رنگ ويژه براي جراحي سلولهاي سرطاني کشف شد

۱۳۸۶/۰۴/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5410
رنگ ويژه براي جراحي سلولهاي سرطاني کشف شد

به گزارش  سلامت نیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران؛ محققان  آمريکا اعلام کردند؛ جراحان با استفاده از يک نوع رنگ مي توانند با دقت بيشتري سلول هاي سرطاني را از بدن بيمار پاک سازي و از گسترش آن جلوگيري کنند.


بنابراين گزارش؛ در جريان مطالعات آزمايشگاهي در آمريکا، محققان متوجه شدند  اين رنگ، سلولهاي سرطاني در موش را "نوراني" کرده اما تاثيري روي سلولهاي معمولي نداشته است، آنها به اين نتيجه رسيده اند که جراحان با استفاده از اين رنگ مي توانند محل تومور را کشف و آن را از بدن خارج کنند.


محققان بيمارستان "کودکان سياتل" و مرکز مطالعات "فرد هاچينسون" در آمريکا، اين رنگ را از ملکول هايي موسوم به "کيميوتاکسين"، ساخته اند؛ کيميوتاکسين (chemeotoxin) از عقرب گرفته مي شود.


گفتني است؛ در برخي موارد بافت هاي سالم به جاي بافت هاي سرطاني جراحي مي شوند و همين طور سلول هاي سرطاني ناديده گرفته مي شوند. ديده نشدن بافت هاي سرطاني باعث مي شود که پس از جراحي، تومورها دوباره رشد کنند.


اين گزارش مي افزايد؛ کارشناسان بريتانيايي هشدار داده اند، در اين زمينه به تحقيقات بيشتري نياز است و بايد روشن شود به چه دليل مولکول هاي اين رنگ به سلولهاي سرطاني و نه سلول هاي سالم مي چسبد. آنها همچنين نگرانند که اين ماده رنگي در بدن انسان ايجاد مسموميت کند.


شايان ذکر است؛ مولکول هاي اين رنگ از خود نور ساطع مي کند و اين نور به جراحان کمک مي کند سلولهاي سرطاني را شناسايي کنند، محققان با تزريق اين رنگ به موش قادر شدند سلولهاي بسيار کوچک سرطاني (با قطر يک ميليمتر) را در مغز اين حيوان شناسايي کنند، اين در حالي بوده که سلولهاي سالم همجوار سلول هاي سرطاني روشن نشدند.


نوراني شدن سلول هاي سرطاني به جراحان کمک زيادي مي کند چون در حال حاضر آنها براي شناسايي تومورها به رنگ، شکل و نوع خون رساني سلولهاي مشکوک تکيه دارند؛ ويژگي هايي که در سلول هاي سالم و غيرسالم تفاوت کمي دارد.


گفتني است؛ پاکسازي دقيق و کامل سلول هاي سرطاني، به خصوص در مغز که سلول هاي عصبي سالم نبايد آسيب ببينند، بسيار حياتي است. در انواع سرطان هاي مغز، هشتاد درصد تومورها در اطراف محل جراحي شده دوباره رشد مي کنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.57941s, 18q