دفترچه هایی که فقط برای نسخه نویسی کارایی دارد

۱۳۹۱/۰۵/۱۱ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 53792
دفترچه هایی که فقط برای نسخه نویسی کارایی دارد
سلامت نیوز : امسال تعرفه های درمانی بخش خصوصی با ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش نسبت به سال قبل اعلام شد که نکته قابل تامل فاصله زیاد این تعرفه ها با تعرفه های بخش دولتی است، اما بالا بودن این تعرفه ها وقتی نمایان تر می شود که بدانیم برخی از پزشکان و بیمارستان های خصوصی حتی بالاتر از این تعرفه از بیماران دریافت می کنند و برخی از آن ها قراردادی با بیمه ندارند و بیماران در مراجعه به این پزشکان یا بیمارستان ها ناچار به پرداخت تمام هزینه های درمان هستند. یک مسئول در وزارت بهداشت نیز با تایید این موضوع، آن را ناشی از تعامل نامناسب بیمه ها با مراکز درمانی و پزشکان ذکر و رفع همه این مشکلات را به اجرای طرح پزشک خانواده موکول می کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ در حالی که این سوال وجود دارد که اگر بیمه ها با مراکز درمانی و پزشکان در پرداخت مطالبات تعامل مناسبی ندارند بیماران چرا باید تاوان این مشکلات را بدهند و آیا وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مردم و ناظر بر عملکرد حوزه سلامت نمی تواند با این پدیده آزاردهنده مقابله کند.در بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی بخش خصوصی و مطب پزشکان متخصص و فوق تخصص به دلیل نداشتن قرارداد با بیمه بیماران ناچار به تحمل هزینه های کمرشکن درمان هستند. کافی است گشت و گذاری کوتاه در شهر داشت و به مطب چند پزشک متخصص و فوق تخصص مراجعه کرد یا هنگام گذر از بیمارستانی خصوصی سری هم به بخش اورژانس چند بیمارستان خصوصی در تهران زد تا از اوضاع و احوال هزینه های درمان در پایتخت آگاه شد. هزینه هایی که در بسیاری از موارد به دلیل استقبال نکردن پزشکان و بیمارستان های خصوصی برای عقد قرارداد با بیمه های پایه از جیب مردم پرداخت می شود. تمایل نداشتن پزشکان متخصص، بیمارستان های خصوصی و حتی درمانگاه های بخش خصوصی برای عقد قرارداد با بیمه  خود جای بحث دارد علاوه بر این که نتایج حاصل از بررسی چندین مطب پزشک در تهران حاکی از دریافت مبالغی به مراتب بالاتر از تعرفه اعلام شده توسط وزارت بهداشت است.

- ساعت از نیمه شب گذشته است که آرامش حاکم بر اورژانس بیمارستان «کودکان تهران» با صدای گریه و شیون چندین کودک و نوزاد به هیاهو تبدیل می شود. پدر و مادر، کودک یک ساله شان را که تب شدید دارد برای معاینه و درمان به این بیمارستان آورده اند. پدر البته بیمه تامین اجتماعی است و هنگام پذیرش کودک دفترچه درمانی اش را روی پیشخوان پذیرش می گذارد.مسئول پذیرش بیمارستان دفترچه درمان را پس می زند و می گوید: این بیمارستان با بیمه تامین اجتماعی قرارداد ندارد و باید ویزیت آزاد پرداخت کنید؛ البته دفترچه بیمه یک فایده دارد و آن هم نوشتن نسخه و دریافت دارو با دفترچه بیمه تامین اجتماعی است که پزشک متخصص با لطف بسیار داروها را در آن می نویسد.

- یکی از بیمارستان های حوالی غرب تهران نیز وضعیت مشابهی دارد. بیمارستان «پیامبران» واقع در خیابان اباذر نیز مانند بسیاری از بیمارستان های خصوصی از پذیرش بیماران دارای دفترچه بیمه خدمات درمانی و تامین اجتماعی معذور است و هزینه ها را به صورت آزاد دریافت می کند. هزینه های سرسام آوری که به گفته همراه یکی از بیماران برای یک درد کلیه بیش از ۲۰۰ هزار تومان است.

از بیمارستان های خصوصی که بگذریم برخی مطب های پزشکان متخصص و فوق تخصص نیز وضعیت مشابهی دارند. -حوالی بولوار میرداماد تهران مطب دکتر محمد... متخصص قلب و عروق. برای ویزیت مراجعه می کنم و در همان ابتدای کار می پرسم آقای دکتر برای ویزیت دفترچه بیمه هم قبول می کنند یا خیر؟ پاسخ آقای منشی منفی است و باید برای ویزیت شدن توسط دکتر وقت قبلی گرفت و هفته آینده مراجعه کرد. طبق تعرفه های اعلامی توسط وزارت بهداشت ویزیت پزشک متخصص در سال جاری ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان است که متأسفانه این پزشک متخصص مبلغی بالاتر از تعرفه مشخص شده را دریافت می کند.

