ممنوعیت فروش هر گونه مكمل در باشگاه‌ها

۱۳۹۱/۰۵/۱۷ - ۰۹:۳۹ - کد خبر: 54150
سلامت نیوز : رییس فدراسیون پزشكی ورزشی ضمن اشاره به ممنوعیت عرضه هر گونه مكمل در باشگاه‌ها، عنوان كرد: متاسفانه اخباری مبنی بر عرضه مكمل‌ها در سوپرماركت‌ها و فروشگاه‌های غیرمجاز به گوش می‌رسد كه قویا پیگیر آن هستیم.

دكتر لطفعلی پوركاظمی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینكه عرضه مكمل‌ها در هر مكانی غیر از داروخانه‌ها مطلقا ممنوع است، گفت: مكمل‌ها را حتما پزشكان و متخصصان تغذیه باید تجویز كنند. هیچ مربی در داخل هیچ باشگاهی حق نوشتن نسخه و رژیم مكمل و فروش آن را ندارد.پوركاظمی با اشاره به اینكه طی یك سال گذشته از شش هزار باشگاه در سراسر كشور بازرسی به عمل آمد، گفت: از این تعداد از دو هزار باشگاه را به این دلیل كه مكمل استفاده نمی‌كنند تقدیر شد و یك هزار و 500 باشگاه تذكر و اخطار دریافت كردند.وی ادامه داد: اگر تعداد این تذكرها به سه مورد برسد، باشگاه توسط مراجع قضایی پلمپ خواهد شد.

رییس فدراسیون پزشكی ورزشی با بیان اینكه اكنون مكمل‌های بدنسازی در هیچ باشگاهی عرضه نمی‌شوند، گفت: گاهی اخباری مبنی بر عرضه مكمل‌ها در فروشگاه‌های غیرمجاز و سوپرماركت‌ها شنیده می‌شود كه نیروهای محسوس و نامحسوس قویا پیگیر آن هستند.وی افزود: پرونده تعدادی از متخلفان ارجاع شده و در حال بررسی است.

پوركاظمی ضمن تاكید بر اینكه در سطح ورزش همگانی به هیچ وجه توصیه نمی‌كنیم جوانان ما از مكمل‌های دارویی استفاده كنند،‌ گفت: انواع غذاهای طبیعی، میوه، سبزی‌ها، لبنیات، حبوبات و انواع پروتئین‌ها از بهترین مكمل‌ها هستند.وی افزود: در سطح ورزش قهرمانی و حرفه‌ای نیز تنها مكمل‌های مجاز را كه مورد تایید وزارت بهداشت هستند در آزمایشگاه دوپینگ تهران مجدد چك می‌كنیم. اگر بنا باشد یك ورزشكار از مكملی در گروه پروتئین، نشاسته یا ویتامین مصرف كند، تنها مجاز به استفاده از همین مكمل‌هاست. برای ورزشكاران اعزامی‌ به المپیك لندن، 27 مكمل را مجاز اعلام كرده بودیم.

سكته مغزی، قلبی، نارسایی كبد و كلیه و سرطان خون در انتظار مصرف كنندگان مكمل‌های غیرمجاز

وی با بیان اینكه پروتئین‌ها، امگا 3، مولتی‌ ویتامین و مانند آن جزو مكمل‌ها محسوب می‌شوند، گفت: متاسفانه برخی شركت‌های خارجی به این مكمل‌ها هورمون اضافه می‌كنند كه هم باعث مثبت شدن تست دوپینگ شده و هم عوارضی از قبیل سكته مغزی، قلبی، نارسایی كبد و كلیه، سرطان خون، تخریب سلول‌های دستگاه گوارش و سلول‌های مغزی را به همراه می آورد. موارد ذكر شده از جمله خطرناك‌ترین عوارض مصرف مكمل‌های غیرمجاز هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55285s, 18q