کاهو تسکین دهنده و آرام بخش طبیعی است

۱۳۹۱/۰۵/۱۲ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 53840
کاهو تسکین دهنده و آرام بخش طبیعی است
سلامت نیوز : كاهو یكی از قدیمی‌ترین سبزیجات دنیا است که منشاء آن در هندوستان و آسیای مركزی است. كاهو طبق مداركی كه به‌دست آمده از شش قرن قبل از میلاد در ایران مصرف می‌‌شد و همچنین یک قرن قبل از میلاد به روم راه یافته و غذای مهمی برای رومیان بوده است. كاهو گیاهی است یک ساله كه دارای برگ‌های پهن و دراز و سبز، با طعم كمی شیرین است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا ؛ انواع مختلف كاهو كه در حال حاضر در آمریكا كشت می‌شود حدود 16 نوع است كه در تمام طول سال وجود دارد. روی هم رفته دو دسته كاهو وجود دارد. 

كاهوی پرورشی، اهلی و كاهوی وحشی 
 كاهوی پرورشی و اهلی كه در سالاد استفاده می‌شود كه كاهوی گرد HEAD LETTUCE و كاهوی ایرانی ROMAINE LETTUCE از انواع مهم آن است. كاهوی ایرانی از نظر مواد غذایی از كاهوی گرد بهتر است. كاهوی گرد ارزش غذایی چندانی ندارد، زیرا دارای مقدر زیادی الیاف است كه تولید گاز و نفخ در معده می‌كند.

فواید کاهو برای سلامتی بدن:
كاهو از نظر طب قدیم ایران سرد و مرطوب است. دانشمندان علم تغذیه و گیاه‌شناسی برای کاهو خواص متعددی را بیان کرده‌اند که در ذیل به تعدادی از آن‎ها می‌پردازیم:

1- کاهو، یک داروی تسکین دهنده و آرام بخش طبیعی است، زیرا شامل مقدار کمی از یک ماده ی شیمیایی به نام لاکتوسین (LACTUCIN) است که وقتی به مقدار زیاد مصرف شود، موجب سستی در بدن می‌شود.

2- کاهو خون را صاف و تمیز می‌کند. لذا امام صادق (ع) فرمود: کاهو بخورید، زیرا خون را صاف می‌کند.

3- کاهو به‌ویژه نوعی از آن که دارای برگ‌های زرد است، غذایی زودهضم است و خواب آرامی را به‌دنبال دارد. از این رو رسول خدا(ص) فرمود: کاهو، خواب آور و برای هضم غذا مفید است.

4- امام رضا (ع) به شیعیان خود توصیه می‌فرمودند: تامی توانید کاهو بخورید، زیرا کاهو رقت خون را از بین می‌برد و بهتر از سایر سبزی‌ها، خون را تصفیه می‌کند كاهو خواب آور و آرام بخش است، بنابراین برای اشخاص عصبانی و کسانی که مبتلا به بی‌خوابی هستند، مفید است.

5- کاهو دارای آهن فراوان است که برای خون‌سازی در بدن لازم است.لذا از مؤثرترین و طبیعی ترین درمان‌های کم خونی است.

6- کاهو، بینایی را تقویت می‌کند.

7- کاهو موی سر را به رنگ سیاه زیبائی در می‌آورد، به‌ویژه اگر ناشتا خورده شود.

8- كاهو خواب آور و آرام بخش است.

9- كاهو برای ضعف اعصاب مفید است.

10- کاهو سرشار از آب (بیولوژیک) است و املاح معدنی نیز دارد.

11- کاهو، ضدیبوست و خشکی مزاج است.

12- کاهو، چهره انسان را با طراوت و در گونه‌های صورت، سرخی زیبایی پدید می‌آورد.

کاهو خون را صاف و تمیز می‌کند. همچنین به‌علت داشتن آهن فراوان، برای درمان کم خونی مفید است.

13- اگر كاهو را با سكنجبین یا سركه بخورند، اشتها آور است.

14- شصت گرم کاهو را اگر در یک لیتر آب به مدت یک ساعت با آتش ملایمی بجوشانید، جوشانده‌ای به‌دست می‌آید که خواب‌آور و به‌طور ملایم ملین (نرم کننده) است و کبد را از سموم پاک می‌کند.

15- جوشانده فوق، در هنگام اختلالات کبدی به‌ویژه یرقان (زردی) مفید و موثر است.


خواص غذایی و سلامتی کاهو 
16- برای برطرف كردن درد سینه كاهو را بپزید و بخورید.

17- زنان شیرده اگر می‌خواهند كه شیرشان زیاد شود، باید كاهوی پخته بخورند.

18- کاهو ضد تورم است و ورم غدد لنفاوی را برطرف می‌كند.

19- چنانچه کاهو مخلوط با عصاره هویج خورده شود، بر خاصیت آن افزوده می‌شود.

20- به‌علت این‌که تمام انواع کاهو سبزینه(کلروفیل) دارند، می‌توان شیره تمام انواع آن را گرفت. بهترین قسمت برای گرفتن شیره، برگ‌های خارجی کاهو است که بالاترین کلروفیل را دارد.

21- کاهو یک طبیعت آرام دهنده دارد و درد معده را تسکین می‌دهد.

22- كاهو ملین و ادرار آور است و برای بهبود بند آمدن ادرار تجویز می‌شود.

23- کاهو برای معالجه یرقان، انسداد مجاری طحال و کبد مفید است.

24- کاهو برای اشخاص عصبانی و پریشان مفید است، زیرا خواب راحت و آرامی ایجاد می‌کند، لذا اشخاصی که مبتلا به تپش قلب و بی‌خوابی هستند باید هنگام شب، قبل از خواب کاهو بخورند.

25- اگر کاهوی سوخته را به‌صورت پودر درآورید و روی جوش‌ها و زخم‌ها بپاشید، برای التیام جراحات و ترمیم آن‌ها مفید است. با این‌که کاهو فواید زیادی دارد، ولی زیاده روی در خوردن آن باعث كم شدن قدرت جنسی، فراموشی و كم شدن حافظه، ضعف دید چشم و نفخ شكم می‌شود.

26- برگ‌های سبز کاهو بیشتر از برگ‌های سفید دارای ویتامین C است و علاوه بر آن مقدار نسبتاً زیادی ویتامینA و ویتامین E دارد.

27- هر 28 گرم کاهو، 3 کالری ارزش انرژی زایی دارد.

مضرات:
اگر در خوردن كاهو افراط نكنید، این سبزی به هیچ وجه مضر نیست. زیاده روی در خوردن كاهو باعث فراموشی و كم شدن حافظه، ضعف دید چشم و نفخ شكم می‌شود. برای برطرف كردن این عوارض می‌توان كاهو را با نعناع، كرفس و زیره میل كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4528s, 18q