سونامی نمك در چند قدمی پایتخت!

۱۳۹۱/۰۵/۰۸ - ۰۹:۱۶ - کد خبر: 53558
سلامت نیوز :  تهران وكرج هم در معرض غبارهای نمكی دریاچه ارومیه قرار می‌گیرند. «اصغر محمدی فاضل» معاون محیط‌طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط روز گذشته این خبر نگران كننده را اعلام كرد و گفت: « احتمال رسیدن غبار نمک به استان زنجان جدی است . استان‌های البرز و تهران هم در معرض خطر غبار سونامی نمک هستند.» پایتختی كه به خاطر آلودگی‌های ناشی از سوخت و نقص خودروها سالانه 5 هزار نفر را به گورستان سرد بهشت زهرا(س) می سپارد، حالا می رود تا در میان حمله ریزگردهای عربی ، با معضل غبارهای نمكی هم مواجه شود. فاضل نخستین كسی است كه «تهران» و «كرج» را هم به جغرافیایی مورد تهاجم ریزگردهای نمكی اضافه می‌كند:« حتی در گزارشاتی که ما به مقامات کشور داده‌ایم و همچنین جلسه‌ای که در مجلس شورای اسلامی برگزار کرده‌ایم، عنوان شد که نگرانی ما در خصوص توفان‌های نمک در دریاچه ارومیه این است که ما توفان نمک را در حوزه استان آذربایجان شرقی بسیار محتمل می‌دانیم و حتی گستره آن را تا مرزهای غربی استان تهران پیش‌بینی می‌کنیم.» تا پیش از این هشدار كارشناسان تنها درباره نابودی زندگی انسانی و معیشتی استان های آذربایجان‌غربی، شرقی، كردستان وخراسان بود. به گفته فاضل، حقآبه سالانه دریاچه ارومیه طبق توافق کتبی با وزارت نیرو که توسط معاون وزیر نیرو ابلاغ شده سالانه 3.1 میلیارد متر مکعب است که این حق‌آبه به دلیل اینکه سالیان گذشته به اندازه تأمین نشده، باعث شده مقدار کسری آب دریاچه ارومیه به تدریج افزایش پیدا کند. اما به نظر می رسد وزارت نیرو هنوز متوجه وخامت حال دریاچه نشده است. فاضل می گوید:« ما الان بالغ بر 24 میلیارد متر‌مکعب کسری آب داریم، بنابراین اگر حتی 3میلیارد متر مکعب سالانه دریافت کنیم، دریافتی سالانه را جبران نمی‌کند. یعنی کسری 24 میلیارد متر مکعبی جبران نخواهد شد.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ انتقال آب و باروركردن ابرها از جمله برنامه‌هایی‌است كه برای بازگرداندن آب به دریاچه ارومیه همچنان به گوش می رسد. این درحالی است كه فاضل می‌گوید:«باید علاوه بر 3.1 میلیارد متر مکعب، مقادیر بیشتری به دریاچه ارومیه برای اینکه جبران کم‌آبی قبلی بشود، اختصاص یابد.» همچنین او می‌گوید:« در سال‌های گذشته متأسفانه مقدار دریافتی‌هایی که به عنوان حق‌آبه داشتیم بسیار اعداد پایینی بود و در سال آبی 90-91 که بهترین سال نسبت به سنوات گذشته بوده تا به امروز یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب حق‌آبه دریافت کردیم که هنوز نزدیک به 60 درصد به حقآبه نیازمندیم در حالیکه دو ماه به پایان سال آبی باقی‌مانده است.» او می‌گوید:« ما انتظار داریم وزارت نیرو در این خصوص اهتمام جدی داشته باشد.» وزارت نیرو هم درحالی سازمان حفاظت محیط زیست را در انتظار همكاری همه جانبه گذاشته كه وزیر جهادكشاورزی از رسیدن ریزگردهای نمكی به زمین‌های كشاورزی خبر می‌د هد. وزارت نیرو بارها وظیفه خود را تامین آب برای زمین‌های كشاورزی دانسته، نه دریاچه ارومیه و با وجود رسیدن نمك ها به زمین‌های كشاورزی هنوز هم روی خوشی به دریاچه ارومیه نشان نمی‌دهد. این درحالی است كه فاضل می‌گوید:«اگر موضوع رهاسازی آب از سدهای مخزنی رخ دهد مقدار آب قابل توجهی به دریاچه وارد خواهد شد.» از سوی دیگر به رغم مرگی كه دامان دریاچه ارومیه را گرفته، سدسازی ها در این منطقه همچنان وجود دارد:« ما نسبت به این موضوع قبلا اعتراض خود را اعلام کردیم و دستور صریح معاون اول رئیس جمهور در جلسه مدیریت منابع آب بوده که تحت هیچ شرایطی در این حوزه موضوع مطالعه سدهای جدید نباید صورت بگیرد.»به گفته او‌ در استان آذربایجان غربی در حوزه دریاچه ارومیه در حال حاضر 31 سد مخزنی در حال مطالعه است که در این وضعیت وقتی این تعداد سد در دست مطالعه دارند نشان می‌دهد که برنامه‌ای وجود دارد که سد جدید در این استان ساخته شود.او زنگ خطر یك فاجعه ملی را هم به صدا درمی آورد و می گوید:«در مجموع حوضه دریاچه ارومیه نشان می‌دهد که سفره آب زیر‌زمینی منطقه به شدت افت کرده و در حال ایجاد یک فاجعه ملی زیست‌محیطی هستیم. »
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
رضا
« تا پیش از این هشدار كارشناسان تنها درباره نابودی زندگی انسانی و معیشتی استان های آذربایجان‌غربی، شرقی، كردستان وخراسان!!! بود.»
خراسان از كجا اومد ديگه؟!
لطفا اصلاح كنيد
0.60674s, 19q