ميزان نياز به انرژي براي هر سالمند متفاوت است

۱۳۸۶/۰۴/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5385
ميزان نياز به انرژي براي هر سالمند متفاوت است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ااز ایسنا، ميزان نياز به انرژي براي هر سالمند متفاوت بوده و براساس وزن، قد، شرايط فيزيكي و سلامتي وي محاسبه مي‌شود.

با افزايش سن علاوه بر كاهش توده عضلاني، ذخيره پروتئيني بدن نيز كاهش مي‌يابد و ميزان نياز به پروتئين با افزايش سن نه تنها كاهش نيافته بلكه ثابت مانده و يا افزايش مي‌يابد. به ويژه در صورت ابتلا به بيماري‌ها و يا عفونت‌ها كه اين مساله بسيار مهم مي‌باشد. بنابراين توصيه مي‌شود؛14 تا 16 درصد از انرژي دريافتي روزانه سالمندان از پروتئين‌ها به ويژه پروتئين‌هاي با كيفيت بالا تامين شود.

توجه به دريافت كافي مايعات در سالمندان از مسائل مهم است. علايم كمبود آب در بسياري از سالمندان ممكن است به صورت خشكي لب‌ها، گود افتادن چشم‌ها، تب، يبوست، كاهش حجم ادرار و تهوع باشد كه اين مساله در مورد سالمنداني كه در مناطق گرم زندگي مي‌كنند بيشتر شايع است.

استفاده از داروهاي ادرارآور نيز از عوامل مؤثر در ايجاد كم‌ آبي در سالمندان مي‌باشد. بنابراين توجه به مصرف كافي آب و مايعات در اين دوران اهميت ويژه‌اي دارد.

اغلب سالمندان علاقه زيادي به مصرف مكمل‌هاي ويتاميني دارند كه بايد به اين مسئله توجه شده و از مصرف بيش از حد نياز اين مكمل‌ها خودداري شود. در مورد ويتامين‌هاي محلول در آب، معمولا كمبودي در سالمندان ديده نمي‌شود. مگر در سالمندان الكلي كه كمبود ويتامينB1 مي‌تواند وجود داشته باشد و يا سالمنداني كه دچار سوء ‌تغذيه هستند.

همچنين ممكن است بعضي از سالمندان به علت مشكلات دندان و يا مشكلات گوارشي از خوردن سبزيجات و ميوه‌ها پرهيز كنند درحالي كه اين منابع غذايي تامين كننده ويتامين ث هستند و يا مصرف زياد آنتي بيوتيك‌ها مي‌تواند در سالمندان كمبود ويتامين k ايجاد كند.

ميزان كلسيم دريافتي در سالمندان بايد مورد توجه قرار گيرد. عوامل متعددي در كمبود كلسيم سالمندان نقش دارند. از جمله ميزان جذب روده‌اي كلسيم، كار كليه‌ها، متابوليسم استخوان‌ها، اثرات متقابل مواد مغذي بر يكديگر و بر داروها، كم ‌تحركي و عدم مصرف كافي لبنيات به دليل عدم تحمل به لاكتوز، در صورتي كه شير و لبنيات به مقدار كافي مصرف نشود ممكن است نياز به مصرف مكمل كلسيم باشد كه البته تشخيص آن بايد توسط پزشك و متخصص تغذيه صورت گيرد.

همچنين در مورد مصرف سديم هم بايد در سالمنداني كه مبتلا به فشارخون،‌ مشكلات قلبي، كليوي و ديابت هستند، محدوديت‌هايي اعمال شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.95512s, 19q