قارچ ناخن در كمين زنان خانه دار

۱۳۸۶/۰۴/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5422
قارچ ناخن در كمين زنان خانه دار

دكتر فرانك احساني در گفت وگو با ایسنا، با بيان اينكه قارچ ناخن از لحاظ باليني به دو صورت تظاهر مي‌كند، گفت: يك نوع آن كه به صورت شايع ديده مي‌شود بافت نرم دور ناخن است كه به آن چين ناخن يا پارونيكيا گفته مي‌شود و داراي علايمي نظير قرمزي، التهاب و تورم است.

وي در ادامه افزود: در اين بيماري دور ناخن به طور ثانويه درگير مي‌شود و علايمي به صورت خط خطي شدن، شكنندگي و تغيير شكل ايجاد مي‌شود كه در اكثر موارد، عامل اين درگيري، قارچ كانديدا است كه مي‌تواند همراه با عفونت‌هاي ميكروبي بستر ناخن باشد. اين نوع درگيري ناخن در زنان خانه دار به دليل تماس زياد با آب بسيار شايع‌تر است.

دكتر احساني با بيان اين كه عامل مساعد كننده بيماريهاي قارچي رطوبت است، اظهار داشت: در اين موارد ممكن است موادي زردرنگ در ‌زير چين ناخن ترشح كند كه نشانه بيماري حاد و التهابي بوده و دردناك است.

وي نوع ديگر بيماري‌هاي ناخن را قارچ درماتوفيت عنوان كرد و گفت: در اين نوع بيماري، پوست و ناخن همزمان با هم درگير شده كه بيشتر در ناخن‌هاي پا بروز مي‌كند و احتمال ابتلاي ناخن‌هاي دست نيز وجود دارد.

احساني با بيان اين كه شيوع اين نوع قارچ بيشتر در شمال ايران وجود دارد، اذعان داشت: در افراد سالمند به علت اختلال در خون رساني و در كشاورزان، دامپروران و يا دامپزشكان به دليل ارتباط زياد با دام، علايم ايجاد شده ‌بيشتر به صورت جدا شدن يك قسمت از انتهاي ناخن است كه در زير آن پوسته‌هاي سفيدي ايجاد مي‌شود.

اين متخصص پوست، با بيان اين كه درمان قارچ درماتوفيت به وسيله آزمايشگاه، با ديد مستقيم چشم صورت مي‌گيرد، خاطرنشان كرد: درمان خوراكي يك تا پنج ماه به صورت موضعي انجام مي‌شود. بنابراين توصيه مي‌شود، از تماس دست بدون دستكش با آب خودداري و پس از شست وشو سريعا آن را خشك كنيد.

وي در ادامه تصريح كرد:‌ افرادي كه داراي ضعف بدن و اختلال عروقي و تغذيه‌اي هستند و يا افراد مبتلا به ايدز به انواع عفونت‌هاي قارچي مبتلا مي‌شوند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58343s, 18q