

معنوي تصريح كرد: برخي از انواع ديستروفي همراه با اختلالات ديگري همچون اختلال تنفسي و نارسايي قلبي همراه هستند.

وي با بيان اين كه بيماري ديستروفي بسته به نوع بيماري انواع مختلف دارد، يادآور شد: درگيري اعضا و ارگان‌ها در اين بيماري متفاوت است. نوعي از اين بيماري ممكن است در عضله‌هاي صورت تاثير بگذارد و نوع ديگر آن عضلات لگن و شانه را مورد اختلال قرار مي‌دهد.

معنوي افزود: تظاهرات باليني در بيماران مختلف با الگوهاي ژنتيكي متفاوت و اختلالات آنزيمي و پروتئيني متنوع بروز مي‌كند.

اين عضو انجمن ديستروفي بدخيم ترين نوع بيماري را دوشن عنوان كرد و گفت: در اين نوع بيماري، زمان بروز اختلالات حركتي در كودكان 4 تا 5 سال است به طوري كه برخي از اين كودكان با سن كم مجبور به استفاده از ويلچر هستند. سير پيشرفت اين بيماري بسيار سريع است و باعث اختلال حركتي شديد در فرد مي‌شود. همچنين اين افراد گاها عمر كوتاهي نيز پيدا مي‌كنند.

وي با بيان اينكه بيماريهاي ژنتيكي كه وابسته به جنس است، بستگي به پيروي از جنس در ايجاد وراثت دارد، اضافه كرد: نوع دوشن در اين بيماري فقط در مردان ديده مي‌شود. زيرا روي كروموزوم‌هاي X قرار دارد.

معنوي با بيان اينكه در حال حاضر هيچ درمان قطعي براي بيماري وجود ندارد، اظهار داشت: حدود 20 سال به طور مستمر بر روي اين بيماري تحقيقاتي صورت گرفته و روش‌هاي مختلفي هم آزمايش شده است.

وي در ادامه توضيح داد: در يك روش سلول‌هاي ماهيچه را گرفته، پرورش داده و دوباره به افراد مبتلا تزريق مي‌كنند. روش ديگر آن ژن درماني است. به طوريكه ژن‌هاي بيمار را برداشته و به جاي آن ژن سالم تزريق مي‌شود كه بيشتر براي درمان جنين‌هاي مبتلا مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

معنوي در پايان جديدترين نوع درمان را استفاده از سلولهاي بنيادين عنوان و خاطرنشان كرد: مهمترين مشكل، ابزارهاي تشخيصي است كه هزينه‌هاي سنگيني در بر دارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سعید
با عرض سلام وخسته نباشید من 39 سالمه وحتی خواهرم از سن 10سالگی اول عضلات هر دوی پاهایمان کم کم ضعیف شدنندوراه رفتن وبلند شدن برایمان سخت شد وبعداز چند سال عضلات هر دوی دستهایمان هم کم کم ضعیف شدن بطوری که زمین گیر شدیم به طوری که دستها وپاهایمان را خیلی سخت حرکت میدهیم طی این چند سال ازمایش خون ونوار عضله ونمونه برداری از عضله هم دادیم دکترها گفتن بیماری شما میوپاتیک است . اگر راه درمانی برای این نوع بیماری هست اگر وجود دارد لطفا ما را راهنمایی کنید.
مهدي
1)پيش آگهي بيماري لكو ديستروفي چيست؟2)آياپيش رونده است يا ثابت مي ماند؟3)تفاوتش باmsوals جيست؟4)چه ورزشهايي برايش مفيد است؟5)آيا اين بيماري در بلعيدن هم اختلال ايجاد مي كند؟6)درمان قطعيش چيست؟
لطفا من را راهنمايي كنيد پاسختان را به ايميلم بفرستيد؟
با تشكر
مریم امینی
آیابرای لکو دیستروفی از نوع mld میتوان از سلول بنیادی استفاده کرد؟
سپیده رمضانی
آیا درمانی قطعی برای این بیماری در کشورهای دیگر وجود دارد؟
مصطفئ
خوب بود اگه میشه بیشتر توضیح درباره راههای کاهش رشد بیماری بدهید
6.25101s, 24q