آب با طعم فاضلاب

۱۳۹۱/۰۵/۱۷ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 54163
آب با طعم فاضلاب
سلامت نیوز : مردم اهواز حدود 10 سال است كه به علت كیفیت پائین آب لوله كشی یا همان آشامیدنی مجبور هستند آب آشامیدنی خود را از فروشندگان دوره گرد و البته برخی دیگر با استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی تامین كنند و این امر باعث شده شرایط برای مردم اهواز و سایر شهرهای همجوار سخت شود.

دیدن مردان و زنانی كه بشكه های 20 لیتری آب را در شهر جابجا می كنند تا بتوانند آب آشامیدنی و خوردنی خانواده خود را تامین كنند واقعا از صحنه های زننده زندگی روزانه در اهواز به شمار می رود كه با گذشت این همه سال مسئولان نتوانسته اند فكری برای حل این مشكل بكنند.البته طرح عظیم آبرسانی غدیر كه قرار مشكل بی كیفیتی آب در شهرهای استان خوزستان را حل كند هم اكنون در دست اجراست ولی با وجود اینكه این طرح در شهرهای آبادان و خرمشهر افتتاح شده ولی هم اكنون مردم این دو شهر هنوز به سنت قدیمی خرید آب خود ادامه می دهند و به نظر می رسد مشكل كیفیت پائین آب در اهواز نیز با اجرای این طرح كه برای اصلاح كیفیت این شهر نیز پیش بینی شده نمی تواند علاج كار باشد.
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ طرح بزرگ آبرسانی غدیر به طول 850 كیلومتر و با هدف آبرسانی به 25 شهر و یك هزار و 608 روستای استان خوزستان در حال اجرا است، هم اكنون 100 درصد آب خرمشهر و 60 درصد آب مصرفی شهرستان آبادان را تامین می كند.اما در فصل تابستان مردم شهر اهواز علاوه بر اینكه آب لوله كشی آنها قابل شرب نیست با مشكلات دیگری نیز مواجه شده اند و این امر به خصوص در مناطق محروم این شهر مثل كوت عبدالله بیشتر به چشم می خورد كه باعث نگرانی بیش از پیش مردم شده است و كام مردم روزه دار در ماه رمضان را تلخ كرده است.ماجرا از این قرار است كه مردم وقتی لوله آب را باز می كنند با آبی متعفن با بوی فاضلاب مواجه می شوند كه نه تنها قابل شرب نیست كه قابل مصرف نیست و مردم حتی برای وضو گرفتن در این ماه زیبای خدا با اشكال شرعی مواجه شده اند و به نظر می رسد این آب پاكیزه نیست.

عادل حزباوی یكی از ساكنان منطق درویشیه در كوت عبدالله اهواز در این خصوص می گوید: معمولا این وضع در غروب بیشتر می شود و وقتی لوله را برای مصرف آب استفاده می كنیم با آبی متعفن كه بوی لجن می دهد مواجه می شویم. باور كنید من و خانواده حتی اطمینان نداریم با این وضو بگیریم.وی ادامه داد: بوی آب این روزها به قدی مشمئز كننده است كه اگر برای فردی كه سرازیر شدن آب از لوله را ندیده باشد این آب را بیاورید بودن هیچ مكسی آن را آب فاضلاب تشخیص می دهد. احساس می كنم تداوم این وضع می تواند سلامت من و خانواده ام را به شدت تهدید كند و مسئولان باید فكری عاجل برای حل این مشكل بكنند.

حزباوی با اشاره به اینكه این روزها مجبور هستیم حتی برای وضو، درست كردن غذا و شستن دست و صورت در برخی مواقع روز هم از آب تصفیه شده استفاده كنیم، تاكید كرد: همانگونه كه می بینید مردم ساكن در منطقه ما از تمكن مالی چندانی برخوردار نیستند و این روزها افزایش خرید آب تصفیه شده كه هر بشكه 20 لیتری آن 300 تومان به فروش می رسد برای خانواده ها مشكل ساز شده است.نماینده مردم اهواز نیز در این خصوص با تائید وضع پیش آمده برای آب مصرفی بخشی از مردم اهواز كه بوی آب آنها مشمئز كننده شده و بوی فاضلاب می دهد به خبرنگار گفت: این روزها تماسهای فراوانی با دفتر من در اهواز انجام می شود كه مردم خواستار رسیدگی به این وضع آب لوله كشی در مناطق خود هستند.

سید شریف حسینی افزود: این امر واقعیت دارد كه این روزها مردم بخشی از اهواز به خصوص مناطق مسیر كوت عبدالله در برخی از مواقع روز با آبی مواجه می شوند كه نه تنها قابل مصرف نیست كه برای شستن دست و صورت نیز مناسب نیست و مسئولان باید فكری برای حل این مشكل بكنند.وی تصریح كرد: در این خصوص با مدیرعامل شركت آب و فاضلاب اهواز صحبتهایی داشته ام كه آنها قول داده اند به زودی این مشكل را حل كنند تا مردم بیش از این ناراضی نباشند. البته آنها وعده داده اند این است كه این مشكل تا قبل از عیدفطر حل شود.عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی عنوان كرد: مسئولان آبفای اهواز قول داده اند این مشكل را با انتقال بخشی از آبی كه از شوشتر به سمت آبادان می رود به منطقه كوت عبدالله حل كنند.

حسینی ادامه داد: متاسفانه دو حوضچه تصفیه خانه آب كوت عبدالله اهواز خاكی و سنتی است و این امر باعث می شود كیفیت كار تصفیه آب كاهش پیدا كند ولی مسئولان آبفای اهواز در حال تعمیر و بازسازی این حوضچه ها هستند.
در مدت اخیر در حوزه آب شهرستان اهواز اتفاقات دیگری هم رخ داد. برای نمونه آب چند منطقه اهواز برای چند روز قطع شد و در برخی مناطق كلر موجود در آب آنقدر زیاد می شد كه آب غیر قابل مصرف می شد.

نماینده اهواز در این خصوص نیز می گوید: متاسفانه از این موضوع كه آب در برخی مناطق قطع شده آگاه هستیم ولی این امر را نمی توان به سهمیه بندی آب نسبت داد بلكه این امر به علت بروز اشكال فنی بوده است ولی انتظار از مسئولان آب اهواز این است كه در این شرایط سخت گرما و روزه داری این اشكالات برای مردم به وجود نیاید.حسینی تصریح كرد: به نظر می رسد شبكه انتقال آب اهواز در برخی مناطق این شهر فرسوده است و نیاز به تعمیر اساسی دارد.به حال مردم اهواز كه زمانی به علت غیر قابل شرب بودن آبشان معترض بودند این روزها باید خود را به آبی عادت دهند كه برای شست و شوی دست و صورت هم مناسب نیست. این وضع آنها را یاد این ضرت المثل معروف می اندازد كه  گل بود به سبزه نیز آراسته شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70359s, 18q