رشد جمعیت ایران در سال 1420 منفی خواهد شد

۱۳۹۱/۰۵/۰۸ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 53579
سلامت نیوز : 'جواد آرین منش' روز یك شنبه در گفت وگو با ایرنا، افزود: آنچه كه رهبر معظم انقلاب به عنوان یك هشدار در ارتباط با نتیجه نهایی سرشماری سال 1390 اشاره كردند، مطلب بسیار مهم و با اهمیتی است.

وی با بیان اینكه از تمامی نكات به دست آمده از سرشماری سال 1390 جمعیت كشور از جمله امید به زندگی، نرخ بی سوادی و باسوادی، شهر نشینی و روستا نشینی، رهبری به یك نكته هشدار دهنده ای اشاره كردند كه آژیر خطر انقلاب است، افزود: موضوع سقوط آزاد جمعیت و كاهش سریع نرخ رشد به 29/1 درصد باید مد نظر برنامه ریزان قرار گیرد تا بیشتر از این كاهش نیابد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، تصریح كرد این مطلب باید از سوی رسانه ها و كارشناسان مورد توجه قرار گیرد و ایرنا به عنوان خبرگزاری رسمی كشور نیز باید عمق این فاجعه را برای مردم تبیین كند.آرین منش با بیان اینكه نرخ رشد جمعیت ایران در 100 سال گذشته مانند كشورهای دیگر در حال توسعه، از نرخ رشد فزاینده ای برخوردار بوده است، گفت: نرخ رشد جمعیت ایران در سال 1300، یك درصد بوده كه تدریجا در سال های 1335 تا 1340 به 3/2 درصد رسید. در سال های 1355 تا 1365 این نرخ به 3/5 درصد می رسد كه تا دهه 70 به رشد صعودی خود ادامه می دهد.

وی تصریح كرد: از دهه 70، با اتخاذ سیاست های خاص، رشد جمعیت ایران روند نزولی پیدا می كند به گونه ای كه در سال های 1370 تا 1375 به میزان 4 /1 درصد می رسد كه روند كاهشی شیب بسیار تندی می گیرد. كاهش نرخ رشد جمعیت ایران به صورت غیر عادی و نگران كننده مسیر خود را طی می كند به گونه ای كه در سال 1385 به عدد 62/1 درصد می رسد.وی یادآوری می كند كه بر اساس آمارهای منتشره مربوط به آمارهای سال 1390، نرخ رشد جمعیت ایران در این سال به 29/1 رسیده كه این اعداد باید برای مردم توضیح داده شود تا آنان نیز متوجه مشكلات آتی در كشور بشوند.

نایب رییس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم در تشریح این موضوع گفت: در سال 1355 تعداد متوسط افراد یك خانواده ایرانی پنج نفر بوده كه در سال 1365 این میزان به عدد 5/6 می رسد، اما در حال حاضر میانگین تعداد یك خانواده ایرانی به 5/3 تن رسیده است.آرین منش با بیان اینكه این آمار نشان می دهد كه تمایل داشتن فرزند در هر خانواده ایرانی در حال حاضر به طور متوسط 5/1 فرزند است، گفت: این در حالی است كه حداقل میزان مورد قبول برای حفظ تعادل بین جمعیت سالمند و جوان نباید از عدد 1/2 فرزند در هر خانواده كمتر شود.

وی در ادامه با طرح این سئوال كه اگر روند كنونی جمعیت به همین شكل نزولی ادامه یابد، چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت؟، افزود: ادامه روند كنونی رشد جمعیت ایران به گونه ای است كه در سال 1420 جمعیت ایران به 95 میلیون تن می رسد اما دیگر رشد منفی آن آغاز خواهد شد و بعد از 80 سال به 31 میلیون نفر كه 47 درصد آن سالمند خواهدبود، می رسد.وی تاكید كرد: این وضعیت برای تنها كشور انقلابی و شیعه نشین جهان، وضعیت خوشایندی نیست. در صورتی كه ایران از نظر امكانات خدادادی و موقعیت جغرافیایی توانایی تامین مایحتاج 100 میلیون جمعیت را دارد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی به رسالت انقلاب ایران كه ایجاد یك تمدن بزرگ و اسلامی است، اشاره كرد و گفت: اگر بخواهیم پرچم دار بیداری اسلامی درجهان باشیم، برای تحقق آرمان ها نیاز به جمعیت جوان و انقلابی داریم.وی گفت: در نخستین گام برای برون رفت از وضعیت فعلی، باید سیاست های اشتباه كنترل و پیشگیری جمعیت برداشته شود و قوانین مشوقی برای داشتن فرزند تدوین شود. مجلس شورای اسلامی، دولت و رسانه ها با كمك نهاد مقدس روحانیت برای لغو سریع قوانین محدود كننده رشد جمعیت اقدام كنند.آرین منش تصریح كرد همچنین باید مشكلات جوانان برای ازدواج برطرف شود تا علاوه بر كاهش سن ازدواج، با راهكارهای قانونی از متاهلین نسبت به مجردها حمایت شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44264s, 18q