بهترین ورزش برای داشتن شكمی‌متناسب كدام است؟

۱۳۹۱/۰۵/۱۱ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 53791
بهترین ورزش برای داشتن شكمی‌متناسب كدام است؟
سلامت نیوز: عضلات شكم، می‌توانند ستون مهره ها را در حدود 45-30 درجه خم كنند و وقتی كه ستون مهره ها بیشتر از 30 درجه خم می‌شود عضلات قوی خم كننده لگن فعال می‌شوند. بنابراین هنگامی‌كه حركت درازنشست را انجام می‌دهید، تا حدی بالا بیایید، كه تیغه ی استخوان كتف از سطح زمین جدا شود. برای انجام صحیح حركت درازنشست، محدوده ی حركتی كوچكی مورد نیاز است، به همین دلیل باید تعداد درازنشستها را افزایش دهید و یا اینكه ورزشهای شكمی ‌دیگری را نیز انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

آیا می‌توانیم هنگام ورزش شكم از وزنه استفاده كنیم؟

بله، اما قبل از اینكه حركت استقامتی با استفاده از از وزنه‌ها را به ورزش شكم اضافه كنید، باید بتوانید نرمشها را كاملا صحیح و با تكنیك مناسب انجام دهید. موثرترین ورزش شكم، ورزشی است كه با وضعیت صحیح بدن،‌ حركات كنترل شده و تمركز روی انقباض عضلات خاصی كه می‌خواهید روی آنها كار كنید انجام شود. نتیجه بهتر زمانی به دست می‌آید كه نرمشها را به آهستگی انجام دهید و آنها را تكرار كنید.
وقتی به بهترین روش نرمشها در بدن شما شكل گرفت،‌ می‌توانید از وزنه های كوچك استفاده كنید و آنها را به حركت خود اضافه كنید یا از توپهای بزرگ استفاده كنید تا در مقابل حركات شما مقاومت ایجاد كنند.

ورزش مداوم شكم تا چه حد موثر است؟

طراحان برخی برنامه های ورزشی معتقدند كه انجام مداوم برنامه ورزشی شكم، كلید اصلی رسیدن به هدف است. اما تا كنون تحقیقات چنین چیزی را تایید نكرده اند. حتی مطالعات نشان داده اند كه عكس این مطلب درست است. تحقیقات نشان داده اند كه بدن به شرایط جدید عادت می كند و تمرینات و ورزشهای روزانه به صورت عادی در می آیند. وقتی ورزش می كنید، حتی تمرینات مشكل به مرور زمان برایتان راحت می شود و به آنها مسلط می شوید.

اگر به همین تمرینات ادامه دهید، حتی اگر هفته ها و ماهها یك برنامه كارامد ورزشی را تكرار كنید، به سطح ثابتی می رسید و بی نتیجه می شود.

برای اینكه این مشكل را حل كنید، هر 3-1 ماه برنامه ورزشی خود را تغییر دهید.

برای اینكه برنامه خود را تغییر دهید می توانید یكی از این كارها را انجام دهید:


- یك تمرین جدید اضافه كنید.

- تعداد هر یك از تمرینها را تغییر دهید.

- نوع ورزش را كاملا تغییر دهید.

- تعداد تمرینات هر جلسه را بیشتر كنید.

- مقدار وزنه ها و ورزشهای استقامتی را بیشتر كنید.

- سرعت یا زمان تمرین را تغییر دهید.

بهترین ورزش برای داشتن شكمی‌متناسب كدام است؟


مطالعه‌ای كه برای یافتن بهترین ورزش شكمی‌انجام شده، نشان می‌دهد كه بهترین ورزشهای شكمی‌شامل این موارد هستند:

- درازنشست دوچرخه‌ای :

این حركت بهترین ورزش برای تقویت عضله مستقیم شكمی‌است. در این ورزش علاوه بر فعالیت عضله مستقیم شكم، پاها نیز با حركت دوچرخه فعال هستند. دستها را باید به حالت كاملا مستقل كنار سر قرار دهید و با دستها هیچ نیرویی به سر وارد نكنید. سپس یكی از زانوها را 90 درجه خم كرده و به طرف شكم بیاورید و آرنج دست مخالف و زانو را به هم نزدیك كنید. سپس این كار را برای طرف دیگر با دست و پای مخالف تكرار كنید. باید مراقب باشید كه هنگام نزدیك كردن آرنج یك دست به زانوی پای مخالف، با دستها به گردن هیچ فشاری وارد نكنید چون در این صورت ممكن است مهره های گردن آسیب ببیند.

