سرطان مري و معده در خط سير جاده ابريشم شيوع بيشتري دارد

۱۳۸۶/۰۴/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5356
سرطان مري و معده در خط سير جاده ابريشم شيوع بيشتري دارد

دکتر « اسحاق حسيني » فوق تخصص گوارش و کبد با بيان اين مطلب در گفت وگو با ایسنا گفت: سرطان مري و سرطان معده، از جمله شايع ترين سرطان‌ها در کشور محسوب مي‌شوند.

وي با اشاره به اين که مطالعات نشان داده است؛ اين دو سرطان در خط سير جاده ابريشم شيوع بيشتري دارد، افزود: اين امر به همراه تغيير شيوه زندگي به شيوع بالاي سرطان مري و معده در کشور دامن زده است.

دکترحسيني با بيان اين که افراد به ويژه مردان بالاي50 سال که سابقه استعمال دخانيات، مصرف مواد غذايي شور، سابقه خانوادگي اين بيماري‌ها را دارند بيشتر در معرض خطر سرطان مري به ويژه سرطان معده هستند، افزود: افزايش وزن ، استفاده از غذاهاي آماده، سرخ کرده و چرب نيز از جمله عوامل خطرساز ديگر در بروز اين بيماري‌ها است.

وي ضمن توصيه به افراد جهت انجام معاينات دوره‌اي براي شناسايي به موقع اين بيماري‌ها، افزود: امروزه به کمک روش آندوسونوگرافي هر نوع بدخيمي‌هاي دستگاه گوارش در مراحل اوليه که قابل درمان قطعي است را مي‌توان شناسايي كرد. بنابراين با مراجعه به موقع افراد در معرض خطر جهت معاينه مي توان از بسياري از بدخيمي‌هاي پيشرفته پيشگيري کرد.

لازم به ذکر است؛ هنوز دليل قطعي شيوع سرطان مري و معده در جاده ابريشم که شامل مناطقي همچون دشت مغان، گرگان، ترکمنستان، قزاقستان و مغولستان مي شود، مشخص نشده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.38189s, 18q