هشدار به روزه دارانی که بیماری چشمی دارند/ 3 گروه نباید روزه بگیرند

۱۳۹۱/۰۵/۱۷ - ۱۴:۴۱ - کد خبر: 54216
سلامت نیوز : یک فوق تخصص پیوند قرنیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، نسبت به تشدید عوارض بیماریهای چشمی به هنگام روزه داری در بین 3 گروه از افراد جامعه هشدار داد.

دکتر محمدرضا فرتوک زاده در گفتگو با مهر اظهارداشت: یکی از سئوالات متداول مردم این است که آیا چشم به هنگام روزه داری آسیب می بیند یا خیر.وی افزود: یک گروه از افراد که دچار بیماری آب سیاه پیشرفته هستند و فشار چشم بالاست، نباید روزه بگیرند. زیرا در اثر نوسان فشار ناشی از روزه داری و هنگام افطار که فشار بدن بالا می رود، موجب می شود که بقایای باقی مانده از بینایی آنها از بین برود.این فوق تخصص پیوند قرنیه به گروه دوم از افراد جامعه اشاره کرد که شبکیه چشم آنها در اثر بیماری قند و پرفشاری خون دچار ضایعات عروقی شده و ممکن است در اثر نوسانات روزه داری، چشم آنها آسیب ببیند و دچار خونریزی شود.

فوتوک زاده تاکید کرد: برای گروه دوم نیز توصیه می شود که روزه نگیرند.وی به گروه سوم از افرادی اشاره کرد که بینایی آنها در اثر روزه داری دچار مشکل می شود و افزود: این افراد کسانی هستند که نمره چشم آنها خیلی بالاست و ممکن است در اثر روزه داری، بینایی آنها آسیب ببیند.فرتوک زاده همچنین به افرادی اشاره کرد که دچار خشکی چشم هستند و گفت: این افراد که تعدادشان خیلی کم است، می توانند با استفاده از اشک مصنوعی و قرار گرفتن در محیط مربوط، از تشدید خشکی چشم جلوگیری کنند. زیرا روزه داری با کم شدن آن آب بدن همراه است و می تواند برای این قبیل افراد مشکلاتی به وجود بیاورد.این استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص افراد عینکی که از بالا رفتن نمره چشم در اثر روزه داری سئوال می کنند، افزود: افرادی که نمره چشم شان زیر 10 است، هیچ اتفاقی برای آنها نمی افتد ولی کسانی که نمره عینک شان بالای 10 است، ممکن بینایی چشم شان کمتر شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13281s, 18q