لزوم انجام گفتاردرماني و سنجش كلام كودكان

۱۳۸۶/۰۴/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5375
لزوم انجام گفتاردرماني و سنجش كلام كودكان
دكتر مظفري، رئيس مركز سلامت كودك به باشگاه خبرنگاران گفت :  گفتار عامل كليدي ارتباط و كلام مناسب و روان باعث ايجاد ارتباطي صحيح مي شود و در نتيجه سخن گفتن مهارتي مانند ساير آموخته ها و مهارت هاي ديگر است كه بسيار دشوارتر از ساير آموخته ها هستند.
وي گفت: گفتار عملكردي تكاملي است در زمينه خواندن و نوشتن هم براساس گفتار فراگرفته مي شود كه كودك ابتدا حروف الفبا را با تكيه بر صداهاي گفتاري فرا مي گيرد كه اگر كودك صداهاي گفتاري را اشتباه تلفظ مي كند مي تواند دچار ضعف تحصيلي شود.
مظفري تصريح كرد: گفتار درماني به ارزيابي تشخيص و درمان اختلالاتي مانند لكنت، اشتباه و بدتلفظ كردن صداها، اختلالات گفتاري ناشي از كم شنوايي، اختلالات مربوط به صداي كودك، شكاف كام و يا هرگونه اختلال گفتاري ديگر در كودكان مي پردازد.
وي گفت: مركز مطالعات رشد و سلامت كودك جهاد دانشگاهي معاينات دوره اي را مطابق با جدول زماني خاصي انجام مي دهد. همچنين با اين معاينات وضعيت رشد و تكامل گفتار و زبان كودك به طور كامل و دقيق مورد بررسي قرار مي دهد .
توجه به مشكلات گفتاري كودك ضامن سلامت گفتار در بزرگسالي
دكتر بختياري گفتار درمانگر نيز به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت : هر زمان كه وقفه اي در روند رشد و تكامل كودك ايجاد شود مي توان با مراجعه به موقع از عوارض بعدي جلوگيري كرد.
وي اهداف ديگر معاينات را مشاوره با والدين در برقراري ارتباط با كودك و درك به موقع مشكل و اختلالات گفتاري كودك از نظر گفتاري دانست و گفت: والدين بايد به اينكه چگونه رشد گفتار و زبان كودك را از بدو تولد تا دو سالگي با تشويق كودك به ابراز صداهايي مانند گفتن (آ-او-اي-اَ-اِ-اُ) يا (ما-وا-با) تقويت كرد، توجه داشته باشند.
بختياري تصريح كرد: تقليد كودك از اعمال والدين، صحبت نكردن با كودك در همه جا مانند حمام كردن، غذاخوردن، لباس پوشيدن مي تواند به بالابردن داير لغات و دانش كودك كمك بسياري داشته باشد.
وي تصريح كرد: والدين با انجام اعمالي چون ناميدن رنگها، شمارش اشيا، باي باي كردن، صداي حيوانات را تقليد كردن، خواندن كتاب بصورت توضيح ساده و استفاده از كتاب هايي با تصاوير بزرگ مي تواند در كيفيت و كيفيت و تعامل گفتاري بين والدين و كودكان در زمينه زبان و توليد آواها و صداها و در نهايت صحبت كردن كودك تاثير گذار باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7018s, 18q