بیماران بیشتر بخوابند

۱۳۹۱/۰۵/۱۴ - ۰۹:۱۴ - کد خبر: 53905
سلامت نیوز : افزایش سطح هورمون رشد باعث افزایش سرعت جذب مواد غذایی و اسیدهای آمینه در سلول‌ها می‌شود و این تغییر به رشد و بازسازی سلول‌های آسیب‌دیده در بدن كمك می‌كند.

از سوی دیگر، هورمون مغز استخوان را تحریك می‌كند تا تعداد سلول‌های سیستم ایمنی را در بدن افزایش دهد. همچنین هنگام خواب میزان ترشح هورمون ملاتونین در بدن افزایش می‌یابد.این هورمون در تنظیم چرخه‌های بیولوژیك بدن مانند خواب، بلوغ، قاعدگی و تغییرات خلق و خو نقش مهمی ایفا می‌كند.ملاتونین مانع رشد سلول‌های سرطانی و تومورها می‌شود و میزان ترشح آنتی‌بادی در ترشحات بزاق را افزایش می‌دهد و به طور كلی موجب تقویت و بهبود عملكرد سیستم ایمنی بدن می‌شود بنابراین با توجه به آنچه گفته شد، بی‌تردید داشتن خواب كافی پس از روند درمان یا زمان ابتلا به بیماری می‌تواند نقش مهمی در بهبود بیماری داشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ كمبود خواب، سطح هورمون‌هایی را كه در بدن استرس ایجاد می‌كنند، افزایش می‌دهد. ترشح بیش از اندازه این هورمون‌ها در بدن باعث افزایش و تشدید واكنش‌های التهابی می‌شود و سلامت عمومی فرد را بشدت در معرض خطر قرار می‌دهد.بررسی‌ها و مطالعات انجام شده در این زمینه حاكی است، در شرایطی كه فرد با آسیب‌دیدگی‌های استخوانی مواجه شده باشد، خوابیدن هیچ اثری در روند بهبود سلول‌های استخوانی ندارد، اما از آنجا كه استراحت و نداشتن تحرك می‌تواند در بهبود شكستگی‌ها و آسیب‌های استخوانی موثر باشد، برخی متخصصان بر این باورند كه شاید خواب به طور غیرمستقیم روند درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

اغلب افرادی كه در رختخواب بستری می‌شوند، نمی‌توانند هنگام شب‌ خواب آرامی را تجربه كنند و اغلب از بی‌خوابی شبانه رنج می‌برند. یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد، در چنین شرایطی خواب كافی و آرام بیش از هر عامل دیگری موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و آمادگی بدن را برای مقابله با بیماری افزایش می‌دهد بنابراین می‌توان گفت، خواب گزینه بسیار خوبی در تسریع روند بهبود بیمار است و به او كمك می‌كند با تقویت قوای بدنی، خود را از چنگال بیماری نجات دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18968s, 18q