- صندلی كاپیتان :

این تمرین بهترین ورزش برای تقویت عضله مایل داخلی و مایل خارجی شكم است. در این ورزش فرد به حالت نشسته قرار دارد و زانوها و لگن با بدن زاویه 90 درجه دارند. سپس به كمك دستها بدن از زمین جدا می‌شود. در این حالت به عضله مایل داخلی و خارجی شكم نیرو وارد می‌شود.

نكته‌ی مهم این است كه به خاطر داشته باشید كه ورزش منفردی وجود ندارد كه بتواند همه‌ی عضلات شكمی ‌راتقویت كند. بهترین راه برای داشتن شكمی ‌متناسب این است كه ‌از انواعی از ورزشهای شكمی‌استاده كنید تا همه‌ی عضلات شكم را فعال كرده و آنها را تقویت كند.

آیا با درازنشست زیاد می‌توانم چربی شكم را از بین ببرم؟

متاسفانه باید بگویم كه نه. نمی‌توانید.

واقعیت این است كه انجام تعداد زیادی دراز نشست، چربی شكم را از بین نمی‌برد. در واقع بهتر است بدانید كه این تفكر كه فقط با انجام ورزش خاصی، می‌توانید چربیهایی كه در نقطه خاصی قرار دارند از بین ببرید، یك افسانه است و بارها و بارها غلط بودن آن اثبات شده است.

حتی سالها پیش محققان نشان داده اند كه ورزشهای شكمی‌، میزان چربی شكم را كاهش نمی‌دهند.

در یك مطالعه، مردانی كه در مطالعه شركت كردند در شرایطی برابر، در مدت 27 روز 5000 دراز نشست انجام دادند. محققان در این مطالعه میزان چربی شكم، باسن، و قسمت بالایی پشت تنه را اندازه گیری كردند.

اگر لاغری موضعی وجود داشت، طبیعتا باید در این افراد میزان چربی شكم كاهش می‌یافت. چون در انجام درازنشست، قسمتهای بالای پشت تنه و باسن به كار گرفته نمی‌شوند.

مطالعه نشان داد كه تغییری در ضخامت چربی شكم یا در اندازه ی دور كمر ایجاد نشده است.

نمونه برداری بافتی نیز نشان داد كه تغییر مهمی‌در قطر لایه ی سلولهای چربی شكم ایجاد نشده است.

در واقع ورزشهای شكمی‌تنها عضلات دیواره ی شكم را استوار و محكم می‌كنند و با شكل گیری و استوار شدن عضلات شكم، ظاهر شكم بهتر می‌شود.

شما برای كاهش چربی شكم خود به چیزی بیشتر از درازنشست نیاز دارید.

شما به یك برنامه ی تناسب اندام منظم روزانه نیاز دارید كه شامل یك رژیم غذایی معقول و مناسب، ورزشهای قلبی عروقی و نرمشهای استقامتی باشد.

آیا می‌توان عضلات بالا و پایین شكم را جداگانه ورزش داد؟

ممكن است اینطور به نظر برسد كه شما می‌توانید عضلات بالا و پایین شكم را جداگانه ورزش دهید. اما حقیقت این است كه نمی‌توانید قسمتی از یك عضله را جدا از قسمت دیگر منقبض كنید. تحقیقاتی بر روی نحوه ی فعال شدن عضله شكم ،‌ در حركت دراز نشست انجام شده و نشان می‌دهد كه در دراز نشست معمولی ، شما ممكن است كشش و انقباض بیشتری در قسمت بالای عضله ی مستقیم شكمی‌احساس كنید. درست است كه فیبرهای عضلانی كه در قسمت بالایی این عضله قرار دارند ، هنگام انجام درازنشست ساده كوتاهتر از فیبرهای پایینی می‌شوند ، اما در واقع كل عضله در هنگام حركت فعال است.

هنگامی‌كه شما درازنشست معكوس یا دراز نشست با بالا آوردن لگن و پاها را انجام می‌دهید ، برعكس می‌شود و كشش و انقباض ، را بیشتر در قسمت پایینی عضله مستقیم شكم احساس می‌كنید. اما در این حالت فیبرهای قسمت بالایی عضله هم منقبض می‌شوند و فعال هستند.

در واقع در دراز نشستی كه لگن ثابت باشد و تنه بالا آورده شود علاوه بر تحرك بیشتر قسمت بالایی عضله مستقیم شكم ، عضله مایل داخلی نیز فعال می‌شود و شما احساس می‌كنید كه بالای شكم بیشتر تحت كشش قرار دارد.

در درازنشست معكوس قسمت پایینی عضله مستقیم شكم فعال است و همچنین عضله ی مایل خارجی نیز فعال می‌شود و به همین دلیل احساس می‌كنید كه پایین شكم تحت كشش و انقباض بیشتری قرار گرفته است.

منبع : سایت سیمرغ
 
   
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ایمان
سپاس
0.14025s, 20q