فقط اگر کلیه سالم دارید 8 لیوان آب بنوشید!

۱۳۸۶/۰۴/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5390
فقط اگر کلیه سالم دارید 8 لیوان آب بنوشید!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بسياري از مردم و پزشكان بر اين باورند كه نوشيدن هرچه بيشتر نه تنها ضرري براي بدن ندارد بلكه براي سلامتي نيز مفيد است. از اين رو در تبليغات صدا و سيما و در توصيه‌هاي برخي از پزشكان و حتي در گفت و گوهاي مردمي اين توصيه هميشگي شنيده مي‌شود؛ «براي اينكه سلامت خود را حفظ كنيد، روزانه 8 ليوان آب بنوشيد.»


***مشكلات كليوي بسيار شايع تر از بيماريهاي قلبي و ديابت است


***بسياري از افراد از وجود بيماري در كليه خود بي‌اطلاع اند

در اين ميان دكتر محمدرضا گنجي، عضو هيات علمي انجمن نفرولوژي و فوق تخصص بيماريهاي كليه در گفت و گويي با ايسنا در اين رابطه ابراز عقيده كرده و به نكات درخور توجهي اشاره مي‌كند.

دكتر گنجي با بيان اين كه اين گونه تبليغات نادرست موجب انحراف افكار عمومي مي‌شود، گفت: خوردن 8 ليوان آب و بيشتر فقط براي افرادي مجاز است كه از سلامت كليه‌هاي خود اطمينان كامل دارند.


وي با استناد به نتايج تحقيقات انجام شده، اظهاركرد: مشكلات كليوي بسيار شايع تر از بيماريهاي رايجي نظير مشكلات قلبي و ديابت است. همچنين بسياري از انواع نارسايي‌هاي كليه كه حتي در آزمايشات معمول مشخص نمي‌شوند، ناشناخته باقي مي‌مانند.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي تهران، افزود: بسياري از افراد از وجود بيماري در كليه خود بي‌اطلاع و فاقد هرگونه علائم باليني هستند و تنها با انجام آزمايشات دقيق وجود اين نارسايي‌ها در بدن شناسايي مي شود.

گنجي با اين باور كه عده‌اي از مشكلات احتمالي كليه‌هاي خود ناآگاهند در ادامه خاطرنشان كرد: چنانچه بر اساس توصيه‌هاي نادرست اقدام به نوشيدن آب فراوان كنند، به كليه‌هاي خود آسيب مي‌رسانند.


*** ميزان نوشيدن آب بايد بر اساس ميزان تشنگي و نياز فرد باشد


***توصيه به نوشيدن آب فراوان ترفند شركت‌هاي آب سازيست

وي با تاكيد بر اينكه «ميزان نوشيدن آب بايد بر اساس ميزان تشنگي و نياز فرد باشد، يادآور شد: در شرايطي كه ما فاقد هر گونه آمار مشخص از ميزان شيوع بيماريهاي فشار خون، ديابت، نارسايي قلبي، نارسايي كبدي و ساير بيماريهايي كه با نوشيدن آب فراوان تشديد مي‌شوند، هستيم ؛ تحميل نوشيدن آب به ميزان 8 ليوان در روز به عموم امري نادرست است.


اين فوق تخصص بيماريهاي كليه با بيان اينكه ساختار فيزيولوژيكي بدن به گونه‌ايست كه كوچكترين ميزان كم آبي به سرعت درك و عكس العمل نشان مي‌دهد، گفت: از يك سو هورمون ضد ادرار (ADH) به محض كم آبي بدن مانع از دفع ادرار مي‌شود. از سويي ديگر، در صورت نياز بدن به آب،‌ مركز تشنگي مغز فرمان نوشيدن آب را صادر كرده و فرد با احساس تشنگي و خشكي دهان ميل به نوشيدن پيدا مي‌كند.


گنجي ادامه داد: همچنين با رفع نياز بدن از آب، گيرنده‌هاي دستگاه گوارش زمان قطع نوشيدن آب را صادر كرده و فرد اصطلاحا سيرآب مي‌شود. به اين ترتيب با حفظ سلامت بدن فرد سالم مي‌ماند.


به گفته عضو هيات رييسه انجمن نفرولوژي كشور، از نظر علمي يك انسان سالم حتي در تابستان هم نياز به خوردن 8 ليوان آب را در طول شبانه روز ندارد، بلكه در فصل گرما نيز فرد بايد بر اساس ميزان ميل خود آب بنوشد.

گنجي با اشاره به اينكه توصيه به خوردن 8 ليوان آب در روز نه تنها در كشورمان بلكه در تمام دنيا رواج دارد، در بسياري از موارد اين طرز فكر ناشي از تبليغات شركت‌هاي آب سازي دانسته و گفت: شركت‌هاي آب سازي براي فروش بيشتر خود، همواره توصيه به نوشيدن آب زياد در طول روز مي‌كنند كه اين به هيچ وجه درست نيست.

وي با بيان اينكه اغلب آن دسته از پزشكاني كه توصيه به نوشيدن 8 ليوان آب در روز مي‌كنند خود فاقد تخصص لازم در اين زمينه هستند، در ادامه از دانش كم پزشكان در اين زمينه انتقاد كرد و گفت: در مورد اين موضوع بايد در دانشكده‌هاي پزشكي تدريس شود، چرا كه در حال حاضر پزشكان بر اساس يك اعتقاد عمومي بيماران را به نوشيدن فراوان آب تشويق مي‌كنند.

اين فوق تخصص بيماريهاي كليه درباره ميزان آب مورد نياز براي بيماران كليوي، با اشاره به اينكه حدود 5 تا 10 درصد افراد در طول زندگي دست كم يك بار سنگ در ادرار خود دفع مي‌كنند، مي‌گويد: كساني كه كليه‌هاي سنگ سازي دارند، حتي بدون احساس تشنگي بايد به دفعات فراوان در شبانه روز و حتي در نيمه شب به عبارتي بيش از 10 ليوان، آب بنوشند تا حجم ادرارشان به بيش از 5/2 ليتر در روز برسد.


وي به افراد مبتلا به نارسايي كليه توصيه كرد تا صرفا بر اساس تجويز پزشك معالج خود آب بنوشند.


***ملاك سلامت كليه شفافيت ادرار نه حجم بالاي آن است

دكتر گنجي در مورد اين كه برخي از پزشكان به افراد سالم هم توصيه به نوشيدن 8 ليوان آب مي‌كنند تا حجم ادرارشان به 5/1 ليتر برسد، در ادامه ابراز عقيده كرد: نيازي به رسيدن حجم ادرار فرد سالم به 5/1 ليتر در روز نيست. به طور مثال در مورد كسي كه در تابستان زياد تعريق مي‌كند، ديگر نيازي به داشتن 5/1 ليتر ادرار وجود ندارد، بلكه معيار شفاف بودن رنگ ادرار فرد است.

وي همچنين با تاكيد بر اينكه سلامت كليه‌ها، از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي تا حدود زيادي جلوگيري مي‌كند، نسبت به حفظ سلامتي كليه‌ها هشدار داد و توجه بيشتر مسئولان امر و به ويژه وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشكي در تبليغات پزشكي را خواستار ‌شد.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03215s, 18q