مصرف " غذاهاي فانتزي " سبب افزايش بيماريهاي قلبي شده است

۱۳۸۶/۰۴/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5372
مصرف " غذاهاي فانتزي " سبب افزايش بيماريهاي قلبي شده است

دكتر "علي رضا خسروي" در حاشيه برگزاري كنفرانس بيماريهاي قلبي و عروقي كه در تالار "زيتون" دانشگاه اصفهان برگزار شد، افزود : اين غذاها به دليل داشتن چربي كاذب باعث تنگي عروق بويژه عروق كرونر شده است.

وي افزود:چربي اين دسته از غذاها به دليل اين كه جذب بدن نمي‌شود به شكل توده به رگها مي‌چسبد و مانع خون رساني و فشار مضاعف به رگها و قلب مي‌شود.

وي با اشاره به اين كه سن مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي رو به كاهش است، گفت :مصرف اين دسته غذاها بين كودكان و زنان باردار علاوه بر بيماريهاي قلبي موجب پوكي استخوان نيز مي‌شود.

دكتر "رضا تابنده " متخصص دندان پزشكي نيز به ايرنا گفت: مصرف بي‌حدو حصر غذاهاي آماده مانند "اسنك"،"پيتزا"و" تنقلات فانتزي" باعث بروز بيماريهاي مختلف دهان و دندان بخصوص فرسودگي دندان شده است.

وي افزود:استفاده از اين غذاها به دليل نرسيدن مواد مغذي پروتئين دار علاوه بر كوتاه‌شدن عمر دندان موجب از بين رفتن ميناي دندان مي‌شود.

اين متخصص اضافه كرد: در حالي كه دندان نياز به مواد پروتئيني موجود در لبنيات ، گوشت سفيد و آب ميوه دارد، مصرف نوشابه‌هاي گازدار و آب ميوه‌هاي تركيبي با رنگ دانه‌ها كه براي سلامت دندان مضر مي‌باشد، افزايش يافته است.

وي گفت:مطبوعات و رسانه‌هاي تصويري بايد بيش ازاين كه به تبليغ اين دسته از مواد غذائي بپردازند به سلامت افراد توجه كنند.

يك متخصص ديگر بيماريهاي قلبي، عروقي نيز در حاشيه اين همايش به خبرنگار ايرنا گفت:درد مستمر قفسه‌سينه يكي از علايم برجسته ابتلا به بيماريهاي قلبي است.

دكتر"علي ناصري" افزود: درد قفسه سينه مي‌تواند شروعي ناگهاني داشته باشد و يا با احساس فشار، سنگيني يا سوزش در پشت جناق سينه يا سمت چپ سينه حس شود.

وي زمان درد را دو تا ‪ ۱۰‬دقيقه عنوان كرد و گفت:اين درد همچنين مي‌تواند سبب تير كشيدن فك ، سر دل سمت چپ و گردن شود و يا به صورت بروز هيجان‌هاي بدني از جمله تب و پرخوري يا هيجانهاي ذهني آغاز شود.

وي بااشاره به راههاي پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي افزود: پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي بسيار آسانتر، كم هزينه‌تر و مطمئن‌تر از درمان آن است.

ناصري اظهارداشت:براي پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي بايد از پرخوري پرهيز كرد و ميزان مصرف مواد غذايي روزانه خود را با ميزان فعاليت جسمي و ذهني خود نتظيم نمود.

اين متخصص همچنين، ورزش، پرهيز از سيگار كشيدن و مصرف هرنوع مواد مخدر، خودداري از مصرف غذاهاي پرچرب و پرنمك را از ديگر راههاي پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي ذكر كرد.

وي تاكيد كرد:از آنجا كه برخي از بيماريهاي قلبي در نتيجه درمان ناقص يا عدم درمان بيماريهاي عفوني در دوران كودكي بروز مي‌كند، بايد حتما در صورت ابتلاي كودكان به گلودردهاي چركي، آنها را تحت نظر پزشك قرار داد.

وي افزود: درمان بيماريهاي قلبي با توجه به علائم و نوع بيماري با تجويز دارو توسط پزشك متخصص انجام مي‌شود.

"كنترل بيماريهاي قلبي و عروقي"،"اهميت تغذيه در درمان"،"كاهش چربي خون"و "چاقي و ديگر درمانهاي دارويي و غيردارويي"در اين همايش با حضور ‪ ۱۲۰‬پزشك عمومي از استان اصفهان مورد بررسي قرار گرفت.

اين نشست با همكاري مركز تحقيقات قلب و عروق و مركز توسعه اطلاعات پزشكي برگزار شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.75592s, 19q