- حوالی خیابان شهید مطهری مطب دکتر مجید...، متخصص مغز و اعصاب است. این پزشک متخصص نیز با بیمه های پایه قرارداد ندارد و در صورت دارا بودن دفترچه درمان تنها می توانید درخواست کنید داروهایتان را در آن بنویسد. نکته ای که منشی دکتر بر آن تأکید دارد!!این پزشک متخصص البته مبلغی بالاتر از تعرفه دریافت نمی کند و همان مبلغ ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان را از بیماران مطالبه می کند.

-همان حوالی، کلینیک پوست و موی... توجهم را جلب می کند. کلینیکی که در آن تعدادی متخصص پوست و مو دور هم جمع شده اند و تنها با داشتن وقت قبلی بیماران را ویزیت می کنند.

نام یکی از پزشکان را به صورت تصادفی به منشی می گویم تا برای چند روز آینده برایم وقت بگذارد. آقای دکتر... متخصص پوست و مو که البته ویزیتی بالاتر از تعرفه های مصوب دریافت می کند. ویزیت این دکتر متخصص ۲۰ هزار تومان است و البته دفترچه بیمه نیز قبول نمی کند.

- دکتر... متخصص ریه هم مانند دیگر همکارانش علاقه ای به همکاری با بیمه ها ندارد و خود با کمی افزایش تعرفه به جای پانزده هزار و ۵۰۰ تومان مبلغ ۲۰ هزار تومان را از بیماران به عنوان حق ویزیت دریافت می کند.

یک مسئول در وزارت بهداشت: بخش خصوصی تمایلی به قرارداد با بیمه ندارد

دکتر محقق معاونت اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با خراسان و شنیدن وضعیت بیمارستان های خصوصی و مطب پزشکان متخصص برای پذیرش دفترچه های بیمه، ضمن تأیید موارد فوق اظهار داشت: متأسفانه بیمارستان های خصوصی و پزشکان متخصص و فوق تخصص به علت تعامل نامناسب بیمه ها در بحث پرداخت هزینه ها تمایلی برای عقد قرارداد با بیمه های پایه ندارند. وی تصریح کرد: نه به عنوان یک مسئول در وزارت بهداشت بلکه به عنوان یک پزشک تعامل بیمه های پایه با پزشکان را خوب ارزیابی نمی کنم و به همین دلیل هم پزشکان رغبتی به همکاری با بیمه ها از خود نشان نمی دهند.

این در حالی است که بیماران در این میان ناچار به تحمل هزینه های کمرشکن درمانی هستند و دود این اختلاف ها به چشم آن ها می رود.این مقام مسئول در وزارت بهداشت تأکید کرد: طبق قوانین موجود هیچ پزشک و بیمارستان خصوصی را نمی توان مجبور به عقد قرارداد با بیمه ها کرد و قرارداد بستن با بیمه های پایه جزو اختیارات پزشکان و بیمارستان های خصوصی است. البته نباید از تعامل نامناسب بیمه ها با بیمارستان های خصوصی و پزشکان نیز غافل شد چرا که اگر تعامل دو طرفه ای بین پزشک و بیمه ها وجود داشته باشد بسیاری از مشکلات قابل حل است و پزشکان و بیمارستان های خصوصی نیز برای همکاری با بیمه های پایه رغبت نشان خواهند داد.

وی اظهار امیدواری کرد، با اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع در کشور بسیاری از مشکلات و معضلات نظام سلامت برطرف شود و پس از آن بیمارانی که هزینه ای را نیز برای بیمه پایه و دفترچه درمان خود پرداخت کرده اند مجبور به پرداخت هزینه های درمان به صورت آزاد نشوند.وی به ماده ۳ دستورالعمل ابلاغی وزارت بهداشت در تعیین و ابلاغ تعرفه های بخش خصوصی نیز اشاره کرد و گفت: طبق این ماده سازمان های بیمه گر موظف به پرداخت معادل ۹۰ درصد تعرفه های دولتی خدمات تشخیصی و درمانی در بخش بستری و معادل ۷۰ درصد از تعرفه های دولتی خدمات تشخیصی و درمانی در بخش سرپایی از بخش خصوصی هستند. این ماده تنها برای پزشکان و بیمارستان های طرف قرارداد با بیمه های پایه صدق می کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.90893s, 19q