گونه‌ي جو مقاوم در برابر كم آبي توليد شد

۱۳۸۶/۰۴/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5371
گونه‌ي جو مقاوم در برابر كم آبي توليد شد

مهندس منوچهر طاهري مازندراني روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: بذر اوليه جو كه از تركيب دو گونه خارجي است از مركز بين‌المللي غلات (ايكاردا) واقع در سوريه به اين مركز آورده شد.

وي اظهار داشت: بعد از تحقيقات انجام گرفته بر روي اين گونه جو، لاين اميد بخش آن كه خصوصيات بارز آن مقاومت در برابر خشكي است در دو لاين " ‪ " D۵‬و "‪ " D۱۰‬دست آمد.

وي اضافه كرد: بعد از اينكه ‪ ۵۰‬درصد سنبله‌ها بعد از كشت در گياه ظاهر شد آبدهي آن قطع مي‌شود و با توجه به اينكه توان انتقال مواد غذايي ذخيره شده در ساقه به سمت دانه‌ها را دارند، هيچ گونه آسيبي به محصول وارد نمي‌شود.

طاهري مازندراني ادامه داد: در واقع سه مرحله آبدهي از گياه حذف مي‌شود و كشاورز مي‌تواند از آن آب‌ها براي آبياري ديگر محصولات استفاده كند.

وي با تاكيد براينكه كاهش مراحل آبدهي صرفه اقتصادي دارد افزود:
همچنين ميزان توليد آن در هر هكتار نيز قابل قبول است.

وي كه خود مجري اين طرح بود گفت: ميانگين توليد لاين ‪ D۵‬در تنش خشكي پنج هزار و ‪ ۴۶‬كيلوگرم در هر هكتار و توليد آن در در زمان بدون تنش خشكي (نرمال) شش هزار و ‪ ۱۵۹‬كيلوگرم است.

طاهري مازندراني ادامه داد: همچنين ميزان توليد نوع لاين ‪ D۱۰‬در زمان تنش خشكي چهار هزار و ‪ ۹۱۰‬كيلوگرم و در زمان بدون تنش خشكي (نرمال) شش هزار و ‪ ۲۶۹‬كيلو گرم در هر هكتار است.

عضو هيات علمي مركز تحقيقات كشاورزي ورامين تصريح كرد: با توجه به كاهش ميزان آبدهي گياه و صرفه اقتصادي در مصرف آب ، ميزان توليد اين نوع جو در هر هكتار بسيار مناسب و نرمال است.

وي گفت:اين نوع بذر مخصوص مناطق آب و هواي معتدل و سنبله‌هاي آن شش رديفه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28985s, 19q